Wpis z mikrobloga

Miraski potrzebuje porady w zakresie CNC. Kiedyś pamiętam odzywali się tu do mnie chłopaki z #mielec, ale nie odnajdę kto to ;-/

Chodzi mi o ploter frezujący, który:
- ma pole robocze w graniach 1000 x 1000 (optymalnie 1000 x 1500) lub coś koło tego (np 800 x 1500)
- ma trochę mocy (obróbka płyt laminowanych, czyli nawiercanie wszelkich otworów na formatkach meblowych, frez włoski pod łączenie blatów o gr 38 mm LINK
- grawerowanie/frezowanie w sklejce/drewnie/plexi

Całość ma mieć wygodny i intuicyjny (graficzny) soft (najlepiej po polsku bo nie uważałem na lekcjach angielskiego)
Zasilanie 230V, wszelkie dodatki jak odciągi i przystawki do uzgodnienia. Nie potrzebuje próżni, wystarczy podkład z mdfu.

Tyle mi przychodzi na myśl. Budżetowo - 15000-2000 (w maxie) z fakturą VAT

To co poniżej mi się podoba, ale chciałbym żeby wypowiedział się ktoś kto ma o tym pojęcie i udzielił "braterskiej" rady ;-)

https://allegro.pl/oferta/ploter-frezujacy-frezarka-obrabiarka-cnc-7535392940

#kiciochpyta #cnc #cnczmirkiem
  • 13
@marcel_pijak: Zwróć uwagę na to, że blaty wystepuja w okolicy 4200mm. Żeby zrobić w blacie "hokeję" będziesz musiał często takim blatem manewrować (w sumie to dwa programy na odciecia plus dwa na śruby od spodu ot cala filozofia). Jak juz masz wydać pieniadze zeby zarabiac na tym to lepiej kupic używane centrum przemysłowe. Bo na takiej maszynie w jaki sposob blat przymocujesz? Centra np SCM maja pola robocze ~1200x3000.
Budżetowo - 15000-2000 (w maxie) z fakturą VAT


@marcel_pijak: raczej zapomnij, w tym budżecie ciężko będzie skompletować materiały na DYI mechaniki takiego plotera, nie mówiąc o sterowaniu, sofcie, wrzecionie itd...
@faerlan: Nie chcę tego żeby zarabiać (robić te usługi dla innych), tylko dla siebie żeby się uniezależnić od innych (robię kuchnie na wymiar). Do tej pory mi robili na centrum, albo wg szablonu ręczną.
Byłem przekonany że mając pole robocze 1000 x 1000 wystarczy mi, bo reszta blatu który miałby np 2,5 metra będzie po prostu wystawać, a do hokejki potrzeba 600x600.
Nawiercanie otworów, to już bankowo wystarczy. Jeżeli boki dolnych
Ja nie miałem na myśli DIY. Wrzuciłem we wpisie link do gotowego tematu za 14 tyśków i dlatego chciałem skonsultować gdzie jest haczyk lub o co chodzi.

W sensie - w którą stronę haczyk? Bo ta konstrukcja to jest baardzo taka "partyzancko-pionierska" (żeby nie rozwodzić się nad jej wiotkością)

Frez włoski czyli hokejkę spokojnie robi górnowrzecionówka 1,2 kW.

Tutaj wrzeciono ma 1,1 kW.

@marcel_pijak: i zauważ że ten (i tak bardzo
Rozumiem, że jako fachowiec oceniasz, że tym Cormaka da się już coś sensownego wyfrezować ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@marcel_pijak: nie ma definicji "coś sensownego" - ale rzut okiem na wybrane komponenty (np prowadnice itp) sugeruje, że ten cormak ma szansę być "normalnym sprzętem", a na tamtym pierwszym ... no cóż- widziałem bardziej przemyślane (pod kątem uzyskiwanych efektów) konstrukcje jako praca zaliczeniowa w technikum...
@marcel_pijak sam zastanawiam się nad cnc jednak z polem roboczym większym, do 300cm aby całą płytę po długości położyć. Wiesz już co kupujesz? Coś używanego czy nówka z allegro?