Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mircy z tagu #nieruchomosci #kredythipoteczny, potrzebuję pomocy, bo głupi jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy orientuje się ktoś jak wyglądają dopłaty do bk2% gdy decydujemy się na zakup nieruchomości od dewelopera z terminem oddania np. w 2025 roku? Czy wysokość dopłat do beki jest niższa / odmienna, gdy płatności do dewelopera są w transzach?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 13
@mirko_anonim: Zwykle zakup na rynku pierwotnym zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej (Jest to umowa w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości i przeniesienia własności w przyszłości, a nabywca zobowiązuje się do płatności na poczet ceny nabycia tego prawa) wydawana jest decyzja ostateczna*. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem następuje wypłata kredytu w transzach czyli
@ksiezycoweNieruchy: Nawet w tych bankach w których karencja obowiązuje do przeniesienia własności istnieje możliwość jej skrócenia po wypłacie całego kredytu.

Tutaj trzeba dodać, że jeśli kredyt obejmuje również wykończenie to wypłata całego kredytu nastąpi dopiero po oddaniu nieruchomości do użytkowania - w takim przypadku opóźnienia dewelopera mogą wydłużyć karencję.
✨️ Autor wpisu (OP): @marcpol: Dziękuję ci dobry człowieku! Główna kwestia, która mnie zastanawia to jest to czy po okresie karencji przysługuje również 10 lat dopłaty czy może w tym przykładzie 8. Orientujesz się może?


@mirko_anonim: Karencja nie skraca okresu dopłat. Będą obowiązywały przez 120 miesięcy

Anonim (nie OP): Dopytam w temacie, dopłaty automatycznie się zaczynają czy trzeba w bankach jakieś papiery składać?


@mirko_anonim: Automatycznie, nie trzeba składać dodatkowych
@ksiezycoweNieruchy: Transze są wypłacane zgodnie z harmonogramem podanym w umowie deweloperskiej, po złożeniu dyspozycji przez kredytobiorcę. W zdecydowanej większości umów są to sztywne daty. W zależności od środków ochrony nabywcy deweloper ma dostęp do pieniędzy po zakończeniu danego etapu budowy (rachunek powierniczy otwarty) lub całej inwestycji (rachunek powierniczy zamknięty).

W niektórych bankach (na przykład ING) kredyt można wypłacić na rynku pierwotnym od razu w całości, bez względu na postępy na budowie.
@marcpol to jest ciekawy sposób na uniknięcie kosztownej karencji, jednak w przypadku banków biorących udział w bk2 raczej nieosiągalne, prawda?


@ksiezycoweNieruchy: W przypadku zwykłego kredytu karencja nie ma tak dużego wpływu na koszt kredytu jak w programie BK2, gdzie w tym okresie standardowo nie ma dopłat.

Wypłata kredytu jednorazowo w bankach biorących udział w programie BK2 nie jest możliwa, jednak można złożyć wcześniej dyspozycje wypłaty kolejnych transz. Banki nie mają odgórnych