Wpis z mikrobloga

Mała rzecz a cieszy.

Dom rodziców to 2 piętrowy dom jednorodzinny w którym piec znajduje się w piwnicy piętro niżej (w ziemi). Żeby pójść zobaczyć ile jest napiecu lub podłożyć trzeba zejść po schodach x2 i przejść przez korytarz. Rodzice są już starsi więc zrobiłem taki mały sterownik na esp który wyświetla temperaturę pieca obecną oraz z przed 15 minut. Zamontowany jest na górze, dzięki czemu rodzice nie muszą schodzić i patrzeć ile jest na piecu tylko gdy zobaczą duży spadem lub niezadowalającą temperaturę wtedy dopiero sobie schodzą.

na zdjęciu chwile po #!$%@? do pieca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#chwalesie #elektronika #majsterkowanie #wies
Elnath - Mała rzecz a cieszy.

Dom rodziców to 2 piętrowy dom jednorodzinny w który...

źródło: comment_1637489084qSkkqBrXdAnAG78i5NZhfy.jpg

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pierwiastek_Zua: spoko że postawiłeś na logo, raz dobrze skonfigurowane powinno działać bez zająknięcia przez długie lata. Kolega parę postów wyżej przyczepił Ci się do IP przy zamkniętej obudowie - dla mnie bez sensu. Jeżeli chciałby się czepiać szczelności, to tylko tych luźno wiszących peszli. Ale brak zadławienia na peszlach to coś co w naszym kraju ogląda się często, nawet w instalacjach umieszczonych na zewnątrz.
  • Odpowiedz
@Elnath: hhhehehe to samo u siebie robiłem, tylko podpiąłem jeszcze temp do wody Wejście i Wyjście oraz Centralne Wejście i Wyjście, do tego była możliwość zmiany ustawień przedmuchów na dmuchawie ale na 433 to zawodnie działało bo nie ma kontroli dostarczenia i wyłączyłem bo nie miałem czasu poprawić. Ojciec obliczył że dzięki temu oszczędził 20-30% opału w ciągu zimy, bo złazić 2 kondygnację czasem mu się nie chciało i wygasło czy
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@mcichy10
@Rogovic

Esp8266 do tego czujnik ds18b20 to jest przy piecu i przesyła po i2c do wyświetlacza dane (użyłem skrętki (para skrętna)) by i2c wypaliło, kabel ma 7,5 metra do wyświetlacza. Pociągnięty przez wentylację.

Mam kod na gicie, chcecie?
@ozzi91
  • Odpowiedz
@Elnath: mi kod osobiście niepotrzebny, bardziej mi chodzi czy o montaż czujników czy normalnie do rury z ciepłą wodączy jak :>. kod będę miał i tak inny bo do homeassistant
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@ozzi91 czujnik został umieszczony w miejscu na wlansie takie czujniki temp w piecu. Spora część piecu ma takie miejsce (szukaj dziurek do których wkłada się czujniki lub sprawdź w dokumentacji pieca)
  • Odpowiedz
@Elnath: a ja się zapytam jako dziecko wychowane w bloku i nie znające się na ogrzewaniu czymś innym niż centralne ogrzewanie, ale czym się różni temperatura pieca od tej w domu i dlaczego akurat ją trzeba monitorować? Ile takie 100 stopni przekłada się na temperaturę w domu i co w momencie jak w nocy nagle więcej się spali to czym palicie, szybko się wychładza i trzeba lecieć na dół, żeby nagrzać?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pierwiastek_Zua: taśma i tak zaraz odpadnie. Po prostu zamiast dławika kablowego musisz kupić "dławnice do węża ochronnego" lub "węża osłonowego". Tak to najczęściej nazywają.
  • Odpowiedz
@siepan: Potocznie na kocioł mówi się często piec, chociaż wg słownika to każdy kocioł jest też piecem.

@Elnath: Daj jakąś regulację temperatury, np. miarkownikiem ciągu, albo dmuchawą bo im gorętsza woda, to tym większe straty ciepła.
  • Odpowiedz