Wpis z mikrobloga

@kerdian Jednym z kryteriów diagnozy są objawy występujące w dzieciństwie. Może być tak, że miałeś objawy ADHD, ale nie były one oczywiste. Bycie grzecznym i najlepszym w klasie nie wyklucza tego zaburzenia. Możliwe, że masz nieuważny typ ADHD i nikt tego nie zauważył. Do tego masz stwierdzone ASD, które dosyć często współistnieje z ADHD.
Hormony tarczycy masz w normie?
@Nemayu: @bulwo

z dzieciństwa przychodzi do głowy tylko to że:

1. na lekcji się bawiłem długopisami itp
2. ruszanie nogą jak siedzę
3. ciężko mi się było skupić na czytaniu i często się w trakcie wyłączałem i parę stron dalej nie wiedziałem co przeczytałem

Jeżeli chodzi o zachowanie w szkole to ja raczej byłem mocno wychowany z myślą, że mam być grzeczny i ogólnie się bardzo trzymałem reguł i bałem dostać
@kerdian Te objawy, które wymieniłeś, to już jest coś co mogłoby nakierować na to zaburzenie. ADHD to nie tylko hiepaktywność. Najlepiej jakbyś poszukał jakiegoś formularza DIVA-2 albo nawet DIVA-5 i go wypełnił. To nie będzie oczywiście diagnoza, ale będziesz bardziej nakierowany na to czy rzeczywiście możesz mieć ADHD.
Masz możliwość omówienia dzieciństwa z rodzicami? Być może są rzeczy, których Ty nie pamiętasz, ale Twoi rodzice będą pamiętać. Jest też taka szansa, że
Najlepiej jakbyś poszukał jakiegoś formularza DIVA-2 albo nawet DIVA-5 i go wypełnił.


@bulwo: akurat właśnie jutro idę na badanie DIVA-5 :D

Masz możliwość omówienia dzieciństwa z rodzicami? Być może są rzeczy, których Ty nie pamiętasz, ale Twoi rodzice będą pamiętać.


Moja mama mówi że nie mam żadnego ADHD i byłem normalny i spokojny
@bulwo:
- nie mogę się skupić na zadaniach i szukam każdego sposobu żeby się od nich oderwać
- odpływam myślami podczas czytania, jak czytam to bardziej tylko skanuję tekst w poszukiwaniu kluczowej informacji
- waiting mode bardzo silny
- wiercę się, ruszam nogą, stukam w biurko, gwiżdżę (to akurat już nie odkąd się wyprowadziłem z domu rodzinnego)
- zaczynam rzeczy i ich nie kończę
- szukam natychmiastowej gratyfikacji w jedzeniu czy
@kerdian: Do twojego opisu zdaje się też pasować nerwica.
Nawet jak masz ADHD to nie jakieś mocne, bo nic konkretnego nie wskazałeś, a raczej rzeczy, których doświadcza wiele osób.
Z drugiej strony pewne rzeczy mogą wydawać się zupełnie normalne i mogą nie przychodzić do głowy jako coś nietypowego. Chociażby przykładem może byś synestezja - ludzie dowiadują się przypadkiem, że ją mają, bo opisują coś, a ktoś inny się dziwi, bo on
@kerdian: Jak w dzieciństwie nie miałeś to nie masz. Z ADHD albo się rodzisz, albo nie. Ale to nie znaczy, że nie potrzebujesz pomocy. Porób sobie badania skonsultuj się z kimś.
@kerdian: Możesz, ja z adhd też miałem zawsze średnią 4.5+. Ale to dlatego, że lubiłem chodzić do szkoły i te oceny były bez nauki w domu, bez odrabiania prac domowych. Na DIVA masz też rubrykę w stylu "brak problemów w szkole dzięki wysokiemu wskaźnikowi inteligencji" czy jakoś tak
@kerdian A to badanie masz u osoby, która tym się profesjonalnie zajmuje? Jeżeli tak, to pewnie psycholog/psychiatra rozwieje wątpliwości lepiej niż wykopki. Jeżeli to nie ADHD, to powinieneś zostać nakierowany na inne przyczyny Twoich problemów. Jak możesz, to daj znać co wyszło z wizyty, bo jestem ciekaw