Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
ale ciul potem taki bezbeki znajdują robotę w korpo przenosząc dane z exela do worda i zarabiają 10 tys a ty masz całą firmę na głowie za 5


@samuraj24 No oczywiście bo teraz tylko programowanie, naszemu ostatniemu stażyście formatowałem prace inż. bo go Łooord przerósł (ʘʘ). A no i nie zapominaj że dla tego który przenosi dane z excela do worda jesteś tylko kolesiem od reinstalacji Windowsa i
@samuraj24: Z PDFem to faktycznie kicha, ale mnie na infie uczono składania kompa raz. Albo nawet nie tyle uczono, co dano nam do rozłożenia i złożenia stare kompy. Tyle. Pierwszy semestr, pierwsze zajęcia.

Nigdy, ani w robocie ani na studiach ta umiejętność mi się nie przydała. Sam bym pewnie umiał wymienić raptem podstawowe śmieci, jak dysk czy grafikę. I nie uważam by to była w jakikolwiek przydatna umiejętność dla informatyka jakiejkolwiek
@ediz4: na sieciach zajmujemy się projektowaniem tych sieci i programowaniem sieciowym dla różnych platform, jakieś eksperymenty z protokołami czy nauka o atakach sieciowych. Czyli programowanie programowanie i jeszcze raz programowanie, a dodam ze kończymy z tytułem inżyniera
Nigdy, ani w robocie ani na studiach ta umiejętność mi się nie przydała. Sam bym pewnie umiał wymienić raptem podstawowe śmieci, jak dysk czy grafikę. I nie uważam by to była w jakikolwiek przydatna umiejętność dla informatyka jakiejkolwiek specjalności po co to programiście/grafikowi/sieciowcowi? Na #!$%@??


@DivusClaudius: No programiście i grafikowi niech będzie że na ciul. Ale pracując jako Informatyk w firmie chociaż by po to żeby szybko zdiagnozować usterkę wyeliminować wadliwe
@K_O_R_N_I_K: No ale praca jako ,,informatyk'' jest, paradoksalnie, bardzo odległa od tego czego jesteś uczony na studiach informatycznych. Studia to fizyka i matma wyższa, uczenie maszynowe, programowanie w przynajmniej trzech językach, bazy danych, grafika 2 i 3d (...) nie składanie kostek.
Inżynierowie, jak tutaj kilka osób pisze, projektują bądź rozwiązują problemy. Nie zajmują się montowaniem i uczenie ich takich rzeczy jest gówno warte. Już lepiej żeby faktycznie lampił się w ten
@samuraj24: Ja bym wszystko ogarnał na luzie w pare godzin. Ale ja kończyłem technikum i mam E.12, E.13, E.14. Ludzie na studiach informatycznych nie robią nic z tych rzecz. Więc dla niego wszytko było nowe. Aczkolwiek mógł odpalić poradnik na YT jak w godzinę złożyć kompa, mógł się zresztą wszystkiego dowiedzieć. Informatycy powinni umieć myśleć. Albo gość ma dwie lewe ręce, ale się do tego zawodu nie nadaje.
@DivusClaudius: serio idąc twoim tokiem,

1. Komputer stanowi 100% twojej pracy a ty niechcesz wiedzieć jak jest zbudowany i jak on działa ?
2. To tak jak by kierowca tirem jeździł po europie, #!$%@?ła by mu się opona i powiedział ch0j nie muszę tego wiedzieć ja jestem od prowadzenia pojazdu nie muszę umieć zmienić oponę. Wzywam serwis i czekam sobie na poboczu 4 godzinki.
@samuraj24:

1. Komputer stanowi 100% twojej pracy a ty niechcesz wiedzieć jak jest zbudowany i jak on działa ?

Po pierwsze nie stanowi, po drugie na tej samej zasadzie możesz kazać operatorowi koparki ją naprawić jak sie #!$%@?. To co piszesz jest tak głupie że aż brak słów.

To tak jak by kierowca tirem jeździł po europie, #!$%@?ła by mu się opona i powiedział ch0j nie muszę tego wiedzieć ja jestem