Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Miruny.
Kupuje do firmy 2 nowe serwery i planuje na jednym działać z FreeNAS i Hyper-V. Ma drugim redhat + freenas.
Załóżmy 2x2tb ssd + 4x10tb. Raid1 i raid5.
I teraz tak. Czy dobrze planuje, że instaluje na serwerze Windows serwer z hyper-V.
Stawiam tam wirtualke na ssd z FreeNAS do którego przydzielam praktycznie całą przestrzeń 30tb.
Potem wszystkie kolejne wirtualki jakie stawiam to instaluje je na SSD, a cała przestrzeń 30Tb rozdzielam po iscsi np.

Druga opcja to instalacja hyper-v, postawienie vmki z freeNAS i przydzielenie do niego całej przestrzeni ssd + HDD i wtedy udostępnianie dopiero zasobów po iscsi pod kolejne vmki. Tutaj się robi chyba bubel że vmka udostępnia przestrzenie pod start innych VM.

Trzecia. Instalacja FreeNAS bezpośrednio na serwerze i na nim postawienie Windows serwer. I widziałem że ludzie stawiają jakieś W10, ale hyper-V + reszta wirtualek to chyba przesada.

Drugi serwer redhat+freenas
Redhat na SSD, Vmki na SSD, FreeNas na 30Tb

FreeNas chciałbym tak skonfigurować pomiędzy dwoma serwerami aby przetrzymywały te same dane.

Na 1 i drugim serwerze z FreeNas maja znajdować się identyczne dane do odczytu przez dwie identyczne VMKi uruchomione na dwóch serwerach.

Całość będzie backupowowana na synology.

Druga opcja podoba mi się pod tym względem że będę mieć zduplikiwane pliki Vmek na wszelki. Ale pytanie czy to jest możliwe do wykonania.

Bądź macie jakieś inny pomysł?
Coś innego zamiast FreeNAS?
#hyperv #wirtualizacja #windows #linux #freenas #informatyka #pomocy
  • 9
@PiczaBociana mam pytanie, nie lepiej uszczuplić trochę serwery i dokupić po prostu NASy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Odzywam się PW może się zdzwonimy jutro w tym temacie albo coś
@PiczaBociana: A co na tym będzie stać docelowo w guest workloadach? Windows Server? Linuxy?

Napchanie wirtualizacji i różnych technologii czasem niepotrzebnie komplikuje całą architekturę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat: na linuxie systemy produkcyjne. Główna aplikacja Strony internetowe, portale użytkowników. Na Windowsie AD, systemy pod aplikacje wszelakiego typu, m.in. konsole antywir
@PiczaBociana: Zależy więc głównie wybór od tego w czym się lepiej czujesz jeśli chodzi o warstwę fizyczną, czy w HyperV czy w linuxach, ale z zasady, przynajmniej w Windowsowym świecie - tworzysz pulę CSV w zależności od przeznaczenia (RAID 1/5 itp), a następnie tam tworzysz kolejno dyski maszyn wirtualnych na tym klastrze + witness, a oba serwery widzą sobie własny cluster shared volume - w zależności który w tym momencie ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat: tylko właśnie ja nie chce klastra :D
Na jednym będzie hyper-v drugi redhat.

Tutaj głównie rozchodzi się o to w jaki sposób skonfigurować freenas aby vmki działały najsprawniej
I były same pliki Vmek zabezpieczone