Wpis z mikrobloga

Mapa #turystyka w Europie za ostatni kwartał 2022 roku na podstawie danych przesłanych przez strony oferujące noclegi online.

Na pierwszym miejscu #hiszpania sam region #andaluzja miał 6,5 miliona rezerwacji. Na drugim miejscu #chorwacja i wybrzeże Adriatyku z 5,5 mln rezerwacji. Podium zamyka #francja gdzie w Prowansji, Alpach i na Wybrzeżu Lazurowym było 5,2 mln rezerwacji.

Niestety nie mam więcej danych bo to z profilu Andaluzji, który obserwuje bo tam mieszkam i mogę potwierdzić, że turystów jest bardzo dużo, a temperatura tylko kilka razy w ciągu ostatnich 3 miesięcy spadła poniżej 20 stopni w dzień co też przekłada się na więcej turystów. Praktycznie gdyby nie kalendarz i to, że przez kilka miesięcy w Andaluzji jest zazwyczaj 30-40+ stopni to bym powiedział, że lato wciąż trwa tylko takie typowo polskie.

Zaskoczyła mnie Chorwacja, o tej porze roku tyle turystów, szacun.

W sumie Francja też mnie zaskoczyła. Raz że dała się wyprzedzić Chorwacji, dwa że Prowansja, Alpy i Lazurowe Wybrzeże mają mniej turystów niż jeden region Hiszpanii.

#podroze #podrozujzwykopem
Pobierz d.....u - Mapa #turystyka w Europie za ostatni kwartał 2022 roku na podstawie danych ...
źródło: comment_1673648234CoLoJdl7iVo6wAsL2NwMKZ.jpg
  • 22
@dnO_Oceanu: Byłem w Sewilli kiedyś. Bardzo fajne miasto i wcale mnie nie dziwi, że ten region ma najwięcej tego typu turystów. Tam jest masa zwiedzania zarówno zabytków, jak i przyrody. I do Portugalii bardzo blisko, też do fajnego regionu. Tam są te nabrzeżne jaskinie wszystkie, rezerwaty przyrody i tak dalej.
@ktomizajalnazwy

Tak, Andaluzja jest przepiękna. Teraz wszystko kwitnie, temperatury znośne, ciągle jakieś karnawały, fiesty, imprezy.

Tam są te nabrzeżne jaskinie wszystkie, rezerwaty przyrody i tak dalej.


To chyba o moim regionie Almería ()

Ogólnie nie zwiedziłem jeszcze całej Andaluzji. Będę raczej też spadać z Almerii bo chciałbym pomieszkać gdzie indziej. Kusi właśnie Sewilla lub Malaga, ale w pierwszym przypadku obawiam się lata przez temperatury dochodzące
@PiotrFr

Sprawdziłem.

Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Powiechrznia: 31k kilometrów kwadratowych

Andaluzja
Powiechrznia: 87k kilometrów kwadratowych

Szczerze to nie zdawałem sobie z tego sprawy więc plusik za uświadomienie. Myślałem, że Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże to trzy oddzielne regiony ( ͡º ͜ʖ͡º)

Chociaż włosi, szwajcarzy, niemcy i oczywiście francuzi jako turyści wewnętrzni mają stosunkowo blisko do tego regionu, nawet samochodem na wypad weekendowy.

Andaluzja jest bardziej wyizolowana i oprócz Francji, która bardziej odwiedza
@PiotrFr

Andaluzja jest bardziej wyizolowana i oprócz Francji, która bardziej odwiedza Kraj Basków, a szczególnie Katalonie nie ma wokół siebie bogatych krajów, a co za tym idzie, więcej turystów.


Miało być, że można byłoby pomyśleć, że nie ma bogatych krajów wokół siebie jak Francja to Andaluzja będzie miała mniej turystów, a jest odwrotnie.
@dnO_Oceanu: ale Andaluzja jest tańsza niż lazurowe.

Chociaż przyznam, że trochę zdziwiony jestem. Bo wbrew temu co napisałeś to nie są pobyty za ostatni kwartał, tylko za Q3. Trochę za gorąco chyba tam wtedy. Gdyby chodziło o Q4 to bardziej bym rozumiał
@PiotrFr

ale Andaluzja jest tańsza niż lazurowe.


Chyba tak. Kiedyś taka Nicea była na mojej długiej liście gdzie zamieszkać, a głównym kryterium było cały rok ciepło. Zdecydowały kwestie finansowe, bezpieczeństwo, trudny język i to, że wcale ten rejon nie jest taki ciepły i ładny w porównaniu do południa Hiszpanii. Na Spotify nawet słuchałem podcastu typa co tam mieszka i tak średnio dla mnie. Przejeżdżam też przez Francje samochodem i nie czuję się
@DADIKUL

Co polecacie zobaczyć w Andaluzji?


Bez urazy, ale nie lubię odpowiadać na takie pytania. Jest tysiące poradników w necie. Co innego gdybyś miał skonkretyzowane pytanie odnośnie jakiegoś punktu, Andaluzja jest zbyt duża żebym się produkował dla kogoś obcego za plusa ( ͡º ͜ʖ͡º) a i przecież wpisz w google to masz mnóstwo propozycji bez mojego #!$%@? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@DADIKUL: W samej Sewilli jest tona zwiedzania. Wszystkie te oklepane rzeczy w stylu Katedra z grobem Kolumba, Giralda, Alkazar, Archiwum Indii, Plac Hiszpański, ichniejsze stare miasto i tak dalej to na pewno warto zobaczyć. Obskocz sobie najlepiej te wszystkie turystyczne miejsca, one są jedno koło drugiego, można pieszo chodzić, na końcu wejdź na Giraldę, i stamtąd będziesz miał widok na te wąskie, kręte i ciasne uliczki centrum. I na koniec sobie
@calkowitybrakrozumu

Byłem tam, gdy mieszkałem w prowincji Alicante. Dla mnie to wioska, muszę mieć duże miasto do życia. W dodatku Murcia jako región jest dla mnie mało atrakcyjny, trochę dziura, a La Manga obowiązkowo do zobaczenia, ale nie do życia. Nie chciałbym też cofać się na wschód, bardziej zachód, środek lub północ.
Chociaż przyznam, że trochę zdziwiony jestem. Bo wbrew temu co napisałeś to nie są pobyty za ostatni kwartał, tylko za Q3. Trochę za gorąco chyba tam wtedy. Gdyby chodziło o Q4 to bardziej bym rozumiał


@PiotrFr: a nie drugi kwartał kwiecień-maj-czerwiec?
@calkowitybrakrozumu

Mamy podobnie, dla mnie bezpieczeństwo jest priorytetem, a Hiszpania ma podobne wskaźniki do Polski z wyjątkiem Barcelony i jej okolic. W dodatku żyje w związku więc jestem też odpowiedzialny za drugą połówke, jej komfort psychiczny i fizyczny jest dla mnie ważny. Trochę podróżowałem po świecie i ceniłem sobie to, że w Polsce nawet w środku nocy można było łazić po mieście bez myślenia z tyłu głowy, że to niebezpieczne. Podobnie mam
@calkowitybrakrozumu

PS jeszcze w formie ciekawostki dodam, że gdybym miał oceniać bezpieczeństwo tam gdzie mieszkam na tle Polski to uczciwie muszę przyznać, że jeśli skala byłaby od 1 do 10, a przyjęlibyśmy, że w Polsce czułem się 10/10 to w Almería byłoby to 8/10.

Jeden punkt muszę odjąć za społeczność muzułmańską i cygańską. Według różnych źródeł 10-15% społeczeństwa stanowią tu muzułmanie, a romowie nie wiem, ale tak na oko coś podobnie. Nie,
@dnO_Oceanu: ciekawe to co piszesz , jakie np zwierzęta groźne występują w Twoich okolicach? Ja np celuje właśnie w mieszkanie na la mandze, lub okolicach. To jest dość bogata okolica i większość to normalni Hiszpanie. Mimo ze jestem tez towarzyska osoba to mieszkać lubię w zadupiach :) na la mandze w zimę można przejść cały półwysep i nikogo nie spotkać. Ja lubię jeździć , nawet do Hiszpanii zazywczaj jadę autem na