Wpis z mikrobloga

Witam mirki.
Przechodzę na B2B ~15k netto (IT) i pojawiła się kwestia wyboru formy opodatkowania. Kosztów obecnie nie będę miał prakycznie w ogóle, leasingów obecnie nie planuję. Stawiałem więc na ryczałt. Myślę jednak, że w perspektywie, 1-1,5 roku chciałbym pomyśleć o kredycie hipotecznym.
Czytałem, że:
1. Żeby w ogóle starać się o kredyt na JDG trzeba mieć minimum 1 rok prowadzenia działalności
2. Na ryczałcie ciężko o kredyt ze względu na to jak banki przeliczają mój zysk
No i teraz pytanie jak banki spojrzą na mnie w przypadku gdybym teraz był na ryczałcie, a z początkiem 2023 zmienił formę opodatkowania na liniówkę i wtedy zaczął starać się o kredyt? Miałebym wtedy > 1 rok prowadzenia jdg i był na liniówce.
Macie może jakieś rady jak do tego sensownie podejść?
#kredythipoteczny #jdg #firma #banki #dzialalnoscgospodarcza
  • 5
No i teraz pytanie jak banki spojrzą na mnie w przypadku gdybym teraz był na ryczałcie, a z początkiem 2023 zmienił formę opodatkowania na liniówkę i wtedy zaczął starać się o kredyt? Miałebym wtedy > 1 rok prowadzenia jdg i był na liniówce.


@Hiobbit: Standardowo banki wymagają 12 miesięcy prowadzenia DG. mBank wymaga pełnego roku kalendarzowego. Niektóre banki wymagają nawet 24 miesięcy.

W przypadku, gdy prowadzona DG jest kontynuacją umowy o
@Hiobbit: https://jakipit.pl
Na ryczałcie po prostu zmniejszy Ci się liczba dostępnych banków, ale w nowym ładzie banki będą musiały zrobić ukłon w stronę ryczałtowców bo okaże się że połowa JDG to będzie ryczałt (patrz kalkulator powyżej). Tak jak piszą najelepiej mieć peły rok kalandarzoiwy tej samej formy opodatkowania, czyli w w całym 2022 mieć to samo co w 2023 jeśli chcesz w 2023 brać hipoteke
@Hiobbit:
Nie każdy bank bierze do zdolności działalność po pierwszym roku. Więc część Ci odpadnie.
Jednak gdy będziesz miał już jeden pełny rozliczony rok podatkowy, to wtedy już większość spoko ogarnie temat.
Problem dla działalności poniżej 2 lat obecnie zrobiłoby PKO BP, PEKAO SA przy kwotach powyżej 500 tys,
Santander przy kwotach powyżej 300 tys.