Wpis z mikrobloga

Cześc, potrzebuje małej pomocy/porady jeśli chodzi o programowanie i aplikacje webowe.

Chce stworzyć pewną aplikację internetową - powiedzmy taki jakby sklep internetowy. Frontend Angular, backend Java. Oczywiście strona powinna być indeksowana przez Google (i ewentualnie inne wyszukiwarki). Czy wyszukiwarki poradzą sobie z dynamiczną treścią i routingiem przez wiele podstron (SPA - single page application)? Bo nie wiem czy jest sens zabierać się za to w angularze, czy po prostu zrobić to tylko w Javie i widoki w plikach jsp? Zależy mi na tym, żeby google zaindeksowało treść tej strony.

Ewentualnie - słyszałem, że w jakiś sposób da się wyrenderować stronę napisaną w angularze po stronie serwera i podczas zapytania klienta wysłać mu pełny wyrenderowany HTML. Ale kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, tym bardziej że strona zbudowana w angularze będzie hostowana na serwerze javy, np Tomcat. <- mam tu na myśli to, że cała webaplikacja w javie to będzie jedno wielkie rest api, a tylko jeden kontroler/serwlet będzie serwował frontend angulara, a reszta komunikacji po rest api.

#programowanie #angular #webdev #java #javascript #typescript #nodejs #javaee #tomcat #seo
  • 11
robisz projekt dla siebie, czy dla klienta?
Czemu nie chcesz skorzystać z gotowego sklepu i go dostosować pod własne potrzeby?
@quwer: nigdy nie stawiałem sklepu internetowego. Jedyne co kojarze to prestashop, ale pamiętam że się zniechęciłem bo jest dosyć ciężki moim zdaniem w dostosowywaniu go pod własne potrzeby. Także jakie oprogramowanie być polecił pod sklep internetowy? Prestashop, czy coś innego?
@lukasj: wordpress, wix. Nie zniecham Cię, żebyś spróbował swoich sił i napisał taki sklep samodzielnie, ale uważam,że szkoda tracić swój czas. Sklepy internetowe od podstaw raczej tworzone są dla dużych sklepów, ze sporymi obrotami, wtedy personalizacja i dopracowane szczegóły mają sens ekonomiczny
@lukasj: Nawet SPA da się tak napisać, by po wejściu na dany URL wyświetlić odpowiednią podstronę. Mowa o routingu, dzięki któremu będziesz miał pełny URL, a nie tylko kotwicę.
Zdaje się, że to warunek konieczny do tego by ci się cała strona zaindeksowała.
@draxgar: w angularze to właśnie tak działa. Wejdziesz na przykład na adres example.com/o-nas i wyswietli sie strona o nas od razu w przypadku routingu.

Już mniejsza o ten sklep o którym wspominałem - ale warto wiedzieć tak na przyszłośc nt indeksowania SPA. Więc google (i ewentualnie inne wyszukiwarki) nie będą miały problemu z indeksowaniem SPA jeżeli treść jest dynamicznie generowana przez javascript i np. dane są pobierane z serwera? I normalnie
@quwer: sklep byłby dla firmy która ma około 60k różnych towarów w bazie danych. Ale nie na wyłączność dla niej, bo w przyszłości chciałbym rozwijać ten projekt. Problem w tym, że mieszanie Java + jsp + javascript + pojedyńcze komponenty np w Vue to strasznie sie kod miesza i powstają problemy, a utrzymanie takiej aplikacji to jest MASAKRA.

Dlatego właśnie pytam o angulara, bo w sumie to w nim mi się
@quwer: a co do sklepu, to prestashop, czy to co pisales Wordpress+Woocomerce będzie ok pod takie coś? Potrzebowałbym czasem nietypowych rzeczy, jak np wyszukiwanie części do pewnych marek i modeli.Ogólnie - jakieś oprogramowanie, które jest łatwe w konfiguracji i ewentualnej modyfikacji (lub napisaniu swojego pluginu) dla osoby, która nie miała do czynienia nigdy z tego typu systemem.

EDIT: czytałem że opencart jest dośc prosty, ale... no właśnie, może mieć duzo błędów