Wpis z mikrobloga

Co byś zmienił budując jeszcze raz? #budujzchaferem

Dzisiaj kolejna część.

Ogród
- Zrobić system nawadniania ogrodu przed wszystkimi pracami ogrodowymi i sianiem trawy
- Na wierzchnią warstwę w ogrodzie dać o wiele żyźniejszą ziemię.
- Dobrze kupić trawę w jednym sklepie na cały ogród. Przed posianiem wszystko wymieszać. Bez tego część ogrodu będzie jasnozielona, a część ciemnozielona.

PLAC BUDOWY
- Sadźcie wcześnie drzewa i krzewy. "Zacząłem je sadzić dopiero w następnym sezonie po rozpoczęciu budowy i posadziłem ich tylko kilkanaście. W następnym sezonie sadziłem kolejne itd, ale teraz z perspektywy tych kilku lat widzę, że gdybym od razu po zakupie działki posadził 50 drzew i krzewów to moja działka wyglądałaby znacznie lepiej."
- Udostępnić ekipie budowlanej tylko część działki, aby nie zadeptali całego terenu. Można ogrodzić teren jakąś taśmą lub użyć argumentu, że tu się nie chodzi bo jest posiane i posadzone.
- Wyznaczyć ekipie miejsce do wyrzucania śmieci oraz udostępnić dużo worków na śmieci.

PRACE ZIEMNE I FUNDAMENTY

- Zrobić przeloty na wodę i kanalizację jeszcze na etapie fundamentów.
- Dopilnować etapu fundamentów - łatwo o niedopatrzenie na tym etapie. Powtarza się tu problem z nierzetelnym kierownikiem budowy (o tym będzie jutro)
- Jeżeli w projekcie jest kominek to powinien pobierać powietrze z zewnątrz domu - należy wyprowadzić kanał na etapie fundamentów (potem może być z tym kłopot).
- Dopilnować uziomu fundamentów
- Sprawdzić czy piach, którym zasypano fundamenty jest dobrze ubity "powyższe spowodowały poważne osiadanie zasypu (20 cm) i całkowite zarwanie chudego betonu, podłogę trzeba było robić kolejny raz - dobrze, że działówek jeszcze nie postawili...". To znowu powinien sprawdzić kierownik budowy, ale różnie z tym bywa.
- Przy piwnicy wykonać drenaż.
- Zrobić niski parter (zalety: niski taras, niskie schody wejściowe, mniej piachu do zasypania fundamentów - mniejsze koszty budowy). Zdania są tu jednak podzielone.

STROP I DACH
- Pamiętać o wykonaniu otworów na przewidziane instalacje.
- Sprawdzić rozmiar schodów strychowych (zdarza się za mały otwór w projekcie)
- Wyłaz na strych dobrej jakości i izolowany, a nie najtańszy.
- Warto pomyśleć o podbitce już na etapie wykonywania więźby

OKNA
- Opinie o oknach są przeróżne, ale komentarzem, który przewijał się najczęściej był: "Więcej okien fix (nieotwieralnych)". Są tańsze i łatwiejsze do mycia.

HYDRAULIKA
- Podłogówka. Bardzo dużo osób, które zrezygnowało z położenia podłogówki we wszystkich pomieszczeniach przy drugim domu położyłoby ją wszędzie.
- Wyprowadzenie kranów z wodą na ogródek z kilku stron budynku, żeby nie latać z wężem. Dodatkowa rada ode mnie: dać jeden kran także z ciepłą wodą - przyda się do mycia rąk lub napełnienia baseniku dla dzieci.
- Cyrkulacja. Tutaj jest sporo różnych opinii. Część osób następnym razem zadbałaby o cyrkulację i dała dodatkową rurkę do CWU tam, gdzie czeka się długo na wodę i inni wręcz przeciwnie - zrezygnowałaby z CWU z uwagi na koszty (jeżeli rurki będą w styropianie to ciepła woda długo utrzyma temperaturę.)
- Warto przemyśleć pisuar, jeżeli w domu mieszka więcej facetów. :)
- Zrobić odpływ w garażu, przyda się do mycia psa. Przyda się także kącik do umycia rąk. Warto wstawić małą wannę - zawsze się przyda.
- Sporo osób zrezygnowałoby z grzejnika łazienkowego (zwykle jest nieużywany).

ELEKTRYKA
(o tym pisałem 3 dni temu)

SCHODY
- Schody - uwaga na zbyt dużą wysokość stopni. Rada ode mnie: uwaga na to, aby stopnie były równe. Co ważne: stopnie mają być równe już po zakończeniu prac nad podłogami, w czasie budowy pierwszy stopień zawsze musi być wyższy, a ostatni: niższy. A stopnie muszą być równiutkie - nawet 2 mm różnicy w końcu zacznie denerwować...

WYKOŃCZENIE
- Przy zakupach zwracać nie tylko uwagę jak coś wygląda teraz, a jak będzie wyglądało za jakiś czas i jak będzie to trudno domyć. Krytykowane są: tanie listwy mdf, prysznic bez brodzika, gres szkliwiony, białe fugi (strasznie szybko się brudzą i trzeba szorować szczoteczką). Unikać chropowatych powierzchni.
- Dobrze zmierz, ile czego potrzebujesz. Ile metrów paneli, glazury, gresu? Nie ma co kupować na zapas bo zostanie spora nadwyżka - szkoda pieniędzy i miejsca na jej trzymanie.
- Panele podłogowe. Zdania są podzielone. Część osób jest z nich zadowolona, a część nie. Najczęstsze uwagi dotyczą tego, że wydają głuchy dźwięk i źle wyglądają po kilku latach. Poza tym rozlana woda powoduje, że na panelach powstaje górka. Paneli można używać łącznie z ogrzewaniem podłogowym i nie znalazłem nikogo kto nie byłby z takiego rozwiązania niezadowolony.
- Rezygnacja z firan i zasłon. "Wykańcza mnie prasowanie tych długich , ciągnących się szmat i wieszanie ich ze ścierpniętymi rękami."
- Płyty karton - gips to porażka. Pękają łączenia gdy dom osiada.
- Zatrzask w drzwiach tarasowych i balkonowych
- Dwie umywalki - nieprzydatne.
- Dobrze rozważyć odkurzacz centralny.
- Kolory podłóg. Zdania są mocno podzielone. Z jednej strony dużo osób narzeka na jasne podłogi i jasne fugi - ich utrzymanie w czystości to horror. Z drugiej strony wybór jasnych podłóg dla niektórych to był strzał w dziesiątkę - na ciemnych wszystko widać
- Przy wentylacji mechanicznej zrobić jeden mały wyciąg z wnętrza szafki z koszem na śmieci i tam, gdzie stoją buty
- Rolety elektryczne - bajka. Ręczne są uciążliwe, a sznurki mogą pęknąć.
(*) - tynki gipsowe - każde puknięcie widać (częsta opinia, chociaż nie do końca się z nią zgadzam - w gotowym artykule wszystkie opinie zaznaczone gwiazdką zostaną przeze mnie omówione. W przypadku gipsów są dostępne takie materiały, że można pukać do woli :) )
- Malowanie. Niektóre osoby przeceniły swoje możliwości i za drugim razem daliby do pomalowania dom fachowcom
- Wanna z hydromasażem: nie ma czasu na jej używania, a poza tym jest hałaśliwa i trudno o czystość.
- Super panele prysznicowe - jak wyżej. Nieużywane.
- Za krótkie i za małe baterie umywalkowe -trudno umyć ręce i dzieci nie dosięgają.

Najbardziej zapadła mi w pamięć jedna dyskusja na forum muratora, gdzie jeden budujący narzekał, że wanna z hydromasażem kosztowała go aż 15000 zł z montażem, a wziął w niej kąpiel do tej pory tylko 4 razy. Ktoś trzeźwo napisał, że powinien koniecznie się wykąpać jeszcze kilka razy bo na razie wychodzi, że jedna kąpiel kosztowała go aż 3250 zł ;)

I małe info: na stronie https://blog.poradnik-budowlany.com/moja-ksiazka/ umieściłem fragment mojego audiobooka. Zapraszam do posłuchania :)

#budujzwykopem #budowadomu #remontujzwykopem #remont #dom
  • 40
@chafer:

- Na wierzchnią warstwę w ogrodzie dać o wiele żyźniejszą ziemię.


To można spokojnie poprawić potem.

- Sadźcie wcześnie drzewa i krzewy.


To jest bardzo dobra rada, czekając z tym do końca budowy domu, będziemy niepotrzebnie odwlekać rozwój drzew i krzewów w czasie i zamierzony efekt osiągniemy później.

- Wyłaz na strych dobrej jakości i izolowany, a nie najtańszy.


Ile razy w roku korzysta się z takiego wyłazu? Ja nie
Wanna z hydromasażem


@chafer: to jest chyba najczęściej powtarzane hasło przy pytaniu "co byś zmienił". Na folderach wygląda wspaniale, w praktyce jest cholernie uciążliwa w utrzymaniu, zapychają się kanaliki, lubi się coś #!$%@?, ale najczęstszym problemem jest właśnie tak prozaiczna rzecz, jak brak czasu ;)

Co do paneli prysznicowych, w 95% przypadków są one chybione, bo to tanie chinczyki, których ciśnienie wody przypomina siusianie starszego gościa z prostatą. Ale miałem przyjemność
Zacząłem je sadzić dopiero w następnym sezonie po rozpoczęciu budowy i posadziłem ich tylko kilkanaście. W następnym sezonie sadziłem kolejne itd, ale teraz z perspektywy tych kilku lat widzę, że gdybym od razu po zakupie działki posadził 50 drzew i krzewów to moja działka wyglądałaby znacznie lepiej.


@chafer: to jest Twoje zdanie czy czyjes ? bardzo zastanwaia mnie czym jest te 50 drzew/krzewow gatunki czy owocowe czy iglaki w okolo ogrodzenia
- Sadźcie wcześnie drzewa i krzewy. "Zacząłem je sadzić dopiero w następnym sezonie po rozpoczęciu budowy i posadziłem ich tylko kilkanaście. W następnym sezonie sadziłem kolejne itd, ale teraz z perspektywy tych kilku lat widzę, że gdybym od razu po zakupie działki posadził 50 drzew i krzewów to moja działka wyglądałaby znacznie lepiej."


@chafer: tu się kompletnie nie zgodzę - przy budowie, gdzie mam dużo terenu do zniwelowania to byłby sajgon.
@chafer

Ile metrów paneli, glazury, gresu? Nie ma co kupować na zapas bo zostanie spora nadwyżka - szkoda pieniędzy i miejsca na jej trzymanie.


Po swoich klientach wiem, że ta paczka paneli na strychu może się okazać niezłym ratunkiem, gdy po paru latach nie znajdziesz swojego dekoru w sklepie a trzeba będzie wymienić część podłogi na środku salonu np. gdy kilka paneli zapuchnie bo zalejemy je wodą.
@chafer

:- Zrobić niski parter (zalety: niski taras, niskie schody wejściowe, mniej piachu do zasypania fundamentów - mniejsze koszty budowy). Zdania są tu jednak podzielone.


Mógłbyś więcej na ten temat napisac? Dlaczego w wiekszosci domy sa wyniesione na 2-3 schody w górę? Planuję dom parterowy i 'płaskie' wejście do domu i ogrodu (idealnie bez progu z drzwiami przesuwnymi) wydaje się naturalnym. Jakie jest za i przeciw?
tu się kompletnie nie zgodzę - przy budowie, gdzie mam dużo terenu do zniwelowania to byłby sajgon


@NiepoprawnyKomentator: No przecież nikt nie każe ci sadzić przed niwelowaniem terenu :D Autora chyba poniosło z tym "od razu po zakupie działki". Przecież wiadomo że trzeba jeszcze rozplanować do i jak, walnąć fundamenty, zniwelować i dopiero jedziemy z nasadzeniami, a dom się buduje obok jak już nam ogród/sad rośnie.
@leesiuu: @kwiateusz: Łatwiej może być szybko i dobrze wyczyścić niski brodzik, który ładnie wpuszczony nie wystaje więcej niż centymetr ponad podłogę. Początkowo chciałem odpływ liniowy a teraz się cieszę, że nie dało się go zrobić (mieszkanie). Na plus jest też odczucie ciepła w stopy przy wejściu pod prysznic - nie jak przy płytkach, które zawsze wydają się zimniejsze.
@chafer: Myślę że jakbym budował nowy dom to na pewno byłby kanał w garażu, wanny bo są mega wygodne a w niej też możesz wziąć prysznic.
Co sądzisz o domach kanadyjskich ? Albo ogólnie o domach z grubszych bali ?
@leesiuu: No zgadza się. Ja mam akurat maty elektryczne a ich bym pod prysznic nie założył. W odpływie liniowym jako takim nie ma nic złego. Tylko jak ze wszystkim pewnie są rozwiązania lepsze i gorsze. Niektóre są upierdliwe w czyszczeniu. Trudniej jest też zrobić taką instalację prawidłowo - porównując do niskiego brodzika.
"Więcej okien fix (nieotwieralnych)". Są tańsze i łatwiejsze do mycia.


@chafer: W jaki sposób nieotwieralne okno jest łatwiejsze do mycia? Wydaje mi się, że jest odwrotnie, bo trzeba wychodzić na zewnątrz, stawać na jakiejś drabinie itd.

- Dobrze rozważyć odkurzacz centralny.

To nie powinno być w części "Wykończenie", bo OC trzeba zaplanować dużo wcześniej.
Trudniej jest też zrobić taką instalację prawidłowo - porównując do niskiego brodzika.


@qerda: ja zrobiłem odpływ liniowy w mieszkaniu - da się ( ͡° ͜ʖ ͡°) i jestem bardziej niż zadowolony. Wcześniej miałem brodzik (zwykły, bo to przed remontem) i według mnie więcej czasu na obsługę i zdecydowanie więcej czasu na czyszczenie zajął mi własnie prysznic z brodzikiem