Wpis z mikrobloga

Ciekawe badanie dot. odwiecznej wojny związanej z dietą wysokowęglowodanową a wysokotłuszczową. Badano wpływ diety na choroby sercowo-naczyniowe, zawały mięśnia sercowego lub śmiertelność spowodowaną chorobami układu krążenia. Wynik badań wskazuje na negatywny wpływ diety wysokowęglowodanowej w przeciwieństwie do diety wysokotłuszczowej. Badanie zostało przeprowadzone w 18 krajach na próbie 135 335 osób.

Link do badania

Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to wniosek, że dieta wysokowęglowodanowa jest OK, ale dla osób, które potrzebują dużo, najlepiej szybko dostarczalnej energii - czyli głównie sportowcy w których liczy się szybkość. Dla zwykłego Kowalskiego, który siedzi większość dnia - nie ma ona sensu.

Zachęcam do rzeczowej dyskusji. Gównowpisy będą usuwane.

#dieta #mirkokoksy #paleo #wegetarianizm #weganizm #zdrowie #zdroweodzywianie
  • 21
@Obserwator_z_ramienia_ONZ: Ja też, ale siedziałem cicho ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@b4q: Podobnie jak w przypadku rodzaju tłuszczów. A zależność jest wbrew pozorom prosta - serce, podobnie jak większość organów w organizmie (nie licząc mózgu), jako paliwa potrzebuje głównie tłuszczów nasyconych.
@Galactus: > dla zwyklego Kowalskiego to najlepsza jest dieta zbilansowana, czyli bez zbędnych kombinacji ale w granicach limitu kcal.

Dieta zbilansowana, zgodnie ze swoją definicją,
  • 0
@Gorasul mam nadzieję, że żartujesz xD. Składnikiem energetycznym u zwierząt są węglowodany, które w procesie trawienia zamieniane są na cukry proste. Dlatego potrzebujemy insuliny, żeby cukry te mogły się wchłaniać do komórek. Nadmiar cukrów jest przechowywany jako tłuszcz.
bo chory człowiek, to dodatkowe obciążenie dla służby zdrowia, czyli naszych kieszeni.


@Gorasul: Nie tylko to. Miałem przewlekle chore babcie - jedna na cukrzycę (amputowali nogę cukrzyka), druga na żylaki i ogólnie sercowo-naczyniowe. Jest to gigantyczne obciążenie dla bliskich osób, z czego one same zdawały sobie sprawę i chciały umrzeć czym prędzej. Nie chciałbym, żeby to się powtórzyło w następnym pokoleniu, kiedy ja sam musiałbym przejąć opiekę nad moim tatą. (
Nadmiar apoB-48 laduje na 2 :) nie jest odkladany w TT. W TT odkladane sa Ww


@NooB1980: Nie masz racji, a ten obrazek nie pokazuje czegokolwiek, co możnaby uznać za podstawę do takiego twierdzenia. Wprawdzie część węglowodanów jest odkładana, przez proces de novo lipogenezy, ale jeśli dostarczasz i węglowodany i tłuszcze, to organizm bardzo chętnie weźnie wolne kwasy tłuszczowe z diety, i je odłoży - bo po co ma marnować 30%
anonymous_derp - >Nadmiar apoB-48 laduje na 2 :) nie jest odkladany w TT. W TT odklad...

źródło: comment_a5qRqVGE3DFfgV2ZRvfe4yWHCLE5plmb.jpg

Pobierz
Ale wiesz, że to badanie obserwacyjne na bazie kwestionariuszy co już powoduje, że badanie jest gorszej jakości, dodatkowo jest rozróżnienie tylko na BTW a nie na rodzaj tych składników? Równie dobrze mogło to byc 50% cukrów prostych, 30% tłuszczów nasyconych i 20% białka zwierzęcego. Dodatkowo w piramidzie są duże ilości węglowodanów ale tych złożonych nie prostych. Także to badanie jest bardzo kontrowersyjne i bym się na nim nie opierał. LCHF to stan
@Khalzur: @anonymous_derp: @Gorasul: @Galactus: W sprawie piramidy żywienia i ogólnie zbilansowanej diety, to polecam załączony obrazek.

Nauka stara się jak najlepiej opisać rzeczywistość - gdy pojawiają się nowe dowody/badania to rewiduje się wcześniejsze tezy. Nie twierdzę, że ta wersja jest najlepsza na świecie i "koniec historii". Po prostu obecnie jest zalecana dla większości populacji - osoby chore, sportowcy itd powinny mieć oczywiście inne diety.
Strona powiązana - https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/
MalyBiolog - @Khalzur: @anonymous_derp: @Gorasul: @Galactus: W sprawie piramidy żywie...

źródło: comment_nRA02D5iofOOIN00XqJYRFCDoifSZxj6.jpg

Pobierz
@anonymous_derp: nie siedzę w tym temacie, więc nie wypowiem się. Chciałem po prostu usystematyzować, że to co było Nam w dzieciństwie wmawiane jako piramida żywnościowa, uległo lekkiej zmianie.

Jeśli czujesz się dobrze na takiej diecie, wyniki badań/siłowe też masz dobre, to chyba wszystko ok. Człowiek jest wszystkożerny i zdolny do adaptacji - dzięki temu skolonizowaliśmy cały świat :)
Chciałem po prostu usystematyzować, że to co było Nam w dzieciństwie wmawiane jako piramida żywnościowa, uległo lekkiej zmianie.


Wiem, wiem, ale popatrz co wisi w miejscowej przychodni... Jeszcze trochę potrwa, zanim nowinki z "góry" dojdą na prowincje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli czujesz się dobrze na takiej diecie, wyniki badań/siłowe też masz dobre, to chyba wszystko ok. Człowiek jest wszystkożerny i zdolny do adaptacji - dzięki temu skolonizowaliśmy
anonymous_derp - > Chciałem po prostu usystematyzować, że to co było Nam w dzieciństw...

źródło: comment_ovjZPtaKRljzSClc7oJMEnnlUzgAAPjs.jpg

Pobierz