Wpis z mikrobloga

#psychologia
Był kiedyś przypadek kobiety która chodziła na psychoterapię, który wierzył, że jakieś problemy z psychiką są wynikiem molestowania w dzieciństwie. Podczas terapii ona uwierzyła że była molestowana i uwierzyła w to. Ktoś zna tą historię, bo nie mogę znaleźć w necie
  • 8
@dante_santi:
kiedyś czytałem o tym w bodajże "Mistakes were made (but not by me)" książce o dysonansie poznawczym.
Była taka akcja jak mówisz, a nawet seria, bo pojawił się taki nurt w psychologii który dopiero potem został zweryfikowany negatywnie - pytania były tendencyjne itp.

w wiki znalazłęm stronkę, ale raczej ogólnie a nie konkretnie z nazwiskami, ale może dotrzesz do tego co cię interesuje
https://en.wikipedia.org/wiki/False_allegation_of_child_sexual_abuse

Była też inna afera - kobiety
@dante_santi: Ja kojarzę historię, w której kobieta będąca w terapii pod wpływem hipnozy wytworzyła fałszywe wspomnienie - miała być świadkiem morderstwa popełnionego przez jej ojca. Poszła z tym na policję, jednak popełnienie tej zbrodni przez ojca okazało się być po prostu niemożliwe. Z molestowaniem coś mi świta, sprawdzę w wolnej chwili w jednej książce.