Wpis z mikrobloga

Jako, że dyrektorka się skapnęła, że mam uprawnienia do nauki informatyki a w szkole podwójny rocznik, dostałem parę godzin tego przedmiotu poza moimi zajęciami z przedmiotów zawodowych.

No i koparka mi opadła. Dzieciaki w techbazie nie wiedzą, czym się różni wyszukiwarka od przeglądarki, co to jest forum tematyczne, że do youtuba też jest potrzebne połączenie internetowe, że wiele usług śledzi użytkownika, że w kompie i telefonie jest procesor, co to jest w zasadzie ten android, windows czy ios i wiele innych.
Na całą klasę jedna osoba potrafi odpowiedzieć na cześć z tych pytań mimo, że naprowadzam na odpowiedź. Muszę dorwać jakiegoś nauczyciela z informatyki w podstawówce i dopytać czego oni ich tam #!$%@? uczą. #szkola #informatyka

PS
na kolejnych zajęciach wyspałem im karton części i złożyli dwa kompy. Teraz wiedzą, że jest tam procesor :D Co ciekawe grupa dziewczyn zrobiła to szybciej i dokładniej - jako pierwszy ich zadziałał
  • 143
  • Odpowiedz
@p0mian: chciałbym mieć takiego nauczyciela w tech bazie, mój nic nie umiał i nie można było z nim na tematy IT porozmawiać. A co robią w podbazie? Paint Word i Excel i to do pożygu... Albo grają w gry przeglądarkowe a nauczyciel robi swoje sprawy. Tak było u mnie.
  • Odpowiedz
@guex: Akurat nauka Worda i Excela jest niezwykle ważna i aż wstyd że jest na tak niskim poziomie. Obsługa pakietu biurowego to teraz absolutna podstawa, bez tego nawet poprawnie CV nie napiszesz.
  • Odpowiedz
@Jarasznikos: @guex: szkoda tylko, że mimo wałkowania tego Worda dzieciaki i tak mają te wiedzę w dupie. I potem zdziwienie gdy pokazuję im podstawowe skróty jak Control + enter czy Control + shift + spacja
  • Odpowiedz
@p0mian kolejny rocznik zacznie od słów "teach me senpai" ( ͡º ͜ʖ͡º).

Super, mi też tego brakowało w technikum. Babeczka uczyła matmy, więc... dorabiała też informatyką i tamte lekcje były żenujące. Ucz dzieciaki ucz, zarazisz je trochę pasją i poza grami zobaczą, że komputer i internet mogą zmienić się w ich narzędzie pracy, bądź pasji. Pozdrawiam, cieplutkiej niedzieli życzę ( ͡° ͜ʖ ͡° )
  • Odpowiedz
  • 24
@p0mian szacun za to że chcesz im coś wbić do głowy. Moje technikum to przegrane 4 lata w Cs 1.6 na lanie (czasem nawet z nauczycielem XD), efekt - tylko jedna osoba z 20 zdała technika, uczyła się we własnym zakresie
  • Odpowiedz
@p0mian: Jak dokładnie zdobywa się takie uprawnienia do nauczania informatyki? Sam z wykształcenia jestem mocno IT, wystarczy dorobić jakieś pedagogiczne? Pytam, bo kiedyś dla w sumie chciałem być nauczycielem i może jakiś mini etacik bym porobił, dla samej pasji :D
  • Odpowiedz
@Drased: jeśli masz skończone studia z informatyki to żeby uczyć w szkole trzeba rzeczywiście dorobić sobie pedagogiczne podyplomowe, lub studium. Są pewne różnice w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych w technikum czy branżówce, bo tu nie trzeba mieć studiów z danego zawodu + uprawnień pedagogicznych a wystarczy być praktykiem danego zawodu + kurs pedagogiczny. Co do mnie to zrobiłem kiedyś sobie podyplomówkę z informatyki od razu z pedagogiką.
  • Odpowiedz
@p0mian problem jest taki że do technikum trafiają po prostu głupi uczniowie. Jakos do ogolniakow próg jest 45% to wszystko co poniżej trafia do technikum albo zawodowki. Pewnie w technikum srednia jest około 30% z poziomu podstawowki/gimnazjum to mowa o ludziach na granicy ograniczenia umysłowego jesli składali jakikolwiek wysiłek w szkołę.
  • Odpowiedz
@p0mian: To wychodzi, że 3 semestry zajęć do przebrnięcia, to chyba obejdę się smakiem :D W każdym razie dobrze, że ich uczysz - może całkiem przejdź na informatykę?
  • Odpowiedz
@p0mian: w podbazie 15lat temu miałem wychowawce co uczył infy XD
Pokazał jak złożyc PCta, wymienić pasty, napisac prostą stronę czy gdzie szukać wiedzy jak coś sie popsuje, jak zrobić formata, czy Ahmeda Martwego Terroryste xD
  • Odpowiedz
@p0mian: Wiesz co ja miałem w podstawówce? Paint, Excel, Word. W gimbazie miałem prezentacje w PowerPoint, dalej Paint, Excel i tworzenie stron na darmowym hostingu. Poza tym oczywiście gierki online bo zajęcia trwały jakieś 10 minut, reszta to gówno robienie
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: polemizowałbym - nie ukończyłem, ale studiowałem kiedyś rok na polibudzie fizykę techniczną - i jako osoba po ogólniaku miałem braki w edukacji matematycznej w porównaniu do ludzi po technikum. Więc z jednej strony to jest zależne od danej szkoły średniej. Inna sprawa to to, że wiele tych dzieciaków uważanych za głupsze ma nieodkryty potencjał albo złą motywację...
  • Odpowiedz
@p0mian: a czego oczekiwałeś? W inny dziedzinach jest nie lepiej. Zapytaj ich np. jak i z czego robi się masło i czym różni się od margaryny. Też spora część nie będzie widzieć.
  • Odpowiedz