Wpis z mikrobloga

@Arstotzkaball: Z-10 oświadczenie po ustaniu wypełnia ubezpieczony,
Z-3 zaświadczenie płatnika składek wypełnia pracodawca.
Przy pierwszym wniosku można, ale nie trzeba składać ZAS-53. W z-10, który jest obowiązkowy do wypełnienia jest pole "uwaga" i tam można wpisać okres wnioskowanego świadczenia. Chyba, że składasz dokumenty elektronicznie, to można przy okazji ZAS-53.
Potem przy kolejnych zwolnieniach składa się ZAS-53.
@bikx: Umowa skończyła mi się 3 listopada, ja na zwolnieniu jest od 17 pażdziernika a kończy mi się 17 listopada, mogę się ubiegać o zasiłek już teraz? Czyli wysyłam tylko Z-10? Bo na zus poe (ich stronie) jest ramka ,,złóż wniosek o zasiłek chorobowy,, i automatycznie kieruje mnie do Z-53
@Arstotzkaball: Składaj już teraz wniosek. Pracodawca powinien już wysłać Z-3 do zusu, ale jeśli tego jeszcze nie zrobił, to po złożeniu przez Ciebie wniosku ZUS zwróci się do pracodawcy o jego wypełnienie.
Jak składasz przez pue, to wypełnij ZAS-53 i ZAS-10. Ale najważniejsza jest Z-10, którą składa się jednorazowo.
@Arstotzkaball: wypełniasz 2 osobne dokumenty. Z-10 i ZAS-53, tylko potem wysyłasz oba razem. Ja wysyłałam dokumenty z pozycji dokumentów roboczych.
W Z-10 wypełniasz odpowiedzi na każde pytanie.
Zaznaczasz: "Występuję o: zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego"

@bikx: Czy mam zawartą umowę o pracę? (mi już wygasła 3-ciego)

Dotyczy to sytuacji po ustaniu tego zatrudnienia, czyli tutaj zaznaczasz NIE (oczywiście jesli nie masz innej umowy niż ta która
@bikx: w z-53 co zaznaczyć

po ustaniu i 3-11-2022

@bikx: Tutaj nie wiem, w teorii mimo wygaśnięcia umowy mam ubezpieczenie


po ustaniu i 3-11-2022. I w części wniosek dotyczy niezdolności do pracy z powodu dobrze masz zaznaczone NIE