Wpis z mikrobloga

Właśnie, że nie. Dobrze pomyśl.

Jest takie przysłowie - najpierw robi, potem myśli. To wilk. Struś najpierw myśli potem robi.
  • Odpowiedz
@Magromo: Dla niekumatych to wygląda to tak:

Struś:
Jeśli nie jesteś na krawędzi -> biegnij

Kojot:
Biegnij -> jeśli nie jesteś na krawędzi

W tym drugim przypadku w uproszczeniu kojot zawsze będzie biegł, bo warunek jest w logice ustawiony PO czynności którą miał determinować
  • Odpowiedz
@osetnik: @saggitarius_a: No to jeśli moja diagnoza jest trafna, to nie uważam żeby to był pouczający obrazek. Z mojego doświadczenia z programowaniem nauczyłem się, że kod nie kompiluje się tak jak go widzę 'z góry na dół' więc nie wiem czy po kompilacji warunek while umieszczony na końcu nie będzie w rzeczywistości sprawdzany przed wykonaniem pętli.

Jest to specyfika wszystkich pętel czy tylko w tym języku? (wygląda mi na c++,
  • Odpowiedz
W tym drugim przypadku w uproszczeniu kojot zawsze będzie biegł, bo warunek jest w logice ustawiony PO czynności którą miał determinować

@saggitarius_a: nie będzie zawsze biegł

Struś najpierw sprawdza czy może biec, potem biegnie.
Kojot najpierw biegnie, potem sprawdza czy może biec.
  • Odpowiedz
a używałeś kiedyś debugera?


@sepuqqu: Nie, bo aż tak głęboko w programowaniu nie siedziałem. Chodzi mi jedynie o to, że nie jestem pewien czy można ocenić jak coś działa tylko po kolejności umiejscowienie w kodzie. W pętli do while najwyraźniej tak, ale ja się nie znam, dlatego pytam.
  • Odpowiedz
@sepuqqu: Jak najpierw zrobisz print(a), a dopiero kilka linijek później dopiero zadeklarujesz a = 10 to program wypisze 10 bez problemu. Więc kolejność kodu nie jest twardą regułą.

Niech mnie jakiś #programista15k Pythona poprawi jeśli się myle.
  • Odpowiedz