Wpis z mikrobloga

Jestem wielką fanką #wladcapierscieni całe moje dzieciństwo jest naszpikowane wspomnieniami związanymi z tym światem i książkami. W momencie publikacji pierwszych zdjęć z nowego serialu wylała się znowu ta sama burza dzieląca ludzi.

Co jest w tym złego, że elfy są czarne?!

Raz w miesiącu w pracy mam rozmowę podsumowującą z różnymi oddziałami. W tym właśnie USA, UK, Niemcy i Irlandia.
Oczywiście wszedł temat serialu i każdy tam coś powiedział. No ja powiedziałam, że utracimy klimat i fikcyjną realność gdyż poszczególne rasy nie będą miały wielu fizycznych cech wspólnych. Będzie trudniej się wczuć w ten świat i nim zaintrygować.

O Boże o nie.. Ja sobie nie zdawałam sprawy jakie szambo wbiłam tymi słowami. Ogólnie wszyscy na mnie wsiedli z wyjątkiem Babeczki z UK i chłopa z Irlandii. Najbardziej to kobietki z mojego oddziału ogólnie. Od razu, oskarżenie że to jest rasistowskie itp.
Każdy ma swoją rację i w sumie kłótnie urwałam szybko i nie miałam zamiaru dyskutować, bo każdy mój argument był przekrzykiwany i w stylu "WOW NIE WIEDZIAŁAM, ŻE JESTEŚ RASISTKĄ". ... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i teraz będzie fikołek. Zapytałam się czy dla nich to jest okej, żeby teraz zrobili serial o dzikich plenionach Afryki. Na podstawie ich tradycji w świecie fantasy. No i żeby postacie ewidentnie inspirowane dzikimi plemionami były również białe?

O matko o nie, to nagle NIE TO SAMO! Oni mają CIĘŻKĄ HISTORIĘ, NIEWOLNICTWO! (serio oni chyba nie kojarzą historii Polski). Ogólnie trochę mnie to wszystko śmieszy, bo ja rozmawiałam normalnie a u nich krzyki, kwik, pisk, i od razu agresja.

To samo było w Wiedźminie i wszystkich nowych wychodzących serialach obecnie. Założę się, że jak zrobią nowy serial o Wikingach to też będą wikingowie Czarni i Azjaci. Lub w serialu o Japonii i samurajach dajmy wszystkie rasy, żeby od setek lat odizolowana Japonia stała się papką wielokulturowości.

Szkoda mi zepsutego potencjału serialu. Bardzo ubolewałam nad Wiedzminem. Wiecie takie rozczarowanie, bo jako dzieciak cieszyłam się z tych technologi, że zrobią kiedyś nową odsłonę lub serial z ulubionym uniwersum.
A wiecie co sprawiało, że Władca pierścieni jest totalnym hitem?

Różnice pomiędzy rasami i istotami, które prowadziły zupełnie inny tryb życia.
Żyły w pięknych wiecznych lasach lub w mrokach Mordoru. Różniło ich niemal wszystko! A najłatwiej można to ukazać właśnie poprzez wygląd fizyczny. To było bardzo fascynujące. Sama jako dzieciak wyobrażałam sobie, że jestem takim elfem z cudnie błękitnymi oczami, niemal białą cerą i włosami. A w realu wyglądam zupełnie inaczej i nie miałam bólu i nie było mi przykro, że różnie się od moich ukochanych elfów niemal wszystkim. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pokazując daną rasę można było zauważyć szczegóły, niuanse i delektować się tym. Np wszystkie elfy były również szczupłe, a krasnoludy wręcz przeciwnie. No i to było fajne!
Ale nie tracę nadziei i wiem że w końcu ktoś wleci z serialem tak dobrze i świetnie wykonanym jak np Czarnobyl lub Gra o tron gdzie wszystko było ukazane ze smakiem i cudownym wyważeniem.

#takaprawda #praca #hbo #netflix #amazon #film #kino #polska #usa #gownowpis
Pobierz rzezbiarka - Jestem wielką fanką #wladcapierscieni całe moje dzieciństwo jest naszpik...
źródło: comment_1644592963T6S5GYitWWq76voE15Ulvv.jpg
  • 37
@rzezbiarka: Zgadzam się w stu procentach z twoim przesłaniem ale można go odebrać dwojako. Nie ma co mówić o sobie przez pryzmat uniwersum i wyobrażania sobie siebie w tej sytuacji bo ktoś ci może zarzucić co jakaś czarna dziewczynka może sobie pomyśleć gdy nie będzie w pierwszych 5 minutach serialu czarnej postaci i nie będzie miała możliwości utożsamić się z serialem. Kocham świat wykreowany przez Tolkiena. Chciałbym zobaczyć w tych zdjęciach
@rzezbiarka No niestety ale teraz jest w modzie mieszanie ras, zmienianie płci postacią wbrew historii czy źródła. Teraz to brakuje właśnie takiej różności, logiki w serialach, natomiast liczą się efekty, polityczna poprawność i kasa.

Też liczyłem na fajnego nowego wiedźmina, pierwszy sezon obejrzałem przymykając już oko na tą mieszankę ludzi w rasistowskim świecie Sapkowskiego, liczyłem na to że w drugim będzie lepiej bo pierwszy odcinek zrobił mi nadzieję ale im dalej tym
serial o dzikich plenionach Afryki

serial o Wikingach

serialu o Japonii i samurajach


@rzezbiarka: ej, ale wiesz że afrykańskie plemiona, Wikingowie oraz Samurajowie istnieli naprawdę, a elfy, krasnoludy i magowie zostali wymyśleni na potrzeby książek? Nie wiem, może to ja jestem jakiś stuknięty, ale to porównywanie naszego świata do fikcji wydaje mi się dosyć infantylne.
Pamiętam jak kilka lat temu wiele osób miało ból dupy o czarnego Lancelota w serialu "Dawno,
Pobierz sing - > serial o dzikich plenionach Afryki

 serial o Wikingach

 serialu o Japoni...
źródło: comment_1644613783NGaxcDwRmd8AoEQVECVHCt.jpg
@rzezbiarka: obejrzyj sobie film last duel. Przynajmniej jest utrzymany w realiach sredniowiecza. Dobra gra aktorska, kostiumy itd. Jedynie Scott zwalil wydzwiek doslownie jednym zabiegiem z modyfikacją nazwy rozdzialu, ale to zorientujesz sie jak obejrzysz :)
Idąc twoją logiką czarni aktorzy i aktorki powinni grać wyłącznie postacie powstałe w czasach współczesnych, ponieważ de facto przed XX wiekiem czarnoskórych dobrych pisarzy nie było w ogóle, a pisarze z Europy, Stanów czy Azji nie tworzyli postaci czarnoskórych w swojej twórczości z oczywistych względów.


No niestety z grubsza tak powinno być. Uważam, że wierność adaptacji powinna być ważniejsza niż czyjeś uczucia. Dokładnie tak samo można mówić o pewnej niesprawiedliwości, że aktor,
czy kolor skóry zawsze się musi zgadzać w jednej rasie? Nawet w naszym świecie, wyraźnie widać że gatunek ludzki ma różne kolory, a dalej ma dużo wspólnych cech.

Były kiedyś inne gatunki ludzi na planecie, i ci mogli mieć identyczne kolory jak Europejczycy, ale jednak tym samym gatunkiem są najczarniejsze murzyny z Afryki, a nie najbielsze neandertalczyki.


@Diamond-kun: tak, ale musi to mieć jakieś uzasadnienie. Np ciemniejsza skóra w Afryce i
nie zdając sobie sprawy, że Lancelot to również postać fikcyjna.


@sing: Ta obrona powala za każdym razem, czarny Achilles też fikcyjny był, dej Murzyna ( ͡º ͜ʖ͡º)