Wpis z mikrobloga

Hej!
Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat inwestowania, ulokowania gdzieś swoich środków na dłuższy czas (kilka lat). Raczej nie interesuje mnie trading, bo to trzeba do tego czasu, nerwów i umiejętności.

Jak wyglada moja sytuacja na dzień dzisiejszy?
- miesięcznie na rękę mam ok. 12 tys. zł, z tego jakieś 5 tys. leci na konto oszczędnościowe;
- na koncie oszczędnościowym mam 200 tys. zł, konto oszczędnościowe ma oprocentowanie 5.9%, co miesiąc po odjęciu podatku kwota ta rośnie o jakieś 800 zł;
- w #bitcoin kupionym ponad rok temu wsadziłem jakieś 6-7 tys. zł i póki co sobie to trzymam na portfelu (+ troszkę innych mniejszych krypto);

Moim celem jest zrobienie coś z tymi 200 tys. zł. Tzn. powiedzmy, że te 100 tys. niech sobie leży jako poduszka i rośnie na tym oprocentowaniu, ale pozostałe 100 tys. w coś bym wsadził chętnie. I najlepiej, aby to było kilka rzeczy i rozłożyć te kwotę na mniejsze części.

Może ktoś coś doradzi, albo podeśle jakieś materiały mądre na ten temat?

#inwestycje #inwestowanie #oszczednosci #portfel #portfolio #finanse #gielda #trading #pieniadze #obligacje
  • 54
@damian44__: Tak na szybko:
Jak chcesz 100k zostawić sobie jako poduszkę to zostaw sobie z 25k na koncie oszczędnościowym a resztę wsadź w obligacje indeksowane inflacja - EDO.
Pozostałe 100k jak chcesz zainwestować na długi termin to możesz to wrzucić w ETF posiadający akcje spółek z całego świata - ja mam Ishares MSCI ACWI i polecam, w długim terminie ładnie na tym zarobisz. Żeby bardziej ustabilizować ta cześć portfela możesz np
@damian44__: klasycznie blog inwestomata i iwucia tylko zrób porządny research i dopiero wtedy decyduj i nie kopiuj na pale ich portfeli bo tutaj bardziej chodzi o to żeby poznać siebie swoja tolerancje na ryzyko itp bo co z tego że ułożysz sobie portfel długoterminowy który jest dobry na 10 lat, a zobaczysz na nim spadki o 20% i się posrasz i wypłacisz na dołku..
@Killeras: Ok, złoto ma troszkę inna funkcje ;) Podoba mi się jak Iwuć ujął to w swojej książce, coś w tym stylu, ze jak na światowych rynkach wszystko leci na łeb na szyje i jedna wielka panika, dobrze działa na jego psychikę jak sobie popatrzy na swoje złote monety które sa przecież w tym samym miejscu co zawsze i przecież nic złego się z nimi nie dzieje ( ͡° ͜
@robertx:
no ale ma też dużo minusów jak słaba płynność wahania jak na giełdzie historycznie miało kilka mega długich okresów gdzie było pod wodą kwestia magazynowania go
i przy granicy leży bardzo dużo mogił Żydów którzy myśleli że im złoto pomoże w czasie wojny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Killeras: Osobiście myśle, ze więcej leży tych którzy tego złota nie mieli ;) Opcja awaryjna na wypadek wojny w postaci złota w kieszeni żeby przejść przez granice i pieniądze ulokowane na zagranicznych giełdach (np acwi notowane w Londynie) brzmi całkiem sensownie
jak sobie popatrzy na swoje złote monety które sa przecież w tym samym miejscu co zawsze i przecież nic złego się z nimi nie dzieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@robertx: Trochę dziwne gadanie. To tak jakbym powiedział, że w razie tąpnięcia na giełdach ja sobie patrzę na wydrukowane potwierdzenia nabycia funduszu akcji i nic się nie dzieje bo jest ciągle takie samo i w tym samym miejscu.