Wpis z mikrobloga

@pastibox: Jak można wyciągać wniosek o tym ile idzie na nadpłaty jak nadpłacanie teraz to jedna z większych głupot jakie można zrobić? No chyba że z góry zakładamy, że ludzie mają tyle oleju żeby nadpłacać, ale już nie tyle żeby policzyć, że kasę można wrzucić na lokatę i spłacić po 4 miesiącach więcej. Jeżeli ludzie brali wakacje na sierpień-listopad to sensowny moment na nadpłatę to początek grudnia albo i lutego (bo
Pesymistyczny scenariusz jaki zakładałem to to, że min. 50% będzie nadpłacało przynajmniej w wysokości raty.

Przemawiało za tym absolutnie wszystko. Niepojęte.


@LaurenceFass: Jedyne co za tym mogło przemawiać to głupota. Sensu spłaty przed końcem przynajmniej znacznej części wakacji nie ma żadnego.
ez sensu, trzeba skumulować kasę z całych wakacji i skrócić okres kredytowania. 3 razy większa korzyść.


@LordAxe82: ja mogę raz na rok nadpłacić bez prowizji jak częściej to 1%, ale nie mniej niż 200 zeta. To by mi się kompletnie nie opłacało nadpłacać co miesiąc.
@pastibox: Przyznaję się xD przebimbałem juz 2 raty po 2500zl. Trzecią jeszcze na koncie ale pewnie też to wydam + ostatnia wskoczy w listopadzie. Lepiej to wydać niż nadpłacać, jak się ma stałe raty, nadpłacę 10K i co zamiast 365K będę miał 355K do spłaty, nie do odczucia, a i tak mam jeszcze drugi kredyt na 175K. W lutym wskoczą odsetki z obligacji i nimi sobie nadpłacę kredyt z 40K, a
Przecież wakacje się bierze na kilka miesięcy pod rząd w tym roku, a nadpłacił się raz skoro i tak raty nie ma przez te parę miesięcy. Po co co miesiąc nadpłacać? Poza tym wakacje nie koniecznie były po to by nadpłacać ale zbudować poduszkę finansowa na przyszłe raty po bardzo szybkich podwyżkach stop
@pastibox: w sensie, że gdyby nadpłacali, to by byli mądrzy? A po cholerę nadpłacać, jeśli stopy są o połowę niższe inż inflacja? Jak ktoś umie liczyć, to policzy, że lepiej to albo przejeść, albo zainwestować gdzieś indziej (na lokatach teraz już mając równolegle hipoteczny z małą marżą, wychodzi się prawie na zero, zamiast nadpłacania kredytu, który wychodzi mniej korzystnie).

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mickpl: a ja tak zrobiłem, trzymam te pieniądze na oszczędnościowym i nadpłacę z końcem okresu wakacji kredytowych, ale przez to się zaliczam do grupy, która te pieniądze przejadła. Raczej warto z podsumowaniem poczekać do lutego.