Wpis z mikrobloga

#ukraina
przyjęliśmy z tego co wiem 2 miliony uchodźców z Ukrainy, na blisko 38 milionów Polaków.
Jakim sposobem jakaś połowa rozmów które słysze w miejscu publicznym, jest po ukraińsku?
Nie przeszkadza mi to, ale jestem ciekawy zjawiska, bo teoretycznie 95% mieszkańców, to Polacy.
Nawet zastanawiałem się czy po prostu nie jest tak, że zauważam tylko Ukraińców, ale dalej mi nie wychodzi spodziewany wynik
  • 81
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RedveKoronny: Katowice są 11 miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Na 31.12.2021 w 20 największych polskich miastach było niespełna 8,4 mln ludzi, a to zupełnie zmienia skalę, uchodźcy raczej osiedlają się w większych miastach gdzie są tworzone punkty pomocy
  • Odpowiedz
@ShooleR:

Na podobnej zasadzie działa np efekt zauważania niektórych rzeczy typu usłyszałeś gdzieś jakieś słowo / piosenkę dla ciebie nowe i masz wrażenie że nagle dużo osób mówiąc tego używa albo nagle wszędzie zaczyna grać ta piosenka. To inny efekt (dostępności) - mózg wcześniej też to słyszał ale nie miało to znaczenia więc ignorował. Teraz okazuje się że w świadomości to jest "świerze" więc jak tylko z szumu to wylapie to
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: czuję podobnie i wydaje mi się, że
- większość uciekła do większych miast
- często to młodzi ludzie z dziećmi, więc więcej przebywają na zewnątrz
- są nowi w okolicy, to zwiedzają, odkrywają, a polacy siedzą zamknięci w piwnicach
  • Odpowiedz
To efekt "habituacji" związanej z językiem polskim. Polski jest dla ciebie całkowicie zrozumiały dlatego przetwarzasz go w procesach nieświadomych. Świadomość "budzi sie" dopiero jak usłyszysz własne imię, nazwisko, znajomy głos etc. W pozostałych przypadkach to szum, który mózg ignoruje.


@ShooleR: stresciłeś właśnie zawartość książki "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym"
  • Odpowiedz
@ShooleR: Ja mam na odwrót. Jak ktoś do mnie powie coś w innym języku, a ja się tego nie spodziewam to mózg musi się przestawić na to, że go nie rozumiem.

Jak np. Zapytam się pani w sklepie o produkt, a ta mi odpowie w innym języku to mózg stwierdza "nie usłyszałem dobrze"/"osoba niewyraźnie odpowiedziała".
  • Odpowiedz