Wpis z mikrobloga

Katolicyzm upadnie.

Wróciłem właśnie ze spotkania z zakonnikiem, znajomym rodziców. Bardzo fajny człowiek, inteligentny, dowcipny, ale już po krótkiej rozmowie dało się wyczuć, że jeśli chodzi o poglądy, to zbiłby piąteczkę z Jędraszewskim na lajcie. To pokazuje, że w kościele nie brak jest ludzi inteligentnych, świetnych ludzi, ale mają wbity do głowy archaiczny system wartości, wobec którego istnieją już lepsze świeckie.

Chociażby wegetarianizm. Bardzo mocno zaznaczał, że wg Biblii zwierzęta mają funkcję służebną (chyba tak to określił) wobec człowieka i p o w i n n y być jedzone. Przez cały wieczór żarciki, że trzeba jeść mięso, bo niedługo "Unia zakaże".

Na mój argument, że ja bardzo szanuję wegetarian, aby tylko nie narzucali nikomu swojego stylu życia (a znam takich, co nie narzucają), bo chyba lepiej nie zadawać cierpienia niż je zadawać zwierzakom, coś poburczał, że to już nowa religia i, że wegański ekstremizm. No to powiedziałem, że każdy ekstremizm jest zły i że wbrew pozorom tych wojujących wegetarian wcale nie ma tak dużo, tylko ich najbardziej widać, tak jak np. terrorystów. Tu już argumentów nie było.

Pod płaszczykiem około 40stoletniego wyluzowanego zakonnika siedzi sobie taki Jędraszewski. Nawet gdybym był wierzący, to chyba nie chciałbym takich "przywódców duchowych".

#katolicyzm #bekazkatoli (dla zasięgu)
  • 125
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Ci ktorzy nie wierza, przekonaja sie na sadzie ostatecznym. Wtedy beda sadzenie wedlug sprawiedliwosci Bozej. Ci ktorzy uciekali sie za zycia do Bozego miłosierdzia, według miłosierdzia.
Przyklad z ostatnich lat:
Obiecał Bog Faustynie, ze założy klasztor? Obiecał. Spełnił obietnice, spełnił.
  • Odpowiedz
To Bóg sprawił, że grzeszne czynności wydają się przyjemne.


Ale są grzeszne więc niezgodne z prawem Bożym. Poza tym

Nie wszystko, co wzniosłe, jest święte, nie wszystko, co słodkie - dobre, nie
wszystko, co upragnione - czyste, nie wszystko, co drogie - miłe Bogu.

To Bóg sprawia, że dla niektórych grzeszne przyjemności są przyjemniejsze niż dla innych. Niektórym trudniej jest przez to zwalczyć pokusę niż innym.


W jaki sposób? Chcesz powiedzieć że
  • Odpowiedz
Ci ktorzy nie wierza, przekonaja sie na sadzie ostatecznym. Wtedy beda sadzenie wedlug sprawiedliwosci Bozej. Ci ktorzy uciekali sie za zycia do Bozego miłosierdzia, według miłosierdzia.


@StefanB12: A wiemy to... skąd?

Obiecał Bog Faustynie, ze założy klasztor? Obiecał. Spełnił obietnice, spełnił.


Co to ma wspólnego ze sprawiedliwością? Nawet Szatan może spełnić obietnicę, jeśli ma taką ochotę. Do tego nie trzeba być sprawiedliwym.
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Od np. Sw Faustyny

O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu miłosierdzia Bożego; na darmo będziecie wołać, ale będzie już za późno” (Dz. 1448).


„Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym sercem moim, wpadną w sprawiedliwe ręce moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze na nich czekam, wsł#!$%@?ę się w tętno ich serca, kiedy uderzy dla mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez
  • Odpowiedz
Ale są grzeszne więc niezgodne z prawem Bożym.


@ziemba1: No? To nie zmienia faktu, że Bóg specjalnie sprawił, że chcemy robić to, czego nam zabronił.

W jaki sposób? Chcesz powiedzieć że ludzie rodzą się homoseksualistami?


Tak, przynajmniej niektórzy: https://www.sciencemag.org/news/2015/10/homosexuality-may-be-caused-chemical-modifications-dna

Dlaczego? Imo nie oceania tak samo tylko dla wszystkich ustanowił jedno prawo.


Tak, jedno prawo dla wszystkich, i jedna nagroda za jego przestrzeganie. Czyli zarówno hetero, jak i homo, którzy nigdy nie
  • Odpowiedz
@StefanB12: Skąd wiesz, że Bóg naprawdę przemawiał do Faustyny? Przecież " Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny," kłóci się z tym, co Bóg mówił w Księdze Hioba.

Zresztą, nawet gdyby to była prawda: "rób to, co chcę, albo cię ukarzę" to nie sprawiedliwość, to szantaż.
  • Odpowiedz
@KomosaBiala:
To co jest w dzienniczkach pkrywa sie z tym co jest w ewqngeliach.
Powolujesz sie na ksiege Hioba, chca wybrac wersety wyrwane z kontekstu. Ksiega ta mowi o wiernosci wzgledem Boga.

Zresztą, nawet gdyby to była prawda: "rób to, co chcę, albo cię ukarzę" to nie sprawiedliwość, to szantaż.

Tego nie ma w moim poprzednim poscie...

Jezeli czlowiek odrzuca Boga, staje sie zdany na siebie, wkoncu tego przeciez chce. Wtedy
  • Odpowiedz
Powolujesz sie na ksiege Hioba, chca wybrac wersety wyrwane z kontekstu. Ksiega ta mowi o wiernosci wzgledem Boga.


@StefanB12: Wcale nie. To Kościół zwykle wyrywa wersety z kontekstu, by zrobić z tej Księgi przypowieść o wierności wobec Boga. Wiesz, za co Bóg nagrodził Hioba? Za to, że ten utrzymywał przez cały czas, że jest niewinny i nie próbował wymyślić sobie winy, byle usprawiedliwić działania Boga wobec niego. Bóg w tej księdze
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: To jest Twoja interpretacja tej przypowiesci, ktora niestety jest błedna. Przeczytaj poczatek i koniec.
Gdyby Twoja interpretacja była prawdziwa.

Bóg w tej księdze mówi wprost, że On jest tak potężny, że może z nami zrobić co chce - ma prawo nagradzać złych i karać dobrych, jeśli zechce. 

Na koniec Hiob dostałby fige z makiem, umarłby na trad czy jaka kolwiek inna chorobe.

A Boża Sprawiedliwość to nic innego, jak karanie
  • Odpowiedz
@KomosaBiala:

No? To nie zmienia faktu, że Bóg specjalnie sprawił, że chcemy robić to, czego nam zabronił.


Bog tego nie sprawil, to konsekwencja wyboru pierwszego czlowieka, poznanie drzewa dobra i zła. Możemy powiedzieć że człowiek sprowadził to na siebie.

W jaki sposób? Chcesz powiedzieć że ludzie rodzą się homoseksualistami?

Tak, przynajmniej niektórzy: https://www.sciencemag.org/news/2015/10/homosexuality-may-be-caused-chemical-modifications-dna


Tu pisze ze czesciowo, w ten sam sposob mozemy podciagnac to do wszystkiego. A jak juz pisalem niczego
  • Odpowiedz
Przeczytaj poczatek i koniec.


@StefanB12: Przeczytałam całość. A ty?

Na koniec Hiob dostałby fige z makiem, umarłby na trad czy jaka kolwiek inna chorobe.


Nie, dlaczego? Bóg wkurzył się na przyjaciół Hioba, którzy wmawiali mu, że na pewno musiał jakoś zgrzeszyć, bo inaczej Bóg by go tak nie potraktował, ale był zadowolony z Hioba, że ten przyjaciołom nie uwierzył. Więc go nagrodził.

Skoro tak, to jak wytłumaczysz dobrobyt np. ludzi z
  • Odpowiedz
@StefanB12 Jest kilka interpretacji tych słów. Jedna, techniczna, zakłada że po prostu świata nie można utrwalać w formie rzeźb czy obrazów. Druga, politeistyczna, mówi o tym, że nie wolno oddawać czci innym bogom. Twoja wersja wydaje mi się średnio związana z tekstem, tzn. jeśli już podciągamy pod bogów takie pojęcia jak choćby wymieniony przez Ciebie komputer, to ja nie dostrzegam w zapisie sformułowania, które by to uzasadniało.
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Wow, ciekawa interpretacja, takiej jeszcze nie slyszalem. Tak Bog nie dziala.

A Boża Sprawiedliwość to nic innego, jak karanie ludzi za to, że nie spełniali poleceń Boga. Czym to się różni od "rób to, co chcę, albo cię ukarzę"?


Ma to sie tak, ze Ci ludzie nie zostali ukarani, maja sie "dobrze" raczzej nie narzekaja. Watpie, zeby czuli sie ukarani. Zyja sobie po swojemu. Opadna im klapki z oczu dopiero
  • Odpowiedz
Bog tego nie sprawil, to konsekwencja wyboru pierwszego czlowieka, poznanie drzewa dobra i zła. Możemy powiedzieć że człowiek sprowadził to na siebie.


@ziemba1: A ta konsekwencja wyboru skąd się wzięła? Prawa Wszechświata tak sprawiły?

Tu pisze ze czesciowo, w ten sam sposob mozemy podciagnac to do wszystkiego. A jak juz pisalem niczego to nie usprawiedliwa.


Usprawiedliwia pokusę. Ktoś, kto nie urodził się gejem, takiej pokusy nie będzie miał i takiego grzechu
  • Odpowiedz
@KomosaBiala To jest celna uwaga w kontekście dyskusji o katolickiej moralności. Bóg straszy wiernych karami za nieprzestrzeganie swoich nakazów. Oni starają się postępować zgodnie z nimi, w obawie przed konsekwencjami. To powoduje, że nawet czyniąc "dobrze" robią to nie tyle że szlachetnych pobudek, co ze strachu. Jeśli dodać do tego kwestię nierównych szans, to mamy pełny obraz zniewolenia wyznawców.

@StefanB12
  • Odpowiedz
: A ta konsekwencja wyboru skąd się wzięła? Prawa Wszechświata tak sprawiły?


po prostu czlowiek.

Usprawiedliwia pokusę. Ktoś, kto nie urodził się gejem, takiej pokusy nie będzie miał i takiego grzechu po prostu nie będzie w stanie popełnić.


Tylko że nie mozna urodzić się gejem, tak samo złodziejem. Nie odnaleziono genu ktory sprawia że czlowiek jest homoseksualista więc tak nie pisz.

Czyli noworodek homo ma szansę na lepszą nagrodę w Niebie, niż
  • Odpowiedz
Wow, ciekawa interpretacja, takiej jeszcze nie slyszalem. Tak Bog nie dziala.


@StefanB12: Skąd wiesz, że Bóg tak nie działa? Bo ci to nie pasuje to twojej wizji Boga? A może to ty się mylisz?

"Skoro Pan te słowa powiedział do Hioba, przemówił i do Elifaza z Temanu: «Zapłonąłem gniewem na ciebie i na dwóch przyjaciół twoich, bo nie mówiliście o Mnie prawdy, jak sługa mój, Hiob"

A co mówili ci przyjaciele?
  • Odpowiedz
po prostu czlowiek.


@ziemba1: Co, człowiek miał taką władzę nad rzeczywistością, że mógł sobie wybrać, jakie konsekwencje będą miały jego działania?

Tylko że nie mozna urodzić się gejem, tak samo złodziejem. Nie odnaleziono genu ktory sprawia że czlowiek jest homoseksualista więc tak nie pisz.


Słowo "epigenetyka" ci coś mówi? Masz napisane w tamtym artykule, że przynajmniej w niektórych przypadkach w życiu płodowym dochodzi do zmian w mózgu, przez które w przyszłości
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Co, człowiek miał taką władzę nad rzeczywistością, że mógł sobie wybrać, jakie konsekwencje będą miały jego działania?


dokladnie tak. wiem o co ci chodzi ale zle zadajesz pytanie.

Masz napisane w tamtym artykule, że przynajmniej w niektórych przypadkach w życiu płodowym dochodzi do zmian w mózgu, przez które w przyszłości mężczyzna będzie reagował na mężczyzn tak, jakby był kobietą


poprosze cytat

Jakich uczynków? Nieuprawianie seksu gejowskiego to jeden uczynek, więc
  • Odpowiedz