Wpis z mikrobloga

planuję w przyszłym roku budowę domu i powoli szukam projektu - na razie zacząłem od Archonu, domy parterowe/z poddaszem użytkowym do 150m2. zauważyłem, że praktycznie każdy zawiera pokoje o powierzchni średnio 8-10m2. z drugiej strony ja widzę mniej więcej taką powierzchnię:

sypialnia - 15m
gabinet - 12m2
pokój dla gości - 15m2
siłownia - 15m2
łazienka - 7m2
łazienka - 7m2
salon (+ aneks kuchenny) - 35m2 (rozważam zejście do 27-30m2)

reszta pomieszczeń, powierzchnia raczej zaniżona:
wiatrołap - 4m2
kotłownia 4m2 (zgaduję, że to się może powiększyć w zależności od wybranego rodzaju ogrzewania)
pomieszczenie gospodarcze 5m2
korytarz 10m2 (?)
pralnia 4m2

wychodzi gdzieś około 140m2 (nie wliczając schodów, jeśli zdecydowałbym się na dom z poddaszem użytkowym)

czy w gotowych projektach jest możliwość powiększenia powierzchni w tych pokojach, czy będzie potrzebny jednak projekt indywidualny?

gotowe projekty które mają taką powierzchnię użytkową zaczynają się jakoś od 180m2 i mają dużo dodatkowych pomieszczeń których nie potrzebuję - a ja chciałbym zejść do możliwie jak najmniejszego domu.

#budowadomu #dom #budowlanka
  • 18
@Kokosero
Kilka dni oglądaliśmy projekty, ostatecznie zaadaptowaliśmy z kilkoma zmianami dom w żurawkach 4. Okno narożne w kuchni jest do wywalenia, reszta pomieszczeń dla nas okazała się po poszerzeniu całego budynku odpowiednia.
@Karolsca: a z jakiego powodu wywaliliście okno narożne?

widzę, że powierzchnia w waszym projekcie to 122m2 - ile wam wyszło po poszerzeniu? i jak mocno zmieniło to koszty budowy?
@Kokosero: Jest dla mnie niepojęte że ludzie stawiają dom za (+/- ze wszystkim) milion złotych, będą zaangażowani w budowę pewnie w sumie ze dwa lata i planują resztę życia spędzić w tym domu a żałują 15-30 tysięcy na indywidualny projekt. (-kilka tysięcy które pewnie jeszcze trzeba dopłacić za adaptację).

Dobry projekt to nie tylko dopasowanie przestrzeni pod siebie. To również oszczędności na niebudowaniu tego czego nie potrzeba oraz późniejsze oszczędności na
@Mirkosoft: z gotowego projektu też można wyciąć to co nie jest potrzebne, na dodatek jest bardzo duża szansa, że ekipa budowlana realizowała go wiele razy, więc spiny będą mniejsze bo wiadomo co da się zrobić a co nie. w przypadku projektu indywidualnego może nie być takiej sytuacji bo często wizje architektów słabo się sprawdzają w rzeczywistości. każdy wybór ma jakiś trade-off, jak w wielu dziedzinach, więc darowałbym sobie insynuowanie że wszyscy
@PiotrFr: jeszcze nie jestem pewny co do wielkości salonu - większość domów które sprawdzałem mają pomiędzy 27-35, więc początkowo tyle założyłem. a ile miałby mieć ten salon?
@Kokosero:

większość domów które sprawdzałem mają pomiędzy 27-35

To fakt ale ja tego nie rozumiem. Tam się spędza głównie czas a sypialnia jest od spania. I jak najmniej korytarzy.
Dla przykładu jak sobie robiłem projekt 2 lata temu to na 110m2 salon z kuchnią to było 50-55 plus 3 sypialnie
z gotowego projektu też można wyciąć to co nie jest potrzebne


@Kokosero: tylko do pewnego stopnia. Większe zmiany to więcej pracy niż projekt od zera. Więc albo koszty wyjdą finalnie podobne, albo z projektu wyjdzie jakiś pokraczny potworek.

na dodatek jest bardzo duża szansa, że ekipa budowlana realizowała go wiele razy, więc spiny będą mniejsze bo wiadomo co da się zrobić a co nie


@Kokosero: Wybierać projekt domu w którym
To fakt ale ja tego nie rozumiem. Tam się spędza głównie czas a sypialnia jest od spania.


@PiotrFr: Poprawka. Ty spędzasz w salonie najwięcej czasu. Każdy ma swoje własne preferencje i potrzeby. Ja np. najwięcej czasu spędzam w gabinecie, a różowa w pracowni, w salonie oglądamy czasem film albo przyjmujemy gości. Sporo też czasu spędzamy w sypialni - czytając, rozmawiając albo coś oglądając. Po drugie, kto powiedział że pomieszczenie w którym
@PiotrFr
ta, to są te teksty gdzie rodzice robią dzieciom pokoje po 8-10 m² bo przecież spędza sie czas w salonie... tak, jak dziecko ma 5 lat to pewnie i tak, ale jak jest nastolatkiem to juz raczej nie.

latem sie spędza czas w Ogrodzie, a w ciągu dnia w pracy (albo w domowym biurze, a więc nie w salonie).

wolałbym zrobić dzieciom duże pokoje, niz salon 50m².
@Mirkosoft:

Ty spędzasz w salonie najwięcej czasu

Tak żyją ludzie. Stąd jest nazwa tego pomieszczenia w każdym języku. Pewnie, że można każdy zamknięty w innym pokoju.

kto powiedział że pomieszczenie w którym spędzasz najwięcej czasu musi być aż tak duże

Duże? Kanapa z kącikiem TV, część jadalna, kuchnia i to wszystko na 30 m2 bo więcej to za dużo?
@Mac02:

ale jak jest nastolatkiem to juz raczej nie.

Jak jest nastolatkiem to i tak nie siedzi w domu albo siedzi ciągle przy kompie, więc mu wszystko jedno. Najlepiej pokoje po 20m, salon z kuchnią też 20 no i ze 20 korytarza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PiotrFr
tak, jako nastolatek czasem wychodzisz, ale częściej wracasz do Domu po szkole i fajnie gdy masz miejsce na pasje i na to aby przyjąć kolegów czy przenocować dziewczynę. łóżko minimum 140 juz zajmuję trochę miejsca, duże biurko aby było miejsce na kompa, drukarkę i stosy książek, szafa na ubrania, komoda na jakieś książki i miejsce na jakiś fotel... wiem, dla niektórych to sie w głowie nie mieści aby takie udogodnienia miało
Duże? Kanapa z kącikiem TV, część jadalna, kuchnia i to wszystko na 30 m2 bo więcej to za dużo?


@PiotrFr: Nie napisałem że za dużo. Napisałem że z faktu że w jakimś pomieszczeniu spędzasz najwięcej czasu nie wynika jaki ma być rozmiar tego pomieszczenia. Rozmiar powinien wynikać z funkcji a nie z tego ile spędzasz w danym pomieszczeniu czasu. Jak lubisz wyprawiać przyjęcia na 30 osób to miej jadalnie 40 m2
@Kokosero: u mnie projekt „przy słonecznej 5”, garaz przerobiony na pokój biurowy i lekko większa kotlownie, metraż 156m plus nieogrzewane poddasze używane jako składzik. Salon 35m plus otwarte (zmieniałem troche otwór) przejście do kuchni. Pokoje około 12m moim zdaniem są spokojnie wystarczające do tego przestronna kuchnia. Jak
Jest dla mnie niepojęte że ludzie stawiają dom za (+/- ze wszystkim) milion złotych, będą zaangażowani w budowę pewnie w sumie ze dwa lata i planują resztę życia spędzić w tym domu a żałują 15-30 tysięcy na indywidualny projekt. (-kilka tysięcy które pewnie jeszcze trzeba dopłacić za adaptację).


@Mirkosoft: prościej i łatwiej (i zazwyczaj grubo taniej) jest zaadaptować gotowy i sprawdzony projekt. są niektóre prace, które się po prostu sprawdzają. np