Wpis z mikrobloga

Nie wiem jak wy, ale strasznie mnie denerwuje fakt ze nie da się od reki w polskiej firmy zamówić pcb tak jak w Chinach. Nie lubię czekac, dałbym odpowiednia cenę w Polsce żeby mieć za 2-3 dni pcb na stole. Ale nie 2 dni to czekasz łaskawie na wycenę… a jak już zapłacisz polskiej firmie to jakość słaba. Czasem się człowiek zastanawia czy by czasem jednak nie trawić jakiegoś prototypu…
#pcb #elektronika #arduino #raspberypi
  • 11
@sith1555: jak wyżej widać, firm w Polsce gotowych zrobić płytkę na zamówienie nie brakuje, też korzystałem, gdy potrzebna była faktura VAT. Cena - jak z artykułu o paragonach grozy (o ile mnie pamięć nie myli za JEDNĄ płytkę ok. 15x15cm zapłaciłem bodajże 200zł), czekałem na tą płytkę chyba dłużej, niż z chin przy najtańszej wysyłce idzie, ale była.

Zagadką pozostaje, jak chińskim płytkarniom się to opłaca. Kwestia ilości? Krążyła kiedyś teza,
Zagadką pozostaje, jak chińskim płytkarniom się to opłaca. Kwestia ilości?


@Jarek_P: Przy większych ilościach już nie jest aż tak ekstremalnie tanio, chociaż wciąż ceny są lepsze niż w Polsce. Na pewno skala gra rolę, myślę że też optymalizacja formatki
Krążyła kiedyś teza, że oni to robią bezkosztowo, dopychając tymi amatorskimi, w większości małymi płyteczkami marginesy i niewykorzystane pola w dużych komercyjnych zamówieniach


@Jarek_P: Jakiś youtuber odwiedził pcb-way z kamerą i pokazyawli jak to robią. Zbierają wszystkie detaliczne zamówienia i upychają ile się da na jedną płytę.
pawelzny - >Krążyła kiedyś teza, że oni to robią bezkosztowo, dopychając tymi amators...
i pokazyawli jak to robią.


@pawelzny: ciekawe, ten film pokazuje ładny i klarowny proces, jednak zawierający sporo pracy manualnej: nakładanie klisz, składanie płyt w stosy... (BTW, na jakie licho ta aluminiowa przekładka do wiercenia?). Istotne dla mnie jest jednak to, że tu wszystko się odbywa w logicznej kolejności: wiercenie, metalizacja, maskowanie ścieżek, trawienie, soldermaska, cynowanie, opisy.

Tylko że w tym momencie mam lekkiego mindfucka :) Był na Forbocie artykuł pokazujący ich
@Jarek_P: chińskie firmy od pcb oferują ładny pieniądz za promowanie, myśle ze dopracowanie procesu oraz to ze posiadają technologie masowa, sprawia ze cena i jakość niszczy wszystko przez co amator jest dobrym klientem. Dopełnienie szablonów i jazda na produkcje. Myśle ze bardziej chodzi o ciągłość produkcji, żeby unikać przestoju linii itp.
chińskie firmy od pcb oferują ładny pieniądz za promowanie,


@Pan_Slon: miałem okazję się zapoznać nawet ze swoim gównoblogiem mającym minimalną oglądalność, a i tak się załapałem :)

Dopełnienie szablonów i jazda na produkcje.


@Pan_Slon: nie tak źle z tą jakością, nie wiem, jak przy naprawdę "gęstych" płytkach, ale na kilkadziesiąt już moich zamówień nigdy nie miałem żadnego błędu produkcyjnego.
@Jarek_P w ktoryms momencie w filmie gosc wspomina, ze dla przemyslowych zamowien na dużą skale wszystko jest zautomatyzowane. Mozliwe ze wtedy proces wyglada tak jak to jest opisane na forbocie.
@pawelzny: możliwe, tak mi się też wydaje, że to są różne procesy dla różnych zamówień (choć sensu cynowania płytki po całości, by tą cynę potem usuwać i tak nie pojmę).
Natomiast w tym twoim filmie jedno mi się nie zgadza. Od lat JLCPCB zamówienia wysyła mi ZAWSZE w niebieskich pudełkach z ich logiem. A tu pokazane jest, jak pakują w zwykłe z szarego kartonu. Oszustwo! :)