Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rondzie do WORDu w Pile, WRD Komendy Powiatowej w Pile oraz do WRD Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu - zero odzewu.

Napisałem więc do 11 szkół jazdy w Pile. Na tę chwilę mam 3 odpowiedzi. Dwie szkoły jazdy uważają, że czerwony ma pierwszeństwo, jedna, że zielony.
I jak tu kierowcy mają znać przepisy, skoro nawet szkoły jazdy się nie zgadzają ¯\_(ツ)_/¯

#przepisydrogowe #ruchdrogowy

@Varumax @DzonySiara @NagiMiecz @HPCC1A9F @elf_pszeniczny @Kanalarz @reksiuzgdyni @gorzki99 @Microplastic
@Katiee @genuineoleey @vertical
krzeselko - W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rond...

źródło: comment_1630574782aF0bljhsFHneRE0AtMRvq2.jpg

Pobierz
  • 211
@Kanalarz: Nawet ta resztka linii nie zmienia tego, że czerwony musi przekroczyć linię oddzielającą pasy, czyli zmienia pas. Pas zielonego musiałby być przecięty linią prowadzącą by ten miał obowiązek ustąpić czerwonemu. Na nagraniu nie widać by taka linia kiedykolwiek istniała, a jedynie resztka, która uniemożliwia czerwonemu kontynuowanie wewnętrznym pasem.
@szuineg: Chyba mało jeździsz skoro nigdy nie spotkałeś się ze skrzyżowaniem, gdzie dwa pasy kierują na jeden.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@krzeselko: zielony ma pierwszeństwo bo już też jest na rondzie i jedzie swoim pasem. W żadnym razie nie przeszkadza czerwonemu, gdyż ten zgodnie z liniami może zająć bezkolizyjnie lewy pas, który również uprawnia go do kontynuowania jazdy w obranym kierunku. Jeśli natomiast życzy sobie zmienić ten pas to powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który już się na tym pasie znajduje.
Bo ktoś sobie wymyślił że to jedno skrzyżowanie to tak ma być, tak?


@vertical: To czy dane skrzyżowanie jest SoRO czy nie jest i że jest jednym skrzyżowaniem, a nie kilkoma wynika z przepisów, które "ktoś sobie wymyślił". Więc odpowiedź brzmi - tak.

Przepisy ruchu drogowego to prawo stanowione, czysto formalne, sztuczne, niemające źródła prawie naturalnym, więc nie ma możliwości odniesienia - się do jakichś "nadrzędnych" aksjomatów.

Więc jeśli ustawodawca mówi,
Nawet jak się komuś ewidentnie #!$%@? na rondo to zawsze jest taki moment, że można powiedzieć, że "oba pojazdy znajdują się już na rondzie".


@lab_rat: Tak, masz rację. Ale z drugiej strony, przecież w końcu gdzieś na rondzie musi być jakieś miejsce, w którym ten zielony przestanie być "wjeżdżającym na rondzie" i zostanie "znajdującym się na rondzie". Prawda?
@pwone
zielony wjeżdżając na rondo minął znak "ustąp pierwszeństwa" kierowcom znajdującym się na rondzie.
Czerwony cały czas jedzie prawym pasem dookoła wyspy, nie zmienia pasa ruchu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@krzeselko: jakim #!$%@? w ogóle można pomyśleć że czerwony miałby tu mieć pierwszeństwo xDD w tej powiedzmy kolizyjnej sytuacji to obydwa pojazdy są już za znakami ustąp a czerwony zmienia pas ruchu na skrajny prawy. W takiej sytuacji to się traktuje jako normalną jezdnię z kilkoma pasami ruchu i zasadami co do ich zmiany. A nie że mam pierwszeństwo przed tym kto sobie spokojnie jedzie na wprost i nie wykonuje żadnych
@Kanalarz: Ciąg przyczynowo-skutkowy jest taki:
obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wynika z tego, że ktoś jest "wjeżdżającym na skrzyżowanie", a ktoś inny jest "znajdującym się na skrzyżowaniu".

To czy jesteś "wjeżdżającym" czy "znajdującym się" nie może zatem zależeć od tego czy ustąpiło się już określonym kierowcom. Bo jest odwrotnie.
kombinacja znaków A-7 i "rondo", mówi że pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na rondzie - więc w 99% przypadków to czerwony był na rondzie zanim zielony na nie wjechał - więc ma pierwszeństwo.


@pawelpablito: no nie... pierwszeństwo podczas wjazdu na rondo. A zielony już dawno na nie wjechał.