Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące licencji Windows Server - na jakiej zasadzie ona działa? Bo widzę, że jest na rdzenie, na użytkowników CAL czy coś takiego. Chodzi mi o postawienie na serwerze z jednym prockiem 4 rdzeniowym domeny active directory dla około 22 komputerów( i tylu samo użytkowników). Jaką w takim przypadku należy wersję kupić?
#windowsserver #windows #samba #activedirectory #komputery
  • 15
@FoxX21:
Windows Server 2022 Standard licencjonujesz na minimum 16 core, min. 8 core per fizyczny CPU. To jest licencja na serwer fizyczny, i pełne licencjonowanie daje Ci prawo uruchomienia dwóch maszyn wirtualnych poza hostem Hyper-V, lub 1 VMki i jakiś workload na fizycznym. Więc w przypadku 4-core 1 CPU - 16vCPU potrzeba. Przy Standardzie - do każdego usera lub urządzenia - potrzebny CAL.
@Cozzie: ale dobrze rozumiem, że trzeba kupić licencję na Windowsa Server 2022 i do tego mając 22 PC/userów na ActiveDirectory to muszę jeszcze dokupić odpowiednią ilość tych licencji CAL czyli minimum 22?
@Cozzie: kurde chyba będę musiał zadzwonić do jakiejś firmy co sprzedaje te licencje i niech mi wytłumaczą o co chodzi i jak to działa, bo przecież dla 22(25) userów/pc to wychodzi chora kwota rzędu 15k zł, gdzie Windows Server 2019 Essential miał 50 pc/25 userów za ~2500 zł
@FoxX21: Windows Server to turbo więcej niż samo AD - ale jak wystarczy Ci tylko logowanie kontem firmowym to Azure AD nada się jak złoto, darmowe i nowoczesne. Nie musisz dzwonić nigdzie, właśnie piszesz z taką firmą ;-) Z grubsza ~5k za licencje serwerowe, i ~220zł per user CAL to w sumie wychodzi z 10k za licencje
@Koliat: No ale autor nic nie pisał o RDPach, jedynie o CAL-ach na użytkowników, którzy mają własne komputery z systemami klienckimi. A jak mają własne jednostki z własnym OS-em, to mogą się RDP-ować bezpośrednie na nie do swoich sesji administracyjnych, nie potrzeba wtedy kosztów licencji (ale już za prąd trzeba będzie płacić).
@crazy_wolf ja tak tylko wspominam, Essentials to marny wybór w większości przypadków. Może dobry dla małych spółdzielni mieszkaniowych ale tak to omijać bo jak firma urośnie ponad limit to jest się w kropce. A sesje rdp na końcówki też oczywiście możliwe, ale to znów trochę roboty jest, koniec końców trzeba uzbroić pracowników w dwa urządzenia, jedno w biurze drugi laptop, lub pozwolić się łączyć z prywatnych, a z tym mogą być problemy
@Koliat: To prawda, chociaż Server Standard nie rozwiązuje problemu laptopów służbowych do domu. Chociaż coraz więcej Linuxów daje radę, i powoli coraz więcej softu da się na nim uruchomić, wtedy balast Windowsa znika, ale wiadomo, że w wielu przypadkach to nadal będzie proteza niż faktyczne rozwiązanie. Natomiast warto próbować, bo o ile koszt administratora może być trochę większy, to na samym OS-ie, aktualizacjach, i bezpieczeństwie to jednak Linux wygrywa.
@crazy_wolf a to już zależy od administratora. Można dobrze zabezpieczyć WinSrv, można #!$%@? zabezpieczyć Linuksa. Jak admin nie ogarnia to os nie ma znaczenia.

Win server który wspiera rds pozwoli po prostu na kupno laptopów pracownikom, a jak się potrzebują połączyć to mają służbowy sprzęt z autoryzacją. Essentials w tym wypadku nie uruchomi rds