Wpis z mikrobloga

Witam, jestem na etapie budowy domu (SSO) i planuje elektrykę i chcę zastosować mini #smarthome, mini z tego względu że nie chcę smarthome systemowego typu #grenton #loxone tylko budżetowo np. na #aqara na #zigbee #matter z racji iż obsługuje #apple #homekit Chcę korzystać z wszelkich włączników świateł, czujników ruchu, natężenia światła itp. i to fajnie zautomatyzować. Problem w tym iż aqara z tego co sie orientuje nie obsługuje żaluzji fasadowych a takowe będę u siebie montował. Czy ktoś doświadczony w tym temacie jest w stanie coś doradzić? Pomieszać różne systemy typu aqara i coś innego do żaluzji obsługującego homekit czy jednak iść od początku w jakiś jeden system. Z tym że podkreślam że zależy mi na homekit #budowadomu #applehomekit
el3m - Witam, jestem na etapie budowy domu (SSO) i planuje elektrykę i chcę zastosowa...

źródło: lockup-hero-large_2x

Pobierz
  • 27
via Wykop
  • 0
polecam system przewodowy,


@larwa34: co rozumiesz przez system przewodowy? Grenton itd.? jeśli tak to tego chcę uniknąć ze względu na duże koszty. Mi głownie zależy na żaluzjach i przekaźnikach do np. bramy, jakieś światełka na czujke itd.
@el3m @el3m polecam system przewodowy, zawsze to zabezpieczenie na przyszłość, nie musisz kuc ścian etc. Rozdzielnica już tez dobrana większa i mniejsze problemy. Jeżeli chodzi o system mocno rozbudowany to radzę nie przesadzać. Miałem kilka projektów na smart home i ludzie głównie ograniczają się do sterowania rolet i wieczorami do jakiegoś nastroju ledami i to Max, fajnie jak możesz sterowac rekuperacja, ogrzewaniem ale nie oszukujmy się. Urządzenia te ustawisz raz i chodzą
@el3m system przewodowy czyli sterowanie nie po wifi czy radiowe tylko do wybranego punktu którym chcesz sterować dociągasz przewód z rozdzielnicy. W rodzinie miałem projekt sterowania plc na którym ogarniałem sterowanie 16 rolet + sterowanie oświetlenia, wszystko wyciągnięte na hmi które znajduje się w salonie na system sterowania z olx wydałem 5.5k wiec taniej niżeli miałbym brać pod uwagę jakiekolwiek sprzęty do sterowania przewodowego. Fakt akurat ten system nie jest jeszcze wpięty
via Wykop
  • 0
@larwa34: za 5,5 tyś na protokole zigbee to bym zrobił jakieś 3 domy wydaje mi się. wiem że to nie jest to samo co systemowe ale nie widzę sensu tak rozbudwanego systemu mając wifi i zigbee
@el3m pracuje trochę w przemyśle, wiem ze takie plc pociągnie 8/14 lat i to często przy mocnych aplikacjach obsługujących duże maszyny. Jak to wyglada w przypadku zigbee ?
via Wykop
  • 0
@larwa34: np. aqara obsługuje zigbee i dosyć nowy protokół matter który się mocno obecnie rozwija. Ciężko powiedzieć kiedy trzeba będzie zmienić sterowniki na nowe ale myślę że nie prędko.
@el3m: Nie wiem czy jestem specjalistą, ale coś tam w domu sobie zbudowałem.

Moje doświadczenie jest takie - nie skupiać się na zamkniętych rozwiązaniach czy jednego dostawcy. Raczej coś na ogólnodostępnych rozwiązaniach jak WiFi/Zigbee, że jak kiedyś dostawca wycofa się ze wsparcia to żeby nie zostać w D. Do tego Homeassistant lub Domoticz. Jeżeli chcemy sterować w apple to bramka Homebridge do komunikacji z Apple HomeKit.
@el3m: ja u siebie postawilem na smarthome wlasnie na homekit. W każdej puszce z łącznikiem światła mam zainstalowaną puszkę głęboką 60mm albo 80mm z kieszenia na elektronike. Do tego przekaźniki meross mss810HK. Łaczniki zrobiłem sobie zwierne, aby jednorazowe klikniecie wlaczalo lub wylaczalo swiatło. Wszystko spiete przez wifi
@el3m: z mojej perspektywy, zasięgnij opinii żeby elektryka była położona w "odpowiedni sposób" z miejscem na wciśnięcie małego przełącznika np. zigbee czy teraz matter (głębokie puszki). Pod każdy włącznik czy to pod rolety czy włączniki.

Systemy przewodowe są na pewno ok, ale będą o wiele wiele droższe, musisz wiedzieć mniej więcej z góry czego chcesz i będzie to zapewne system zamknięty.

Przy protokole zigbee możesz wszystko składać z klocków na Home
  • 0
@badyl puszki zamierzam robić głębsze, co do home assistant coraz bardziej się do tego przekonuje ze względu na możliwości. Muszę się temu lepiej przyjrzeć i poznać ocb.