Wpis z mikrobloga

Hej Mircy i Mircóry z #gdansk. Jako że niedługo mam zamiar emigrować w kierunku tego pięknego miasta pojawia się w mojej głowie pytanie dotyczące kwoty jaką mogę przeznaczyć na wynajem. Pytanie brzmi... Ile średnio wydajecie na media (osobno, łączone wszystko lub sam prąd)? Wiele ogłoszeń posiada cenę wynajmu, czynszu i magiczne "+ media", w niektórych te media opisane są jako 50zł, a w niektórych 350zł, więc fajnie by było ustalić sobie jakąś średnią z waszych rachunków. Dodatkowe pytanie bonusowe, jeśli docelowa praca będzie w centrum lub w okolicach Wrzeszcza, czy jest sens pakować się w dojazdy z Chełmu, Ujeściska czy innej Jasieni? Dziena z góry jak ktoś odpowie.
  • 10
@bonixes Jasień i Ujeścisko to sypialnie Gdańska. Jeśli chcesz trafić czas na dojazdu to śmiało. Wszystko zależy od lokalizacji, ale myślę, że ok 30 minut w standardowe dni to spokojnie na dojazd własnym autem. Zadałeś zbyt ogólne pytania, bo Jasień jest duży, ujescisko też zależy gdzie mieszkasz i gdzie masz pracę.
@bonixes: Na Twoim miejscu szukałbym lokalizacji blisko miejsca pracy, najlepiej w zasięgu pieszym do 15 minut. Ewentualnie z dostępnym dojazdem komunikacją miejską do 10 minut. Dojazd ze wspomnianych dzielnic w godzinach szczytu jest ciężki, bo są korki.

Co do opłat to ja płacę 2100 zł za wynajem + średnio 500 zł za czynsz (wszystkie pierdoły jak ochrona, sprzątanie, wywóz śmieci + ogrzewanie i woda) + 150 zł za prąd + 60
Nie ma reguły, musisz uważnie czytać ogłoszenia i pytać. Niektórzy do mediów zaliczają opłaty dla spółdzielni (w zależności od metrażu i spódzielni 200-900 zł). Jak masz kuchenkę gazową i małe mieszkanie to możesz płacić za prąd 50 zł miesięcznie, jak wszystko na prąd to bardziej 200, jak ogrzewanie na prąd to nawet nie wiem. Z dzielnic, które wymieniłeś to Jasień ma „najgorszą” komunikację bo nie ma tramwaju do centrum, ale we wszystkich
@bonixes: ustaliłbym uśrednione koszty "czynszu" na 10zł/m2 powierzchni (wywóz śmieci, ciepło, sprzątanie, woda, ścieki, itd.) + energia elektryczna - też uśrednione 100-150 zł / miesiąc + net od 40 do 120 - w zależności jaki pakietu tv i neta - podane na całą nieruchomość.
Chełmu


@bonixes: Chełm jest o tyle wygodną dzielnicą, że niemal przez środek biegnie tramwaj, więc jak nie masz nic przeciwko 10-15 minutowemu spacerowi z rana to da radę. Aczkolwiek chciałbym uczulić, że nasze tramwaje są dość awaryjne, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Mimo, że wszyscy się chwalą jaka to nowa flota nie jeździ, to i ta nowa się rozkracza XD No i są stosunkowo wolne, przystanki są co kawałek, przez co tę
@Lamael: z tymi 200 zł za prąd to trochę poleciałeś. Ja za ponad 60 metrowe mieszkanie, w którym mieszkają trzy osoby płacę około 100, a mam parę urządzeń, które chodzą 24/24. No ale zawsze lepiej liczyć więcej niż mniej.
@dsctom: to są bardzo realne koszta, sam płacę niemal co do grosza tyle co wymieniłeś. @bonixes ja szczerze polecam nie żałować grosza i znaleźć coś we Wrzeszczu, wszystko co Ci do życia trzeba będziesz miał w zasięgu buta, a podróż w dowolnym kierunku będzie Ci zajmować przyzwoity czas. Bo np. Chełm -> Wrzeszcz jest jeszcze ok, ale chcesz wybrać się Chełm -> Sopot i już robi Ci się podróż życia z