Wpis z mikrobloga

Mam taką działkę, którą chcę ogrodzić siatką.
Przy działce po lewej stronie, według map jest droga gminna. W rzeczywistości jest tam wysypany żwir i ludzie jeździli w taki sposób, że częściowo wchodzi ona na działkę.
Czy gmina powinna w takim wypadku uregulować przebieg tej drogi, czy muszę (i mogę?)to zrobić na swój koszt?
#nieruchomosci #dzialka #inwestycje #budujzwykopem #budownictwo #prawo #prawobudowlane
sovas - Mam taką działkę, którą chcę ogrodzić siatką.
Przy działce po lewej stronie, ...

źródło: comment_1643535926hAWesRYrm3IugC5bXTPRqG.jpg

Pobierz
  • 80
@Bonifacy13: No właśnie przeczytałem ten artykuł i wniosek z tego taki, że:
1) działka niezabudowana traktowana jest jako obiekt budowlany
2) w związku z powyższym, ogrodzenie działki niezabudowanej wymaga zachowani odległości od drogi gminnej 6m (w MPZP mam 4-5, więc pewnie to będzie taka odległość)
3) można tej odległości nie zachowywać jednak trzeba mieć na to zgodę zarządcy drogi (czyli gmina?)

Czyli mam takie opcje:
a) złożyć pismo do gminy w
@poleglem: Jeśli przez działkę prowadziła "dzika" droga i granice działki wcześniej były jednoznacznie ustalone (za pomocą jakiegoś dokumentu - sama mapa ewidencyjna się nie kwalifikuje) to stawia się ogrodzenie i resztę ma się w trzech literach. Geoportal krajowy i geoportale powiatowe, które go zasilają są wiarygodne i nie są - to nie kwestia geoportalu tylko rodzaju dokumentów na jakiej podstawie "narysowano" granice, które później trafiły do geoportalu. Są miejsca z granicami
@Bonifacy13: W MZPZ mam zapisane, że mam się odsunąć z budynkiem (obiekt budowlany), a nie z ogrodzeniem. Ogrodzenie może być w granicy drogi gminnej KDD. Jednak tu kluczowe jest dla mnie, że działka jest niezabudowana i dlatego może obowiązywać prawo, że jest traktowana jako obiekt budowlany dopóki jej nie zabuduję.
@TyWidziszINieGrzmisz: Na zdjęciach satelitarnych widać jeszcze odcinki tej drogi i niektórzy ją zlikwidowali bo tam same pola są, ale jeden człowiek tam coś wybudował. Na geoportalu to wygląda jak niżej, dołem jest droga asfaltowa, a ta polna odbija od niej i idzie właśnie tak po skosie i przecina wszystkie działki przez kilka kilometrów.
Ja mam tak z dojazdem do lasu, tylko w innym miejscu. Na geoportalu jest droga, ale też przecina
poleglem - @TyWidziszINieGrzmisz: Na zdjęciach satelitarnych widać jeszcze odcinki te...

źródło: comment_1643570998201AUkUHlFA4mw3n3NgJ3x.jpg

Pobierz
@Bonifacy13: Czy widzisz w pierwszym wpisie autora coś o istniejącym MPZP? Moja druga odpowiedź jest do @poleglem , wszystkie kwestie związane z istnieniem MPZP zostały przez innych w tym ciebie opisane - bierz coś na oczy może. ( ͡ ͜ʖ ͡)

@poleglem: Jeśli tam na zdjęciach jest droga (wyjedzony ślad drogi), a na mapie nie ma linii działek to jest tak jak napisałem (z uwzględnieniem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sovas: zwróć uwagę na zapis:

Ustala się szerokości dróg (ulic) publicznych w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu:
4) dróg 1-14KDD – 10-12m,

Czyli zgodnie z mpzp gmina może zarządzać w przyszłości pasem drogowym o szer. 10-12 m (oczywiście jeśli droga nie ma takiej szerokości na mapie ewidencyjnej to gmina musi wykupić grunty). Ten zapis jest zabezpieczeniem np. w przypadku budowy nowej drogi z hodnikami i rowami. Dlatego musisz się odsunąć
@TyWidziszINieGrzmisz: Mapa wygląda tak samo jak narysowałem, jest droga wyznaczona, są normalnie granice i górna działka ma swój numer, a dolna ma swój, tylko zazwyczaj obie mają tego samego właściciela i niektórzy sobie drogę zlikwidowali.
@poleglem: A, to niezłe nicponie - jest to nielegalne - pewnie małopolska, mazowsze albo inne podkarpacie? Powiem tak - to wszystko przez zabory - z działkami w pruskim jest ok, w galicyjskim - tak sobie z przewagą co tu się kurka dzieje (pojęcie parceli ( _) ), w rosyjskim - jak trafisz, albo dobrze bo "nasi tu byli", albo "brud syf, kiła i mogiła".
inne podkarpacie


@TyWidziszINieGrzmisz: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a granica między zaborami była kilkaset metrów na północ od tego miejsca. Mnie to jakoś tam szczególnie nie boli, bo tej drogi i tak nikt nie używa od lat, ale skoro jest granica, to nie powinno się tak robić tylko dlatego, że komuś jest tak wygodniej