Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki i Mirabelki
Dziś nowy kurs o optymalizacji bazy danych Oracle i SQL.
Nowy kurs odpowiada na pytanie Czy kolejność kolumn w tabeli ma znaczenie

Jak wiecie piszę aktualnie dwa kursy:
-- o średnio zaawansowanym SQL, działaniu bazy Oracle i optymalizacji zapytań pod linkiem: Kurs Oracle SQL
-- o podsawach baz danych i SQL pod linkiem Kurs SQL

Chciałbym, żebyście wiedzieli o czym i kiedy będę pisał oraz do czego wołam obdarowujących mnie plusami ( ͡° ͜ʖ ͡°) . W związku z tym przedstawiam listę tematów na kilka następnych wpisów:
* Kurs SQL Stworzenie pierwszej bazy – nomenklatura, opisy i zasady
* Kurs SQL SQL Dual + Narzędzia
* Kurs Oracle SQL JOIN: HASH
* Kurs SQL SQL CREATE | MODIFY | DROP TABLE (Zarządzanie strukturą tabel)
* Kurs SQL SQL INSERT | DELTE | UPDATE (Modyfikacja danych tabel)
* Kurs SQL SQL SELECT | FROM | AS (Pobieranie danych tabel)
* Kurs Oracle SQL Oracle FLASHBACK cz. 2 czyli jak monitorować ostatnie zmiany
* Kurs SQL SQL WHERE | BETWEEN | AND | OR| > < + – <> / (Ograniczanie wyników zapytania)
* Kurs SQL SQL NULL | IS [NOT] NULL | NVL() | NVL2()| Czym jest NULL
* Kurs Oracle SQL JOIN: MERGE JOIN

Jak widzicie więcej będzie wpisów o podstawach ale to dlatego, że ich napisanie zajmuje mi znacznie, znacznie mniej czasu. Myślę, że średnio w ciągu 2 tygodni powinienem napisać 2-3kurs podstawowe i jeden o optymalizacji :)

Powyższą listę oczywiście mogę zmienić, co o niej sądzicie?

Jeśli chcesz być wołanym zaplusuj ten wpis, obserwuj tag #oracledev lub zapisz się na mirkolistę: oracleDev

#bazydanych #oracle #sql #naukaprogramowania #programowanie #programista15k #testowanieoprogramowania #informatyka #nauka
  • 7
@dzikdzikdzik w kursie opisałem konkretny przypadek wraz z liczbami, przypadkami użycia, informacją skąd się wzięły liczby oraz własną opinią. Co powinno być bardziej konkretnie? Liczę na konstruktywną krytykę
@dzik_pl: Powinno być extent zamiast extend. Poza tym te porównania opierają się chyba na kosztach wyliczanych przez optymalizator, a to są tylko oszacowania. Może lepiej używać SQL monitoringu wykonania zapytań - tam są rzeczywiste wartości dotyczące odczytów i innych rzeczy.
@w__k: Extenty poprawione. Dzięki za czujność :)
Co do kosztu, to cały czas biję się z myślami czy lepiej pokazywać z planu czy autotrace. Plus planu jest taki, że jak jest jakieś grubaśne zapytanie (gdy np. pokazuje hinty) to nie muszę go wykonywać żeby pokazać "skalę" problemu. Natomiast oczywiście autotrace to prawdziwe dane a nie szacunki. W tej chwili wydaje mi się, że obie opcje są OK bo nie piszę jakiś