Wpis z mikrobloga

Symulacyjna prasówka - tydzień 5/52 ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Nie tworzę spam-listy - chcesz być wołany następnym razem? Zaplusuj ten post!

[ #cae] Coś dla fanów Piechocińskiego - symulacja transportu ziemniaków [ VID ]

[ #cfd] Chcielibyście zobaczyć jak strumienie powietrza opływają waszego Golfa? Dzięki AR to możliwe [ VID ]

[ #cfd] Oto jak OpenFOAM może współdziałać z Blenderem. Nie wiem na ile dokładne są wyniki, ale wygląda nieźle [ VID ]

[ #ciekawostki] Koła zębate występują także w naturze, konkretniej w budowie niektórych owadów [ VID ]

[ #ciekawostki] Kiedyś wrzuciłem jak wygląda symulacja pracującego serca - tutaj możecie zobaczyć jak w rzeczywistości pracuje ludzkie serce. [ GIF ]

[ #druk3d] Tytanowe żebra wydrukowane na drukarce 3D [ ART ]

[ #druk3d] Dla niektórych druk 3D to za mało, więc wymyślili druk 4D - druk gdzie filamentem jest materiał o specjalnych właściwościach (przykład z filmiku całkiem dobrze przedstawia idee). [ VID ]

[ #fea] Jak oszacować masę dinozaura przy pomocy MES [ ART ]

[ #fea] Ciekawe zestawienie zdjęcia i wyników z symulacji na przykładzie zniszczonego samolotu [ PIC ]

[ #fea] Zmarł Dr Richard MacNeal - jeden ze współzałożycieli MSC Software i współtwórca Nastrana [ ART ]

[ #fea] Symulacja dla fanów ciężkiego brzmienia - oto co się dzieje z waszymi glanami na koncertach [ GIF ]

[ #inzynieria] 25 minutowe video o tym jak będą wyglądać samochody przyszłości [ VID ]

[ #inzynieria] Ciekawy filmik ze stajni Red Bull Racing przedstawiający proces powstawania śrub [ VID ]

Dziś w załączniku przedstawiam program, nad którym pracowałem przez jakiś czas. Założenie było proste - wykorzystać dostępne i darmowe programy do Metody Elementów Skończonych i stworzyć coś na zasadzie parametrycznego preprocesora tj. użytkownik podaje wymiary konstrukcji, a program sam uruchamia symulację i przedstawia wyniki. Póki co aplikacja pracuje z GMSHem i Calculixem, ale nie widze problemu, żeby rozszerzyć ją o OpenFOAMa czy inne kody. Jeśli ktoś z was byłby zainteresowany współpracą przy jej rozbudowie to ja jestem bardzo chętny () Z tego powodu dodaje też #python i #programowanie

Bogdan spod tagu #bogdansymulant []

#nauka #mechanika #gruparatowaniapoziomu
Bogdan191 - Symulacyjna prasówka - tydzień 5/52 ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

Nie tworzę spam-l...
  • 16
  • Odpowiedz
@Bogdan191: O kurczę akurat w tym tygodniu broniłem pracę o mesie i symulacjach dynamicznych a nie wiedziałem, że taka prasóweczka na wypoku jest. Proszę o dodanie do mirkolisty!
  • Odpowiedz
@Bogdan191: Pies inżynier w dynamice nigdy nie zawodzi! W pracy zawsze mnie dopytują czy coś nowego wrzucił, bo przyzwyczaiłem ich do ciekawych animacji przez niego przygotowywanych :-)
Co do Twojego programu to bardzo lubię mapę kolorów Calculixa. Ten zielony jest taki spokojny. Choć jak wiadomo, tęczowa mapa kolorów to nie jest dobre rozwiązanie. NASA dawniej tak forsowała ten sposób przedstawiania wyników, a teraz próbuje to odwrócić. A tak na serio,
  • Odpowiedz
@kadetPirx: No więc pomysłów jest wiele i jednym z nich jest ten, który wspomniałeś... Mnie osobiście nie przekonuje sposób w jaki Calculix przedstawia wyniki dlatego myślałem, żeby napisać konwerter wyników do ParaView albo MayaVi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oprócz tego interfejs chciałbym trochę zmienić tj. okienko w którym przedstawiony jest model lepiej byłoby jakby miał parametry w drzewku po lewej. Tam też można byłoby dodać wartości dla parametrów, które nie powinny wystąpić a Python będzie je wyłapywał jako wyjątki i wyrzucał specjalne okienko.
Kolejna sprawa, na dzień dzisiejszy aplikacja zawiesza się kiedy geometria jest budowana przez GMSH w tle. Nie znam się bardzo na programowaniu, ale jest to spowodowane tym, że pracuje na jednym wątku? więc fajnie byłoby stworzyć okienko, które wyskakuje i informuje użytkownika o postępie budowania geometrii.
Tak jak wspomniałem, program możnaby połączyć z innym solverem tj możnaby sprawdzić wartości naprężeń od sił odśrodkowych w Calculixie, a w OpenFOAMie policzyć oddziaływanie płynu przy zadanej prędkości obrotowej. Dzięki temu, że GMSH buduje geometrie automatycznie nie powinno być z tym większego problemu.
Można też wykorzystać funkcje z scipy
  • Odpowiedz