Wpis z mikrobloga

@essos zależy od lekarza, ale nie każdy chętnie da Ci skierowanie na taki szerszy pakiet na NFZ. Włosy mogą wypadać z przeróżnych powodów - niedobory żelaza i anemia, zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, stres bez niedoborów, wiele innych rzeczy. Idź do lekarza, przedstaw problem, na coś pewnie da Ci skierowanie. Jeśli wyniki będziesz miał, te podstawowe, w normie, to będziesz szukał dalej.

Jeśli podejrzewasz niedobór żelaza, to warto zbadać poza samym żelazem
@essos w internecie masz oferty różnych pakietów badań dla facetów, jeśli nie wiesz, o co poprosić, idziesz i mówisz, że chcesz takie i takie i masz w dupie, czy cię wyśmieje czy nie. Nie da Ci pewnie na wszystko, co chcesz, ale zawsze lepiej dostać skierowanie na cokolwiek niż płacić za wszystko czy brać suplementy z przypadku na podstawie porad randomow na wykopie, skoro sam nie wiesz dokladnie, w czym tkwi problem
@essos: morfologia, testosteron, tsh, ft3, ft4, kortyzol, ferrytyna, żelazo, cynk, wit. d i b12 - to mi przychodzi tak na szybko do głowy, biorąc pod uwagę, że nie napisałeś nic, co mogłoby nakierować na konkretną przyczynę Twoich problemów z włosami. Tak jak pisałam już wyżej - w necie masz pakiety badań, polecam poczytać.
@zielona_kulka: Widziałem, mega drogie. Np. 500zl za mniej niż tutaj wypisalas
Chciałem żeby mi rodzinny dał na NFZ, ale musiałbym to chyba jakoś dobrze argumentować, szczególnie przy takiej ilosci
@essos: Rodzinny będzie marudził przy witaminach na pewno, ale morfologie, ferrytynę i badania pod tarczycę powinien Ci przepisać bez większych dyskusji. Nie napisałeś, czy coś Ci jeszcze dolega, ale w opisach tych pakietów masz często informacje, co warto zbadać przy konkretnych dolegliwościach i można to potem zgrabnie wykorzystać przy wyjaśnieniu lekarzowi, że uważasz, że potrzebujesz takich a nie innych badań ( ͡º ͜ʖ͡º)
@essos piszą Ci o np. testosteronie w kontekście wypadania włosów /nie określiłeś typu lysienia/
I co - wyjdzie za wysoki - będziesz przyjmował leki obniżające poziom testosteronu?
kortyzol - co zrobisz z tym za wysokim wynikiem? przygotujesz się w ogole wg wlasnej wiedzy odpowiednio do badania?
przypadkowa diagnostyka gospodarki żelazowej (kompletnie przypadkowa) I oznaczanie poziomu b12 - ma to sens przy prawidłowej hemoglobinie i MCV?
wobec prawidłowych ft4 i tsh co zrobisz
@Wjolka: No dobra. Chcialem sie dowiedizec jakie zrobic te badania, zeby nie musieć chodzić wiele razy do dermatologa i za kazdym razem placić za wizyte, a przez to ze nie mam dermatologa znającego sie na wlosach w swoim mieście, to jeszcze bede musial przy kazdej wizycie tracić caly dzien z dojazdami do innego miasta
@essos Włosami zajmuje się każdy dermatolog, bo leży to w zakresie specjalizacji. To tylko sugestia ze skoro i tak zapewne będziesz szukał prywatnie - to możesz robić rozeznanie w tym kierunku.