Wpis z mikrobloga

Ostatnio na tagu był 'hejt' na zdjęcie księżyca w HDR z APOD. Zgadzam się, lekkie przeciągnięcie z obróbką. Autor na pewno włożył sporo pracy, a obok efektu końcowego prawie nikt nie przeszedł obojętnie czyli miało 'to coś' ( ͡º ͜ʖ͡º) Ja podzielę się swoim księżycem bez HDR i może nie najciekawszym na pierwszy rzut oka ujęciem.

Nie znamy dokładnej genezy powstania tego ciała, bo przechwycenie tak olbrzymiej skały przez małą Ziemię wydaje się mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Mi podoba się hipoteza zderzenia wczesnej Ziemi z inną formującą się planetą, lub nawet tajemniczą planetą X (bo czemu nie). A może w przestrzeni między Jowiszem a Marsem formowało się ciało rozerwane przez grawitację giganta, a jeden z większych fragmentów uderzył z Ziemię i po zderzeniu postanowił zostać na dłużej? Nie mówię, że to hipoteza, w którą wierzę, ale wielkie zderzenie jest po prostu fascynujące samo w sobie. Przeszłość Księżyca jest owiana tajemnicą, której jeszcze nie rozwiązaliśmy. Astronomia i kosmologia (a fizyka kwantowa to chyba najbardziej) nie raz nas zaskoczyły dlatego tkwienie przy jednej hipotezie może zaprowadzić nas na manowce.

Zwróćcie uwagę na bruzdy na powierzchni. Księżyc nie wykazuje obecnie aktywności tektonicznej i jest uważany za 'martwy' na tym polu jak większość ciał w naszym układzie. Nie wiemy na pewno czy aktywność taka miała tam miejsce czy nie. Skąd więc na powierzchni srebrnego globu takie bruzdy i uskoki. Czy jest to tylko efekt uderzenia meteorytu? W przypadku rozpadliny, na środku której mamy krater, wydaje się to całkiem prawdopodobne. A może ona była tam wcześniej niż krater? Co z innymi rozpadlinami na zdjęciu? Czy ich kształt może być wynikiem upadku trzech meteorytów? - nie wygląda mi to efekt po uderzeniu. Czy na innych ciałach niebieskich widzimy podobne struktury? Możemy spokojnie 'popłynąć' w tym temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Dla porównania i rozhulania wyobraźni w linku zdjęcie Mimasa, księżyca Saturna, który za lekko w życiu nie miał i obiło go jak Hajto babę na pasach. W drugim linku model 3D tego księżyca, tak dla zabawy. Ja bruzdy widzę tylko wewnątrz największego krateru, oczywiście nie to samo powiększenie, ale najbardziej obite ciało niebieskie (a na pewno w top 3 obitych) nie ma podobnych widocznych struktur. Może więc nie są to efekty uderzeń? Co myślicie astromirki?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/Mimas_Cassini.jpg
https://solarsystem.nasa.gov/moons/saturn-moons/mimas/in-depth/

Dlatego nie lubię terminu 'foliarstwo', bo uważam że stawianie nawet najbardziej abstrakcyjnych hipotez jest w porządku - im bardziej oderwana od sprawdzonej wiedzy naukowej (czyt. eksperymenty/obserwacje są powtarzalne, a zmiany parametrów wejściowych dają deterministyczne rezultaty) tym łatwiej jest ją obalić. To my wyśmiewając hipotezy, a nie rozkładając je na czynniki pierwsze i punktując tworzymy ludzi zamkniętych w świecie kłamstwa, z którego nikt ich nie wyprowadził. Jako, że mają oni internet to propagują swoje dawno obalone twierdzenia i szukają innych naiwniaków - to Nasza wina. Swoją drogą to poniekąd straszne, że mamy w kieszeniach urządzenia dające dostęp do praktycznie całej wiedzy ludzkości, a używamy ich w większości do przesyłania 'głupot' (no chyba, że memaski są zabawne to ok ( ) ), albo co gorsza do szerzenia nieprawdy. Kiedyś do Wielkiej Biblioteki w Aleksandrii ludzie zmierzali przez wiele lat, a teraz cyk i jesteśmy na ieee.org - cudowne i przepiękne.

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki
Pobierz BassGru - Ostatnio na tagu był 'hejt' na zdjęcie księżyca w HDR z APOD. Zgadzam się, ...
źródło: comment_1598388691eWF9vu670zwNi1VSpk4CEK.jpg