Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@marcpol jakie są wstępne szacunkowe wyliczenia odnośnie liczby udzielonych preferencyjnych kredytów? i jakie kryteria zostaną wdrożone - wolna amerykanka kto pierwszy ten lepszy czy kryterium wyższej zdolności kredytowej?
  • 0
@marcpol Przecież kwota dopłaty nie ma tu żadnego znaczenia, jest 2% + marża banku i tyle, dopłata w teori może wynosić 1zł, może wynosić 20 milionow. (dla konsumenta oczywiscie)

EDIT: jeszcze lepiej, jest górny próg 7%, więc jak WIBOR/WIRON skoczy to kredyt 2% + marzą będzie troche większy...

Czy ja dobrze widze, że założona marża banku to 0.8% ?

Co stoi na przeszkodzie banków, żeby podbić marże, skoro więcej ludzi ma być
  • 1
@marcpol: podobno będzie mozna wziąć do 1mln kredytu na zakup działki i budowę domu. czy to prawda?


@blabla43: Nie jest to prawda. W przypadku budowy domu suma kwoty kredytu i wkładu własnego nie może przekroczyć 500 000 zł (single) lub 600 000 zł (małżeństwa i pary ze wspólnymi dziećmi). W przypadku budów rozpoczętych przed dniem wejścia w życie ustawy maksymalne kwoty kredytu nie mogą przekroczyć odpowiednio 100 000 zł i
  • 1
@marcpol: a takie tldr; czy dobrze rozumiem - ustawa zakłada że państwo bedzie dopłacało bankowi tę różnicę w oprocetowaniu, tak aby obywatel płacił max 2%?


@T34v2: Tak, będzie występowała dopłata do raty, rzeczywiste oprocentowanie będzie wynosiło około 3%.
@marcpol:

1. Czy śmiało mogę rozpocząć budowę domu już teraz, a w lipcu(zakładając że projekt przejdzie przez senat) starać się o bezpieczny kredyt 2%?
Zastanawia mnie czy fakt rozpoczęcia budowy ze środków które aktualnie posiadam może mnie później dyskredytować podczas starania się o kredyt.

2. Czy jest możliwość wzięcia jednego kredytu, większego niż przewiduje limit ale otrzymanie dopłaty tylko do kwoty objętej limitem? Np. biorę kredyt na 800k, z czego 500k
  • 0
@marcpol: podbijam wcześniejsze pytanie, dlaczego minimalny okres kredytowania to 15lat? Nie można np wziąć 500k na 5lat?


@NaChMiNick: Ustawa ogranicza minimalny okres kredytowania na 15 lat. Oczywiście nie uniemożliwia to wcześniejszej spłaty kredytu.
  • 0
@marcpol to jeszcze doprezycuje kiedyś zadane przezmie pytanie. Jezeli mam odziedziczona w spadku stara w kiepskim stanie nieruchomosc to mogę przystopic do bezpiecznego kredytu dopiero rok po tym jak ktoś z urzędu uzna że nie nadaje się ona do zamieszkania ?


@Tefes93: Tak, chyba, że wyłączenie nieruchomości z użytkowania nastąpiło w wyniku katastrofy budowlanej lub na skutek działania powodzi, wiatru,
osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu.
@marcpol z pobieżnej lektury projektu ustawy wynika, że są w niej ustalone limity wydatków stąd moje pytanie. Dodatkowo jeszcze przed opublikowaniem projektu ustawy część ekonomistów wskazywała, że ograniczy się to do maks. 40k kredytów rocznie. Ciekawi mnie jakie kryteria zamierzają wprowadzić gdyż chętnych w skali kraju będzie z pewnością więcej niż środków z budżetu przeznaczonych na ten program. Czy będzie to racjonalne preferowanie młodych ludzi z wyższą zdolnością kredytową czy też na
@marcpol:

Ustawa ogranicza minimalny okres kredytowania.


W którym miejscu ustawy jest takowy zapis? Czy czasem limit min. 15 lat kredytowania nie jest wymagany tylko dla programu "mieszkanie bez wkładu własnego"?
  • 0
@marcpol: takie pytanie: czy będzie można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie pierwszej nieruchomości w ramach tego programu? I np. refinansować kredyt/gotówkę za który ją zakupiono przed wejściem tego programu?


@Qster44: Nie, posiadanie nieruchomości mieszkalnej powoduje brak możliwości skorzystania z programu.

@marcpol:


1. Czy śmiało mogę rozpocząć budowę domu już teraz, a w lipcu(zakładając że projekt przejdzie przez senat) starać się o bezpieczny kredyt 2%?

Zastanawia mnie czy fakt rozpoczęcia
  • 0
@marcpol: Mam dwie działki budowlane. Na jednej działce chciałbym wybudować dom i skorzystać z kredytu na 2%. Czy ta druga działka eliminuję mnie z programu?


@Frycz_asd: Nie, w takim przypadku możesz skorzystać z programu. Natomiast w przypadku posiadania prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z programu nie można skorzystać.
@marcpol: jaka kwotę marzy banku przyjąłes w kalkulatorze, a jaka obstawiają już finalnie w BK2%?
Oraz czy mając możliwość wzięcia kredytu na łączne oprocentowanie 4,6% na cały okres umowy warto rozważać BK2% biorąc pod uwagę liczne obostrzenia programu?
@marcpol wiesz czy ten kredyt może też zawierać wykończenie mieszkania? Nieruchomość w stanie deweloperskim kosztuje 583k, wnoszę 116k wkładu własnego. Chciałbym zabrać więc kredyt na równe 600 aby mieć też za co wykończyć
  • 1
@marcpol: czy kredytobjorca może starać się o kredyt 2% jeśli pracuje i zarabia za granicą w walucie euro (umowa o prace z niemiecka firmą)?

Jeśli to mogłoby pomóc miałem jakiś niewielki dochód w Polsce z którego się już rozliczyłem z us za 2022.


@nO-C34: Zgodnie z rekomendacją KNF kredyt powinien być udzielany w walucie głównego dochodu. Kredyty w programie Bezpieczny Kredyt są udzielane tylko w PLN. W przypadku, gdybyś miał
  • 0
W którym miejscu ustawy jest takowy zapis? Czy czasem limit min. 15 lat kredytowania nie jest wymagany tylko dla programu "mieszkanie bez wkładu własnego"?


@ervi: Tak, jednocześnie właśnie w tej ustawie będą warunki udzielania kredytów w programie Bezpieczny Kredyt.
  • 1
@marcpol wiesz czy ten kredyt może też zawierać wykończenie mieszkania? Nieruchomość w stanie deweloperskim kosztuje 583k, wnoszę 116k wkładu własnego. Chciałbym zabrać więc kredyt na równe 600 aby mieć też za co wykończyć


@skoruppa: Tak, celem kredytowania może być zakup wraz z wykończeniem.

@marcpol: jaka kwotę marzy banku przyjąłes w kalkulatorze, a jaka obstawiają już finalnie w BK2%?

Oraz czy mając możliwość wzięcia kredytu na łączne oprocentowanie 4,6% na cały
@marcpol: Czyli technicznie rzecz biorąc, przez te pierwsze 3 lata mogę nadpłacać do wysokości pierwszej raty, a po 3 latach sky is the limit ?
@m4rcus: Marża banku nie może być większa niż taka dla pozostałych kredytów oferowanych przez ten bank, więc musieliby podnieść marże dla wszystkich kredytów i ruchać wszystkich równo ( ͡º ͜ʖ͡º)