Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #54
#jugopolskie

Korzystając z małego zamieszania powstałego przy okazji znaleziska o mającym powstać (kolejnym) języku międzysłowiańskim, podczepię się pod temat i dodam kolejny z trzech zapowiedzianych politycznych wpisów. Uwaga:

Mazurek Dąbrowskiego [1797]
Polskiego hymnu - mam nadzieję - nikomu przedstawiać nie muszę. Słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech napisał Józef Wybicki, autor melodii pozostaje nieznany. Na ogół podaje się określenie melodia ludowa. Melodia oparta jest na motywach ludowego mazura.

Hymn wszechsłowiański [1834]
Hymn wszechsłowiański, czyli pieśń Hej, Słowianie została ułożona przez słowackiego poetę i działacza narodowego Samuela Tomášika, pierwotnie pod tytułem Hej, Słowacy (oryg. Hej, Slováci). W 1848 roku na Zjeździe Wszechsłowiańskim w Pradze pieśń została przyjęta jako oficjalny hymn wszechsłowiański. Słowa wszystkich wersji hymnu znajdują się na Wikipedii.
Oprócz tego, podczas II Wojny Światowej pieśń Hej, Slováci była hymnem Słowacji, a po wojnie Hej, Sloveni była hymnem Jugosławii, aż do jej rozpadu. Potem, w latach 2003-2006 słuzyła jeszcze jako hymna Serbii i Czarnogóry.
Do wpisu dołączam wersję jugosłowiańską, słowacka w komentarzach.

Ciekawostki:
- na Youtube znajduje się film z meczu, gdzie jeden po drugim odegrano dwa prawie identyczne hymny - Polski oraz Serbii i Czarnogóry. Niestety nie wiem, który konkretnie to mecz - może któryś z tych? Film w komentarzach.
- swoją wersję Hej, Slaveni nagrał zespół Bijelo Dugme - znalazła się na płycie Bijelo Dugme z 1984 roku. Dołączam w komentarzach. Zespół Bijelo Dugme był symbolem jedności Jugosławii, a to jeden z przejawów.
- w 2006 roku słoweński zespół Laibach (niem. Lublana - stolica Słowenii) nagrał swoją wersję Hej, Słowianie pod tytułem Slovania. W tekście znajdują się słowa poświęcone Polsce, która według muzyków jest " ostatnim obecnie krajem słowiańskim, który nie stracił swej duszy" - co Wy na to? Wideo w komentarzach.

#jugoslawia #polska #hymn #slowacja #serbia #bosnia #slowenia #slowianie #panslawizm #rosja #bijelodugme #laibach #80s #lata80 #yurock #jugopolskie #muzyka #rock #cover #ciekawostkimuzyczne #folk #muzykaludowa
kostniczka - JUGOPOLSKIE #54
#jugopolskie

Korzystając z małego zamieszania powsta...
  • 5