Wpis z mikrobloga

Czy możecie polecić jakieś książki psychologiczne o tym jak przestać być miłym człowiekiem, a stać się pewną siebie i asertywną osobą wiedzącą czego chce? xD

Po zastanowieniu się nad sobą mam ogromny problem z byciem miłym. Nie chcę nikomu sprawić przykrości, podświadomie uważam, że jak będę miła to ktoś będzie miał do mnie szacunek i będzie mnie lubił, robię komuś dobrze, a nie sobie i jedno z najgorszych... - jak ktoś jest dla mnie miły to czuję, że mam obowiązek jakoś mu się odwdzięczyć i coś dla niego zrobić. Mimo, że w mojej głowie ta niewidoczna dla ludzi osobowość jest zupełnie inna to nie potrafię jej uzewnętrznić :c Chciałabym w końcu przestać patrzeć na innych. Aktualnie jestem na poziomie szukania pierwszej poważnej pracy i szczerze mówiąc - boję się tego. Boję się iść do pracy bo przez niepewność siebie myślę, że sobie z niczym nie poradzę. Mimo tego, że osoby "z boku" oceniają mnie jako osobę zaradną to ja się tak nie czuję. Boję się, że skoro jestem miła i nie potrafię się postawić to będzie to wykorzystywane przeciwko mnie. Dlatego muszę czym prędzej zacząć nad sobą pracować.

#psychologia #ksiazki #rozwojosobisty
  • 14
@masiakla:
problemem chyba nie jest to że jesteś miła tylko ew. że nie dostajesz tego co chcesz

więc formułujesz problem tak że "ja jestem zbyt miła" i nie dochodzisz do żadnych konkretów
przede wszystkim - to czy zawczasu boisz się że jak będziesz zbyt miła to ludzie to wykorzystają?
czy już dzisiaj masz przykłady?

masz jakieś przyciski które można uruchomić i to nie ma nic wspólnego z byciem miłym (definiowanym jako
@wertum: Czy wyznaczałaś kiedykolwiek granice innym ludziom? Jeżeli nie, to spróbuj je wyznaczyć. Nie musi to być jakaś ekstremalna sytuacja, ale właśnie taka, w której ktoś czegoś od Ciebie oczekuje i np. Ty się zgodzisz pod pewnymi warunkami. Przyszykuj się na ogromny dyskomfort, bo on wystąpi, gdy zrobisz to pierwszy raz, ale przełam się, zrób to i zobaczysz, że nic złego się nie stanie, a przy kolejnych razach ten niepokój będzie