Wpis z mikrobloga

Przypuśćmy że chciałbym założyć stronę z ogłoszeniami - coś na styl OLX.

#!$%@?ąc od tworzenia strony - jakie wymagania muszę spełniać przy prowadzeniu tego serwisu?
Chodzi mi o to że:

-Będę miał jakąś bazę danych użytkowników - musiałbym ją gdzieś zgłosić?

-Pomiędzy użytkownikami zachodziłyby jakieś transakcję - czy mam jakieś zobowiązania wobec tej transakcji? Muszę ją jakoś zabezpieczać?

-Jak wygląda sprawa tworzenia regulaminu do takiej strony? Muszę się kontaktować z prawnikiem, czy są jakieś gotowe regulaminy?

Gdyby ktoś miał jakiś poradnik do tego typu rzeczy od strony prawno-organizacyjnych chętnie poczytam!

#webdev #webdesign #prawo #kiciochpyta
  • 6
@ludi889 wszystko to zalezy od modelu biznesowego. Samo kodowanie to zdecydowanie za mało żeby z takim projektem wystartować. Zakładając że zaprogramować byś to sam to jeszcze trzeba ten produkt wypromować, sprzedać i utrzymać. Uruchomić BOK, zabezpieczyć prawnie i technicznie ( chociażby RODO). Po zakodowaniu licz kilkanaście osób na stałym etacie i kilkaset tys PLN na promocję i utrzymanie.
@ludi889:
- baza użytkowników - zależy czy dane osobowe, może być konieczne zgłoszenie zbioru, jeśli chcesz zgodnie z prawem,
- transakcje - jesteś pośrednikiem, oczywiście że jesteś odpowiedzialny za ten proces,
- regulamin - w teorii można skopiować od kogoś i przerobić, ale raczej chciałbyś, żeby nikt cię nie dojechał z prawnego punktu widzenia i żebyś był dobrze zabezpieczony przed odpowiedzialnościami określonego typu. Więc prawnik/radca (ale taki od webu, nie pierwszy
@ludi889:
-dane osobowe: od czasu RODO nie trzeba nic zgłaszać, masz tylko informować / zbierać zgody i obsługiwać ewentualne zapytania/wnioskio zastrzeżenie

- transakcje - oczywiście że nie, Ty kojarzysz strony, a nie jesteś pośrednikiem (np. OLX nie jest)

-regulamin - tu najwięcej pracy trzeba by wyłożyć, ale myślę że są dostępne gotowce