Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie:

Zastanawia mnie kiedy ludzie uznali, że zamiast mieszkać na osiedlach z przestrzenią, parkami, placami zabaw, pasażami handlowymi, przedszkolami, szkołami, tramwajami, lepiej jest mieszkać w miejscu do którego jest jedna droga dojazdowa, dwa autobusy, brak publicznej opieki zdrowotnej i dostępu do publicznej edukacji a sąsiad wychodząc na balkon może oglądać z Tobą serial.

Dawniej osiedle to było osiedle. To była cała infrastruktura od mieszkań po wiatę na przystanku i kiosk przy nim. A dziś? Dziś jak w lesie. Postawią pięć bloków na jednej działce, posieją trawę i wielkie halo n bilbordach. "Cicha, spokojna okolica", niezły zamiennik dla "nie ma tu dojazdu komunikacji miejskiej, a do chaty masz jedną zakorkowaną drogę".

No ale mamy taką nowoczesną nazwę osiedla i nie mieszkamy w #!$%@? gierkowskim bloku z wielkiej płyty.

A deweloperzy jak patrzą na te stare blokowiska to sobie myślą pewnie, że wtedy ludzie to posrani byli, że jakby nie robili jakiegoś kretyńskiego parku czy szkoły czy drogi dojazdowej to zmieściliby jeszcze 11 takich wieżowców i sraliby kasą.
Pobierz H.....k - Od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie:

Zastanawia mnie kiedy ludzie u...
źródło: comment_cCCctjjM8lRSxcdYF2SZ27hXjBsDwBi3.jpg
  • 84
@TwojStaryToKorniszon: co? ... ty chyba właśnie nie masz nic do gadania kiedy jest gigantyczny popyt i próbuje się zagospodorować każdy metr kwadratowy bo to nienaturalny popyt kształtuje formę jaką przybiera rynek? Zresztą ilu znasz urbanistów z lat 60-70-80 z nazwiska i projektów i jesteś w stanie opisać wytyczne i motywacje którymi się kierowali? Naprawdę nie ma innej odpowiedzi niż ta którą dałem, socjalizm zakładał że osiedle musi miec wszystko w swoim
socjalizm zakładał że osiedle musi miec wszystko w swoim zasięgu + tereny zielone,


@furia_narasta: chyba nie mieszkałeś na blokowisku? tereny zielone, szkoły, przedszkola - bzdury
do szkoły miałem w ch... daleko, o terenach zielonych tylko pomarzyć, komunikacja dobra bo fabryka był pod bokiem
ot takie uogólnianie na podstawie jednego obrazka i twoich koncepcji
nawiasem mówiąc problem dzisiejszego popytu to też problem wynikający z niedostatków socjalizmu
socjalizm zakładał że osiedle musi miec wszystko w swoim zasięgu


@furia_narasta: Zapomniałeś dodać również, że mieszkania były o ponad 40% mniejsze niż te budowane po roku 2000.

Zapomniałeś również napisać o przydziałach, problemach mieszkaniowych, jakości owego budownictwa etc. Zakładam, że nie masz więcej niż 20 lat i o wspaniałości PRL słyszałeś od wujka, który był działaczem.

@HonyszkeKojok: Swoją drogą kto powiedział, że nie można budować z sensem? :) Zobacz http://ogrodytesoro.pl/galeria/
@TwojStaryToKorniszon: Z samej Warszawy jestem ci w stanie dać przykłady 7 - 8 osiedli z lat 70 w których funkcjonalne jest wszystko, od rozstawu budynków i ich napowietrzania przez odległości do przedszkola i przychodni, umiejscowienie sklepów, oligocenki, boiska, spacerniaki... Albo porównujesz jakies jakieś dwupiętrowe bloczki obok PGRu do "blokowiska" albo naprawdę nie wiesz o czym mówisz... tak więc kończe dyskusję bo z ignorantami "hurr durr wielka płyta zła komuna gierek #!$%@?
Planowanie przestrzenne =/= rozporządzenia dot. powierzchni użytkowej.


@furia_narasta:
Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego w 1985: 75m2
Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego w 2015: 100m2

Dodaj do tego to, że w latach 80 w większość powstawały budynki ~10pięter
Dzisiaj takie wysokie to wyjątek - co się buduje, to maksymalnie 4-5 pięter.

I liczymy sobie tak szybciutko i w wielkim uproszeniu - ile potrzeba gruntu do wybudowania 100 przeciętnych mieszkań:
1985: 750m2
2015: 2000m2

I
@StrucelRTFSC: Teraz jeszcze mi pokaż procentowo ile sprzedanych mieszkań w ostatnich 10 lat to te, powyżej 100 metrów kwadratowych w odniesieniu do całości. Przypominam że średnio każdy Polak zarabia 4500 zł. To co przytoczyłeś, to bzdura. To, że na szczycie apartamentu jest 200 metrowuy Penthouse a dwa piętra pod nim mieszkania po 45 metrów to nie znaczy że średnia daje nam jakikolwiek pogląd na faktyczny stan rynku mieszkaniowego.

dzisiaj takie wysokie