Wpis z mikrobloga

#okultyzm #ezoteryka
Jest masa modelów kosmologicznych w okultyzmie i który jest zdaniem większości dzisiejszych magów właściwy? Jest jakiś konsensus, czy #!$%@?ą się ideologiami i przerośniętym ego?
Ja naliczyłem 4.
1. Kabalistyczny, czyli wszystko co istnieje pochodzi od Absolutu
2. Gnostyczny, czyli świat stworzony przez ogranicznonego Boga, a wyżej są doskonalsze istoty
3. Hermetyczny, czyli jako na górze tako na dole i świat jest dziełem a nie więzieniem
4. Dobro i Zło to dwie równe sobie siły. Istnieje jakieś ostateczne dobro i ostateczne zło.
Jeszcze jak tak sobie myślę, to do tej czwartej wersji, to bym dał trzy siły, dobro, zło i chaos, bo o ile np o Secie można powiedzieć, że był bogiem zła, o tyle walczył z Apepem, czyli ostatecznym pustką chaosu. Podejrzewam, że w innych mitologiach można też znaleźć siły, które są straszniejsze niż szerzej pojęte zło. Pratchett fajnie to ujął w odniesieniu do Bel-Shamharotha, że nie jest zły, bo do tego trzeba być żywym.
#mitologia #filozofia #religia
  • 7
@DIO_: Zawsze się #!$%@? i #!$%@?ć się będą, inaczej nudno by było. Gdzie 5 magów tam 6 systemów.
W gnozie to jeszcze lepiej, bo nie tyle ograniczonego boga, tylko demiurga sadysty, a świat jest - jak napisałeś w 3 - więzieniem.
Moja bystrzejsza połówka jeszcze podpowiada, że model 4 to zoroastrański, gdzie zło jest w zasadzie synonimem chaosu, a dobro porządku.
@DIO_: moim zdaniem żadna z tych koncepcji nie jest ze sobą sprzeczna. Każdy model to tylko próba opisania tej samej rzeczywistości poprzez różne języki symboli i analogi. O tyle się te wszystkie opisy różnią, że gdy przychodzi natchnienie to jest wsadzone w ramy umysłu danego człowieka, wiec będzie on używał symboli znanych w swoim kręgu kulturowym do opisania swojego natchnienia. Chaos moim zdaniem nie jest odrębną siłą tylko materiałem, który różne
@DIO_:
Dobro pochodzi od nieskończenie dobrego Architekta, zło pochodzi od demonów, które osiągnęły ten stan duchowy poprzez uzyskaną od Boga wolną wolę i swój upadek. Poprzez wolną wolę zyskały tendencję do czynienia zła, które im się spodobało, a ich Wielki Upadek tylko spotęgował ich stan duchowy i sprawił, że stał się permanentny.

Nie znam się jakoś mega na okultyzmie, ale na reddicie 90% magów, to chrześcijanie.