Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,
zastanawiam się nad kupnem mieszkania. Potrzebuję aktualnie 230k, wkład własny na dzień dzisiejszy 25k. Zarobki około 7k netto z dodatkami stałymi, bazowa kwota to 5k netto. Posiadam już jedno mieszkanie - aczkolwiek nie wiem czy to coś ma do gadania (pomyślałem, że mogłoby być dodatkowym zabezpieczeniem, bez jakiejkolwiek hipoteki)
Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu na dobrych warunkach z tak małym wkładem własnym? Nie posiadam historii kredytowej.

#kredyt #kredythipoteczny
  • 13
@Baarteek: dodam jeszcze, że interesuje mnie okres 5-10lat. Najchętniej spłaciłbym to jak najszybciej także ewentualne nadpłaty i wcześniejsza spłata kredytu jak najbardziej mile widziana.
@KromkaMistrz: bardzo chętnie się zgłoszę jeśli zdecyduję się na mieszkanie. Pytanie jak z kosztami +/-? Będą dużo większe niż przy 20%? Jestem w stanie nawet około 4k miesięcznie (tyle teraz mniej więcej odkładam bez większego trudu) jednak jeśli miałbym mieć znacząco gorsze warunki kredytu wolałbym poczekać parę miesięcy.
@Baarteek: marże przy 20% wkładzie własnym są ok1,8- 2%. Przy 10% wkładzie w przedziale 2,45%-3,3% w zależności czy nieruchomość będzie się łapała.
co do zabezpieczenia na innej nieruchomości to chyba tylko 1 bank to w tym momencie zrobi ale nie widzę sensu. Będą problemy jakbyś chciał to sprzedać.
Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu na dobrych warunkach z tak małym wkładem własnym? Nie posiadam historii kredytowej.

Odnośnie tych gorszych warunków to jakie one mogą być? Czy mogę w zamian za lepsze warunki zastawić dodatkowo pierwsze mieszkanie? Czy to wiązałoby się z dodatkową wyceną, prowizją etc?


@Baarteek: Wkład własny według rekomendacji KNF powinien wynosić 20%. Dopuszczalne jest udzielenie kredytu z 10% wkładem własnym, jednak brakujące środki muszą być wtedy ubezpieczone. Wiąże
@marcpol: dziękuję bardzo za tak rozbudowaną odpowiedź. Jeśli jesteś tak w temacie to czy są duże dodatkowe koszta jeśli chciałbym co miesiąc nadplacac kredyt? Tak by właśnie spłacić go wcześniej
@marcpol: dziękuję bardzo za tak rozbudowaną odpowiedź. Jeśli jesteś tak w temacie to czy są duże dodatkowe koszta jeśli chciałbym co miesiąc nadplacac kredyt? Tak by właśnie spłacić go wcześniej


@Baarteek: Według ustawy o kredycie hipotecznym w każdym banku w Polsce możesz nadpłacać lub całkowicie spłacić kredyt hipoteczny po 36 miesiącach bez dodatkowych kosztów w przypadku zmiennego oprocentowania. Cześć banków umożliwia nadpłaty lub całkowitą spłatę kredytu jeszcze wcześniej - już