Wpis z mikrobloga

@Muhal: Ooo dzięki, pewnie! Pasta to będzie Grizzly Kryonaut wiec chyba spoko, obudowa to Fractal Meshify C, wiec przewiewna.

Ogólnie w kontekście temperatur to na redditcie jest masa wątków, gdzie ludzie piszą ze te procesory osiągają ogromne temperatury, bo na płytach głównych nie ma ustawionych Power Limitów, albo są jakieś absurdalne typu 400W, a Intel dla tego procesora zaleca 253W
@jestemmimas pewnie trzeba będzie zrobić undervolting anyway bo I tak moc jest spora. Masz lepsza obudowę więc powinieneś mieć nawet niższe tylko ja na pastę wziąłem ciekły metal i z testów widziałem że 2\3 stopnie mniej niż jakąkolwiek pastą
Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 (miałem stare dobre pamięci, dlatego DDR4 a do Z790 nie widziałem powodu dopłacać).
Tak, w GB jest to banalne, w Z690 opcje wyglądają tak samo jak w Z390, więc pewnie Z790 też.
@antarct: Bo wszedłem w ddr5, a dostępność sensownych płyt pod ddr5 była bardzo słaba. To była najtańsza opcja. Chciałem wziąć Gigabyte Z690, ale obsługuje pamięci do 6000 MHz a ja będę wkładał 6400
@jestemmimas: ja musiałem zrobić bez CPU i nie było żadnego problemu. Podpinasz zasilacz, wtykasz pendrive, wciskasz guzik od flashowania... Płyta kilka minut pomrugała a potem przestała, co oznacza sukces:)
@antarct: Nigdzie nie mogę znaleźć porównania tych konkretnych kości, ale zakładam że różnice powinny być tak małe że nie warte tych dodatkowych 500 zł. Z drugiej strony Z790 obsługuje prędkości do 7800 MHz, więc jakbym chciał za rok lub dwa wymienić na szybsze kości to nie musiałbym zmieniać całej platformy. A na tym CPU chciałbym tak z 4 lata posiedzieć, a może i więcej, na i7-7700k siedziałem od 2017 roku. Co
@jestemmimas: nie doradzę Ci jeśli chodzi o pamięci. Ja przeniosłem 32GB DDR 3400MHz CL16 i, tak jak wcześniej czytałem, w żaden sposób nie obniżają mi wyników w benchmarkach. Pewnie dlatego że są certyfikowane dla płyty i wskoczyły w Gear 1, a może po prostu pamięci naprawdę nie są tak znaczące. W końcu nie liczy się sama prędkość a jej iloraz z opóźnieniem...
Dziś testując różne rzeczy anulowałem undervolt i ustawiłem PL1
@jestemmimas: nie, tylko w hwinfo, w Windows Hardware Errors (WHEA) na samym końcu. Wg wątków na reddicie rzeczywiście niedostarczenie odpowiedniego napięcia do CPU rzutuje na mostek i potem magistralę, więc lepiej jednak ustawić sobie PL1 i PL2. PL2 dałem zalecane przez intela, a PL1 na 90%, mimo że Intel daje chyba 125W, czyli niecałą połowę. Wciąż jest kulturalnie a błędów jakichkolwiek gdziekolwiek brak.

Mam wrażenie, że jak człowiek nie miał hajsu
@jestemmimas: temperatury potrafią przekroczyć 90 stopni w C23 przy niższych zegarach. Not great, not terrible, pewnie jakiś fine tuning by się przydał. Ale że nie planuję mieć ciągłego obciążenia na 100% w najbliższym czasie, to chyba sobie chwilowo odpuszczę. Z UV było lepiej, no ale te błędy...