Wpis z mikrobloga

Pytanie do tych co zarabiają duzo tak +12-15k na miesiąc i mieszkają w Warszawie. Ogladam ceny inwestycji z rynku pierwotnego. Bielany, apartamenty przy Agorze. Cena za 62,95m ... 902 000 zl. Osiedle Latte, tez Bielany, 65,32m za 803 000 na promocji!!! Do tego 30-40k za garaz. Czy dla was taka cena jest do zaakceptowania? Pytam serio. Nie obchodzi mnie srednia cen w wawie i to ze ona rośnie. Z kimkolwiek bym nie gadal o aktualnych cenach to mowia ze jest droga a mimo to ktoś to kupuje. Sam zarabiam okolo 12k a jak wpadnie zlecenie to i więcej ale wprost nie moge uwierzyć że ktoś o podobnych zdolnościach finansowych co ja decydowałby sie na klitke 60m w Warszawie za prawie milion złotych zamiast kupić np. dom gdzies na obrzeżach z większym metrazem w troszkę wyższej ale wciaz zblizonej cenie.
#nieruchomosci #warszawa
  • 90
  • Odpowiedz
@eskejper: Większość ludzi w wieku ~30 lat woli mieć mieszkanie w mieście, blisko do pracy, przedszkoli, rozrywek, usług, a ewentualny dom zbudować pod odchowaniu dzieci zamiast je wozić po zadupiach przez dekadę.
  • Odpowiedz
@eskejper: 65 metrów to już nie jest tragedia, jak masz rodzinę z 1 dzieckiem to przy mądrym zaadoptowaniu można całkiem wygodnie żyć, oczywiście jak na życie w bloku

poza tym, pełna zgoda, że ceny ładnie po*ebało, ale na Bielany zrobił się trochę boom od jakiegoś czasu, bo masz sporo zieleni, dobry i szybki dojazd do centrum, szkoły, przedszkola, szpital, teraz jest własne centrum handlowe ze wszystkim co w centrum handlowym powinno
  • Odpowiedz
@eskejper: jeśli 2 osoby mieszkają razem i zarabiają razem 18k, mają już własne mieszkanie kupione parę lat temu za 350k. Spłacili już kredyt, żyją bez szaleństw mając używane samochody kupione za gotówkę. Wydatki na życie z rachunkami 5k łącznie. Zostaje 13k oszczędności. Milion złotych to 6 lat oszczędzania. Po kupnie mieszkania na kredyt jeszcze mogą wynająć lub sprzedać stara nieruchomość.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@eskejper: ja już się pogodzilem z tym że prawdopodobnie będę musiał dać więcej niż 14k z metra. Pozostało tylko znaleźć odpowiednia inwestycję która nie będzie totalnym gównem za te pieniądze. Domu nie chce bo nie mam na to czasu.
  • Odpowiedz
@eskejper: ale to obrzeza Wroclawia, a nie Wawy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym kto to kupuje - ludzie maja rozne potrzeby. Dla jednego 60m2 w centrum i kredyt na 30 lat to spelnienie marzen, dla drugiego dom na wsi. Ludzie sa rozni. Tez sie czesto zastanawiam skad ludzie na to kase maja - bo mam roznych znajomych, na roznych poziomach finansowych (wlacznie z osobami zarabiajacymi po
  • Odpowiedz
@affairz: przypominam ze jesli zarabiasz więcej niz 7k to należysz do zacnej grupy 10% najlepiej zarabiających Polaków. Zarobki na poziomie 12-15k sa wysokie. Mi sie zdarzy wyciągnąć czasmai 30k jak pracuje wiecej niz powinienem wiec wiem ze da sie zarobic więcej.
  • Odpowiedz
@eskejper: zakładając, że brali kredyt w 2021 roku w wysokości 650 tysięcy (mając te 250 wkładu) to rata im wynosiła 2500 PLN czyli naprawdę niewiele i wydawał się to wręcz wspaniały deal przy kosztach wynajmu w Wawie.

Po podwyżkach stóp już każdy będzie kalkulował inaczej, czy warto płacić rate 4000 PLN za taką klitkę.

Perspektywa z punktu widzenia rosnących stóp zmienia się diametralnie.
  • Odpowiedz
@eskejper: ktoś jak widać to kupuje, weź pod uwagę że jak dwie osoby zarabiają po 10k,to robi się z tego 20k.

To już są konkretne dochody i kredyt na prawie milion nie będzie jakimś szaleństwem. (no chyba, że stopy wzrosną do 10% XD)
  • Odpowiedz
@eskejper: gdybym miał 12-15k to brałbym coś z ratą do 6k max totalny, uwzględniając stupki na poziomie 5%.

A ile bym za to dostał, to już inna kwestia.

Ale, nie moje życie i nie wiem jakie masz wydatki.

Wydatki na życie z rachunkami 5k łącznie. Zostaje 13k oszczędności. Milion złotych to 6 lat oszczędzania.


@odis: tak się wydaje, jak zarabiasz więcej to masz więcej okazji do wydawania, albo żyjesz wtedy
  • Odpowiedz
@kimikini: pewnie jestes bananowcem co mysli ze jak ktos mowi "dom na obrzeżach Warszawy" to myslisz Targówek lub Ursus bo Warsxawa dla Ciebie to jedynie Śródmieście i Żoliborz. Ja tu mowie o rejonach ~40-50km od Warszawy. Spokojnie dasz rade wybudować dom za 1,2mln i to ze znacznie większym metrazem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@eskejper: mieszkanie w Warszawie po obecnych cenach stało się dobrem luksusowym, chyba już niezależnie od dzielnicy. Mam pełno znajomych, którzy kupowali kilka lat temu z dopłatami np z MDM za 6-7 tys z metra na Bemowie czy Woli i teraz na takie samo mieszkanie mogłoby ich nie stać bo ceny są razy dwa czy trzy.
  • Odpowiedz