Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
  • Odpowiedz
@samuraj24: trzeba było siąść z nim przed komputerem i pokazać mu narzędzia do pracy, cierpliwie - widzisz to jest Google, taka wyszukiwarka. Jeżeli jest jakieś zagadnienie którego nie znasz, np. konwersja jpg do pdf to piszesz jpg to pdf i wcikasz taki śmieszni eukształtowany przycisk o tutaj "enter". O, widzisz?
  • Odpowiedz
  • 1
@samuraj24 wg. mnie to mogłeś zarobić na jego oczach jeden kabelek, powiedzieć na co ma uważać żeby działał bo "tak ma wyglądać" to taka średnia instrukcja. Do reszty się zgadzam, na studia chodzi i nie miał okazji zrobić PDFa? Skoro studiuje informatyke to pewnie się tym interesuje chociaż trochę i nawet jeśli go w szkole/na studiach nie nauczyli budowy komputera to powinien się sam zainteresować i poznać jego budowę
  • Odpowiedz
  • 0
@samuraj24 Brak bycia zaradnym nie jest usprawiedliwieniem. Co jak co, ale informatyk musi być zaradny, zwłaszcza w czasach kiedy masz wszystko podane w internecie. Jak dostaje zadanie, którego noe wykona to będzie tłumaczyć "ale na studiach nie było " i liczył, że mu się upiecze? Lol
  • Odpowiedz
mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.


@samuraj24: Pijany czy niespełna rozumu? Albo to januszex w którym kutwią na choćby jedną, porządną drukarę ze skanem do maila/ftp/smb.
I ludzie w takich warunkach pracują, że dostają np. 40 stron w jpgach i potem to muszą jeszcze w jakimś programie łączyć (pewno jakieś 10 triali poinstalowane, bo kto by się pokusił na acrobata czy abbyy)? xDDD
To musi być januszex, a
  • Odpowiedz
@JimNH777 jeżeli mam możliwość zapytać się o radę kogoś obeznanego, albo googlowac na własną rękę, to chyba oczywistym jest, że najpierw najpierw zapytam, bo odp prawdopodobnie najbardziej trafna i zajmie to mniej czasu niż gmeranie po sieci. Umiejętność wyszukiwania informacji nie ogranicza się jedynie to szukania ich w komputerze
  • Odpowiedz
@tellet: stary ludzie w działach co się tym zajmuja mają porządny sprzęt - ale po ch0j mi skaner jak ja skanuje 10 dokumentów miesięcznie ? po 2 strony maks ? Mi to nie sprawia prolemu
  • Odpowiedz
@samuraj24: z jpg do pdf nie potrafi xD to była kulminacja
Jak sama byłam praktykantką to kolega praktykant nie potrafił włożyć zszywek do zszywacza i usiłował to zrobić do góry nogami. Jak ktoś nie myśli od początku to się już nie nauczy.
  • Odpowiedz
@samuraj24: OP ma rację . komentarze ze powinien mu wszystko pokazać krok po kroku to nie przedszkole. jest na 3 roku studiów a gówno potrafi. to już lepiej wziąć kogoś po Technikum Informatycznym chociaż RJtkę potrafi złożyć i komputer. Zwykły tuman na studiach jakich pełno. Ale też Twoja wina, że takiego zatrudniłeś. trzeba było go przetrzepać na rozmowie kwalifikacyjnej. A tak właśnie "papier" załatwia robotę a w robocie koleś tylko spłuczkę
  • Odpowiedz
jeżeli mam możliwość zapytać się o radę kogoś obeznanego, albo googlowac na własną rękę, to chyba oczywistym jest, że najpierw najpierw zapytam, bo odp prawdopodobnie najbardziej trafna i zajmie to mniej czasu niż gmeranie po sieci.


@SzefJaszczurek: otóż nie. Jak w pracy mam złożyć komputer z części z magazynu to znacznie szybciej będzie wklepać to w stronę gdzie są porównywane podzespoły by wiedzieć co jest kompatybilne niż odrywać innych ludzi od
  • Odpowiedz