Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 37
@ten_kapuczino: to fakt, ale oprócz tej polityki należy dodać brak edukacji ekonomicznej, brak kosztów dla landlordow i duży próg wstępu w inne opcje inwestycyjne, oraz znikomy zysk na obligacjach. Ludzie się rzucili na mieszkania bo maja jeszcze prlowskie myslenie ze to jest mityczne "betonowe złoto"

@ravau: no i widzisz, płaci 1/4 zarobków i za resztę moze zyc. W wawie zarabiam powyżej średniej(ca 5k netto) a na wyżycie mi schodzi połowa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@ravau: żaden normalny człowiek nie porównuje Berlina do Polskich warunków, tam są konkursy na wynajem mieszkań. Zawsze śmieszy mnie porównanie Warszawa Berlin. Nie ma to żadnego punktu wspólnego plus w Niemczech przeważa wynajem z racji normalnych cen i perspektywy zmiany pracy w innym landzie.
  • Odpowiedz
@Reezu: jak wiadomo lokatorzy mają nieskończone pokłady majątku xD


@ButtHurtAlert: Nie, ale otrzymują wypłatę za swoją pracę i z tej wypłaty opłacają podstawowe dobro człowieka jakim jest mieszkanie. Wynajęte.

Jak i również łączy ich umowa, która pewnie zawiera kary, kaucje. Gdy nie zapłacą może gonić ich komornik. Gdy odejdą to wierz mi, znajdą się kolejni. Sytuacja w której aktualnie się znaleźliśmy nie pomaga. Doszło więcej osób, które nie mają gdzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@nollo: kiedys latalem po twitchu wieczorami i strimowal jakis Polak w Niemczech i mówi że pracuje jako traktorzysta i normalnie zyje sobie, w Polsce by nie mógł sobie pozwolić na taki poziom życia a tam normalne mieszkanie wynajmuje, stać go na zachcianki, na samochód etc.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Reezu: okej, w sumie to podnajmę komuś moja kawalerke która sam najmuje za jakieś 5k, w końcu są umowy i komornicy i sie znajdą na moje miejsce, czysty zysk a ja sobie wrócę na wies

To The moon!
  • Odpowiedz
  • 25
@emeig @Arriva @ButtHurtAlert @ten_kapuczino Zerowe stopy kredyciarze w 100% odpowiadający za inflację xD typowe wykopki. Dajecie przykład Niemiec czy Austrii a wiecie jakie stopy ma strefa euro? Wiecie jak dużo tam kredytów jest na stałej stopie? Przecież warunki kredytu hipotecznego w Polsce wyglądają jak chwilówka w porównaniu do tamtych rynków. Jakbyście sprawdzili warunki kredytu hipotecznego i jego oprocentowania w tamtych krajach to byście byli w szoku jak bardzo Polacy są jeb*** przez
  • Odpowiedz
  • 45
@ButtHurtAlert niskie stopy procentowe nawet nie byłby takie złe gdyby politycy dali w tym czasie kataster albo jakiś inny podatek progresywny utrudniający zakupy 3,4,5 itd nieruchomości. A tak fliperzy i ich "praca" była opodatkowana dużo, dużo niżej niż ludzi na uop odkładających na wkład własny. Tak się tworzy patologie gdzie biednym utrudnia się bogacenie a bogatym ułatwia się bogacenie.
  • Odpowiedz
dla starszego pokolenia to było normalne, że kredyt = oddajesz drugie tyle jak wziąłeś. Dawniej nie było tylu fliperów i czy landlordów i rynek był normalny.


@emeig: i to według ciebie normalne i do tego powinno się dążyć? XD
  • Odpowiedz
@emeig: @ButtHurtAlert: bo oddanie dwukrotności zaciągniętego kredytu to jest złodziejstwo ¯\_(ツ)_/¯
W Niemczech normą jest że masz stałe stopy na poziomie 1,8-2,9 pp na stałej nawet trzydziestoletniej.
  • Odpowiedz
  • 5
@emeig o dużo więcej. W 2016 kupiłem mieszkanie 50 m2 za 234k. Po 5 latach te samo mieszkanie ponad 500k żąda deweloper. To jest 5 lat różnicy tylko.
  • Odpowiedz
@Demoman: W strefie euro też jest teraz coraz większy problem z inflacją, tym bardziej w krajach o podobnym profilu do Polski, jak chociażby Litwa. No ale wiadomo, mentalne dziecko ma problem "tato, a czemu oni mają lepiej niż ja, ja też tak chcę mieć!!!" bez żadnego zrozumienia warunków ekonomicznych
  • Odpowiedz