Wpis z mikrobloga

@Citaxin: Wychodzi 20 550 N/cm²

@SmieszekZawadiaka: @KuterPstragow: Naprężenia powinny się zmniejszyć bo muszę pododawać kontakty ale ich trochę będzie dlatego zrobiłem taką wstępną symulację aby mniej więcej zobaczyć jak to wychodzi.
Ogólnie będę robił analizę MES złożenia, że od góry będzie działał na hełm taki jakby tłok z siłą 5000N, bo prowadzę badanie laboratoryjne i będę porównywał wyniki analizy MES z wynikami z laboratorium.

Zasymuluj to nadając sile na
@Uriel0987: Ja bym mimo wszystko zastanowił się czy taki sposób odwzorowania sił jest odpowiedni. Nie lepiej byłoby zamodelować taki mini crash-test? jeżeli hełm ma chronić głowę przed czymś to chyba lepiej byłoby zamodelować uderzenie cegły, albo czegoś ciężkiego. Jeżeli nie chcesz bawić się w zagadnienia dynamiczne, mógłbyś zrobić też niszczenie statyczne przez ciało nieodkształcalne. Wtedy mógłbyś dokładnie zmierzyć siłę reakcji działającą w tym ciele nieodkształcalnym, a to pozwoliłoby Ci określić stan
@zaciekly_azot: winę ponosi blad modelu- 200 MPa wychodzi w skrajnych punktach konstrukcji, w tym wypadku hełm sie ugnie (plastik popłynie) i wyrówna obciążenia na innych punktach.

@Citaxin: podziel sobie N przez 10 bedziesz mial ~kg. W czym problem.

@Fizyk_kwantowy: @Uriel0987: model tego bedzie bardzo skomplikowany z uwagi na swoistą płynność plastiku. Upewnij się że masz liczne poissona dobra i BARDZO mocno zmniejsz siatkę w tych skrajnych miejscach.

Możesz
@Uriel0987 @KuterPstragow: Moim zdaniem trzeba tutaj również popracować nad warunkami brzegowymi- samo przyłożenie siły statycznie/dynamicznie do kasku, który jest utwierdzony jest sporym zakłamaniem rzeczywistej symulacji. Jest to w pewnym sensie zderzenie sprężyste, więc trzeba uwzględnić pewnie jakąś podatność warunków podparcia tego kasku
@Citaxin: xd

@zaciekly_azot: moim zdaniem trzeba zobaczyć co norma mówi o badaniu- tam na pewno jest opisane stanowisko badawcze i w jaki sposób przykładać sile i jak.ma być hełm mocowany.

Zakładam że op ma pracę inz/mag i ma porównać wyniki doświadczalne z modelem mes. Więc model mes trzeba zamodelowac tak samo jak wygląda stanowisko badawcze i stanowisko badawcze dopasowac do możliwości oprogramowania.
@Uriel0987: Po pierwsze zagęść siatkę w miejscach koncentracji naprężeń, bo możliwe że trochę inaczej się te naprężenia rozejdą. Po drugie porównaj z granicą plastyczności materiału, to będziesz wiedział czy wytrzyma czy nie.

edit: przyłóż siłę do powierzchni a nie do punktów bo to też zmieni rozkład naprężeń.
@Citaxin: Coś ok 2055 kg/cm²
@SmieszekZawadiaka: To nie są punkty tylko cała powierzchnia tego grzebienie (wzmocnienia hełmu) ale to było na razie robione tylko dla testu, bo będę przeprowadzał analizę MES złoże
@Bogdan191: Tak, ja będę przeprowadzał badanie statyczne przy próbie 9-10 hełmów + (chyba) jeden będzie poddany badaniu dynamicznym, przy uderzeniu bocznym

Zakładam że op ma pracę inz/mag i ma porównać wyniki doświadczalne z modelem mes. Więc model
@Uriel0987: Myślę, że jeśli Fiat 126p spadnie Ci na głowę to naprężenia za małe lub za duże nie za bardzo będą miały tu znaczenie. ¯\_(ツ)_/¯

A tak bardziej serio, to zobacz, że są to naprężenia maksymalne w jakimś rogu, zagięciu, łączeniu. W pozostałych miejscach jest niebiesko. Zmień sobie zakres widocznych naprężeń. Wniosek jaki możesz wysnuć z tej analizy jest jeden - tam najprędzej kask pęknie.
@Uriel0987: jak dla mnie wynik kapke za duży, może skorzystaj z porad osób wyżej i zagęść siatkę. Z jakiego materiału są robione takie hełmy? Jaką to ma wytrzymałość?