Wpis z mikrobloga

Katolicyzm upadnie.

Wróciłem właśnie ze spotkania z zakonnikiem, znajomym rodziców. Bardzo fajny człowiek, inteligentny, dowcipny, ale już po krótkiej rozmowie dało się wyczuć, że jeśli chodzi o poglądy, to zbiłby piąteczkę z Jędraszewskim na lajcie. To pokazuje, że w kościele nie brak jest ludzi inteligentnych, świetnych ludzi, ale mają wbity do głowy archaiczny system wartości, wobec którego istnieją już lepsze świeckie.

Chociażby wegetarianizm. Bardzo mocno zaznaczał, że wg Biblii zwierzęta mają funkcję służebną (chyba tak to określił) wobec człowieka i p o w i n n y być jedzone. Przez cały wieczór żarciki, że trzeba jeść mięso, bo niedługo "Unia zakaże".

Na mój argument, że ja bardzo szanuję wegetarian, aby tylko nie narzucali nikomu swojego stylu życia (a znam takich, co nie narzucają), bo chyba lepiej nie zadawać cierpienia niż je zadawać zwierzakom, coś poburczał, że to już nowa religia i, że wegański ekstremizm. No to powiedziałem, że każdy ekstremizm jest zły i że wbrew pozorom tych wojujących wegetarian wcale nie ma tak dużo, tylko ich najbardziej widać, tak jak np. terrorystów. Tu już argumentów nie było.

Pod płaszczykiem około 40stoletniego wyluzowanego zakonnika siedzi sobie taki Jędraszewski. Nawet gdybym był wierzący, to chyba nie chciałbym takich "przywódców duchowych".

#katolicyzm #bekazkatoli (dla zasięgu)
  • 125
  • Odpowiedz
@yorrick: Powinny, nie oznacza muszą. I możesz mieć w diecie 5% mięsa reszta warzyw i to łapie się w powinny. ;)

Co do "Przez cały wieczór żarciki, że trzeba jeść mięso, bo niedługo "Unia zakaże".

To nie zdziwiłbym się za 5-10 lat. Jakby wymuszano odchodzenie od mięsa w imię ekologii. Ale to gdybania. No i nie wiem co za żarciki ;)

Zwróć uwagę, że Ty też jesteś usztywniony i niby wyluzowany
  • Odpowiedz
@jakubz: Nic, nie uważasz, że te dwa poglądy: "powinny być jedzone", a "można jeść lub nie" można wartościować? Obiektywnie ten drugi jest lepszy, bo daje wybór. Poza tym obiektywnie jedzenie mniejszej ilości mięsa jest lepsze i dla organizmu i dla planety. Są na to dowody.

Wiesz, płaskoziemcy też mają swoje poglądy, ale chyba nie powiesz, że mam je szanować?
  • Odpowiedz
@jakubz: poza tym jeśli ktoś odrzuca dobrowolnie swoją przyjemność z powodu cierpienia innej istoty żywej, a druga osoba nie ma z tym problemu, bo napisano tak w starej książce, to zachowanie tej pierwszej osoby jest również obiektywnie lepsze.
  • Odpowiedz
@yorrick: Jeśli celem rozmowy jest zmuszenie do swoich poglądów (lepszych lub nie), to kto jest fanatyczny? Zakonnik który sobie pożartował i do niczego Cię nie zmusza. Czy Ty, który wymagasz by zmienił poglądy? Nie musimy się przecież we wszystkim zgadzać? Po co koncentrować się na różnicach?

Jesli chodzi o wegetarianizm. Do wegetarianizmu najlepiej zachęcą fajne knajpy z takim jedzeniem. Kiedyś chodziłem do jednej DwaDania i mieli takie fajne warzywne potrawy że
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@jakubz zakonnik wyśmiewał weeterianizm. Nie próbował mnie przekonać, bo myślał, że mam takie same poglądy. Ja też go nie próbowałem przekonać. Powiedziałem tylko jakie są moje poglądy . Dyskusji nawet nie było, bo tu rozmowa sie urwała.

Oczywiście że nie jest łatwo zostać wege. Sam nie jestem bo jestem zbyt leniwy. Wiesz, oprócz knajp można gotować samemu. W necie jest mnóstwo przepisów. Trzeba tylko chcieć
  • Odpowiedz
@yorrick: pogladow szanowac nie musisz, wazne zebysz szanowal ludzi. Jak spotkasz "plaskoziemca" to co, zabijesz go, bo ma irracjonalne poglady?
Problem np. lgbt, polega na tym, ze te osoby, chca wmowic reszcie społeczenstwa ze ich zachowania sa normalne. Z kolei np. Koscioł takich osob nie odrzuca i kazdy z nich moze nalezec do kosciola i byc zbawionym. Natomiast te srodowiska robia szum jakoby kosciol ich potepial. Kazdy dojrzaly katolik wie ze
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@StefanB12 nigdzie nie napisałem, że potępiam osobę. Nie wiem gdzie to wyczytałes.

Jesteś pewien, że według doktryny katolickiej osoby LGbt mogą być zbawione? Tam jest chyba taki warunek, że muszą odrzucić tę część siebie i pozostawać w czystości. No super. To tak jak bym powiedział, że katolik może należeć do mojej organizacji, pod warunkiem, że nie będzie praktykował.

A kk jest struktura hierarchiczną, a Jedraszewski jest wysoko w tej hierarchii, co sugeruje,
  • Odpowiedz
@yorrick:

Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego.

No wiadomo, ze musza sie tego wyzbyc, bo to jest grzech. Tak samo inni ludzie muszą wyzbyc sie grzechu aby byc zbawieni. Musza uciekać sie do Bożego Miłoseirdzia innej drogi nie ma.

No słuchaj, myslisz, ze mężom nie podobaja sie inne kobiety? Jednak musza pochamowac swoje żądze i pozostac wiernymi. Nikt nie powiedzial ze wiara Chrzescijanska jest latwa.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@StefanB12 no fajnie, tylko nauki kościoła przestają przystawać do rzeczywistości. W tej chwili stanowisko nauki jest takie, że homoseksualizm nie jest zaburzeniem, a piętnowanie tego i wstrzemięźliwość może prowadzić do problemów. Także nie do końca kościół ich przyjmuje do siebie.

I o to mi tylko chodzi. Świat się zmienia i ludzie w cywilizacjach bardziej rozwiniętych zyskują więcej empatii. Skutkuje to nabywaniem praw przez osoby LGbt, bo ludzie się kąpieli, że przez sam
  • Odpowiedz
@yorrick: Homoseksualizm nie jest niczym nowym. To nie jest nabytek "rozwinietej cywilizacji" Homoseksualizm jest obecny od wiekow.
Kosciol nie moze isc na ustepstwa wobec grzechow, bo kosciol to sa prawa Boze, ktore sie nie zmieniaja.
Kosciol idzie z Duchem czasu jest np. Nowa ewangelizacja, czyli głoszenie tego samego Boga tylko nowymi metodami.
Nawet jesli bedzie mial marginalne znaczenie w krajach rozwinietych, co tak naprawde juz sie dzieje. To nie znaczy ze
  • Odpowiedz
@StefanB12 Oczywiście, że się zmieniają. Przecież nawet kwestie fundamentalne dla wiary katolickiej były różnie przez Kościół na przestrzeni lat interpretowane. To, co dziś robi papież to jest próba pogodzenia stanowiska wiary z aktualnymi trendami społecznymi i stanem wiedzy naukowej. Dla Polskiego Kościoła to zbyt nowoczesne podejście, dlatego jesteśmy najszybciej laicyzującym się krajem w Europie.
  • Odpowiedz
No słuchaj, myslisz, ze mężom nie podobaja sie inne kobiety? Jednak musza pochamowac swoje żądze i pozostac wiernymi.


@StefanB12: Przynajmniej mogą się spełniać seksualnie z żoną na legalu. A takiemu gejowi nie wolno ani patrzeć pożądliwie na mężczyzn, ani uprawiać z nimi seksu, ani nawet się masturbować. Homoseksualiści dostają domyślnie cięższy krzyż, niż heteroseksualiści.
  • Odpowiedz
@StefanB12 To nie ma sensu. Ktoś rodzi się jako osoba homoseksualna i łaskawy KK jej nie potępia (w zasadzie nie potępia zamysłu Boga), ale jak taka osoba zacznie się z kimś spotykać, to już ma śmiertelny, ciężki grzech?

Co do papieży, mówmy o konkretach. Któryś z nich zdecydował, aby z oryginalnych przykazań jedno usunąć i jedno dodać. Czy spotkała go jakaś kara? Przypomnij, proszę. To usunięte przykazanie brzmiało mniej więcej "nie uczynisz
  • Odpowiedz
Ja nie twierdze, ze nie maja wiekszego krzyza. Tak samo można powiedziec o dzieciacj, ktore sie rodza chore, tez dostaja większy krzyz na start.


@StefanB12: Nie to mam na myśli. Chore dzieci mają ciężkie życie, ale szanse na zbawienie mają takie same jak wszyscy. Heteroseksualiści mają zaś większą szansę na zbawienie, bo mają o jedną pokusę mniej - homoseksualiści na starcie dostają o jeden zakaz więcej, i to zakaz robienia czegoś,
  • Odpowiedz
@Gorejacy_krzak_agrestu: Błędnie rozumiesz to przykazanie(to które jest w orginale). Zobacz, ze to przykazanie istnieje. Zostalo inzcaej nazwane, ale jezeli ktos interpretuje przykazania np. w kosciele, to odnosi sie do orginału. Wszystkie praktycznie zostały skrócone, nie zostało żadne pominiete. Takze nie miał kto w jakiej sprawie protestowac.
  • Odpowiedz