Wpis z mikrobloga

#zalesie #praca #mieszkanie #dzieci
Obudziłem się z gorzkimi myślami. Jesteśmy z partnerką przed 30, oboje zarabiamy normalnie jak na warunki Krakowa - razem 12.5k netto. Chciałbym mieć dzieci, ale z obecnymi cenami mieszkań mam wrażenie że nigdy nie będzie mnie na nie stać. Nie chcę się cisnąć z dzieckiem na 30m2 ale marzy mi się takie 55m2 - aby dziecko miało własny pokój, to czego ja nie miałem... Wydaje mi się to wszystko poza zasięgiem...
  • 134
  • Odpowiedz
@Aetemi: opowiedz jakie srednie zarobki dla kierownika budowy w krakowie? jak to wyglada i ile mozna najwiecej zarobic w jakis firmach TOP? pytam bo przez 2lata studiowalem budownictwo na polibudzie lodzkiej.
  • Odpowiedz
Robiąc razem 12.5k na luzie możecie wziąć kredyt (i szybko spłacić) na mieszkanie ~60 mkw z wtórnego lub pierwotnego.

@lycaon_pictus: ahahahahahahaha xDDDDDD Powiedz mi jak przy 10% RRSO spłacasz mieszkanie za 800k
55m2 na czyżynach/prądniku w dobrym układzie blisko głownych arterii = 750-800k
14k za metr kwadratowy bez wykończenia do tego 50k za miejsce parkingowe

To było może aktualne 3 lata temu, teraz o czokoszokach zostawia sie 2k w lidlu na
  • Odpowiedz
ie wziąć to 250k i spalić w piecu bo tyle bedzie warte jak dynamika wzrostu się utrzyma. Niby wrzucam w obligację ale


@dzem_z_rzodkiewki: zarabiasz 30kola na reke. wiem ze masz to w doooopie ale zastanow sie teraz co maja powiedziec normalni ludzie w polsce czyli tacy zarabiajacy 4-5tys zl netto. to ich w takim razie nigdy nie bedzie stac nawet na schowek z miotłami.... zastanawiam sie w czym robisz majac takie
  • Odpowiedz
@observatore_86: gdyby PiS tak nie zdestabilizował rynku to przed 40stką bym był na fajnym apartamencie i wiódł już bezstresowe zycie. Teraz mam gorzki żal jak OP bo oszczędzam, planuje a i tak wszystko mi spi3rdala bo rynek jest rozbujany jak ponton z migrantami na morzu. Wszyscy co mieli kapitał na start już są daleko z przodu z majątkiem i komfortem życia mimo zarabiana conajmniej 2x mniej
Też byś był zdenerwowany jak
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: Lol, najpierw może niech nie szukają w ścisłym centrum, to nie będzie 800k, a 600k, to raz, dwa odłożyć coś na wkład własny (sugeruję 200k) i wtedy wziąć kredyt. Z tego wyjdzie im rata na poziomie 1/3 zarobków lub mniej przy obecnych "wysokich" stopach procentowych, co pozwoli im na nadpłacanie kredytu, co powinno się zakończyć spłaceniem całości po 10 latach. Oczywiście OP z partnerką pisze o tym teraz, zamiast zacząć
  • Odpowiedz
@Aetemi: Heh, to samo miasto - też zbierałem na mieszkanie żoną i tyle to trwało, że moje dziecko dorosło i pojechało na studia do Warszawy. Zaraz zrobi to kolejna dwójka i taki to sens dużego mieszkania ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Aetemi: Inne miasto lub dojeżdżanie. Mieszkam w Gdańsku, żeby teraz kupić coś w "dobrej" lokalizacji to trzeba celować 800k za 80m2. Jak wystarczy Ci Łódź to tam za 800k masz mieszkanie jak w pałacu i możesz trzaskać co weekend wycieczki w dowolnym kierunku, bo wszędzie jest blisko. Kraków, Gdańsk, Warszawa są niemożliwie drogie, a przez to wszystko w odległości 10km od miasta też.
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus: @Aetemi Trochę nie rozumiem w czym był problem?
Dwójka dorosłych ludzi, zarabiających bardzo dobrze. Co to za problem był odłożyć 200k, zarezerwować mieszkanie w kwietniu i dobrać teraz 600k z 2%. Starczyłoby SPOKOJNIE na 70 metrów na Górce Narodowej, bardzo fajne mieszkanie przyszłościowo pod zakładanie rodziny, w tym roku oddają szybki tramwaj, w 20 minut w centrum.
Ale trzeba było spiąć dupę i oszczędzać, ale nie wydawać na głupoty XD
  • Odpowiedz
@Aetemi: jak przy 12k netto nie jesteście w stanie płacić 3k ratu kredytu to nie będziecie w stanie i przy 20k netto tego dziecka utrzymać xD
  • Odpowiedz
Efektywnie znajomy co miał 20 arów w spadku sprzedał to za 900k i jest teraz na własnym bez kredytu (tylko na meble) i jest szczęsliwy przy 5000 na rękę

Majątek dziedziczony > długo długo nic > bycie żulem > praca 8h dziennie


@dzem_z_rzodkiewki: dokładnie, w obecnym systemie, nie liczy się ile zarabiasz, tylko jaki masz majątek/ile kapitału na Ciebie pracuje.
  • Odpowiedz