Wpis z mikrobloga

Mój teleskop to Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK909AZ3.
Zamierzam kupić soczewkę Berlowa, filtr słoneczny oraz lornetkę.

1. Czy ta soczewka będzie pasować do mojego teleskopu? Ten model wystarczy czy lepiej kupić droższy?

2. Jak rozumiem będę musiał sam zrobić filtr tylko potrzebuję folii i mocowania?
To mocowanie i ta folia. 15x15 cm wystarczy czy lepiej wziąć 20x20 cm?

3. Lornetka głównie do oglądania samolotów, bo niedaleko mam lotnisko i całkiem nisko latają, a chciałbym im się przyjrzeć.
Czy ten model będzie dobry? Może coś z mniejszym powiększeniem?

#teleskop #obserwacjeastronomiczne #astronomia #lornetka #pytaniedoeksperta
  • 9
@mat759:
1. Masz wyciąg 1,25" i soczewka też ma tyle więc będzie pasować. Upewnij się tylko czy okular się zmieści.
2. W zakładce "opinie" ktoś nawet o to pytał. Osobiście zrobiłbym sam oprawę z jakiegoś sztywnego kartonu żeby zaoszczędzić. Ale jak nie musisz to na pewno wygodniej mieć taką obejmę.
3. Da radę skoro w okolicy lotniska, ale osobiście mam 15x70 celestrona i mniejszej bym nie wziął ;p
@namrab:
1. Dobra, dzięki.
2. Czyli ten będzie pasować?
@marszal_kulikov:
1. Kupię prawdopodobnie tą z poprzedniego komentarza. Jak mam sprawdzić czy okular się zmieści?
2. Mogę sobie pozwolić na zakup gotowego produktu.
3. Rozumiem, jednak nie potrzebuję aż tak dobrego sprzętu. :-P
@mat759: 3. Lornetka - mam SkyMaster 15X70 uniwersalna, do wszystkiego, na teleskopy.pl masz ją za 330zł. Prawdopodobnie się zdziwisz bo niektóre DSy będą w niej wyglądać lepiej niż w teleskopie który posiadasz :). Dla przykładu: Andromeda, Gromada Podwójna, Plejady, Hiady, Żłóbek. Samoloty sam w niej oglądam. Z tym, że jedna wada jej to waga 1.5kg i po 2 minutach już mocno ręce drżą i trzeba mieć najlepiej statyw.
@marszal_kulikov: Uuu widzę że źle szukałem, dzięki.
@MlodyWilczek: Oczywiście doskonale widać Księżyc. Z planet wrażenie zrobił na mnie pierwszy raz jak zobaczyłem krągłości Jowisza i Saturna. W przypadku tego drugiego przy dobrych warunkach widok jest podobny do obrazka tylko że wyraźniej. W przypadku co większych/bliższych gwiazd stają się większe niż tylko punkcik na niebie. Da się nawet zaobserwować co jaśniejsze mgławice.
Myślę, że jest to dobry teleskop na początek. Tańsze
Pobierz
źródło: comment_sSwWAa6hlmcNa2wBX3ojeiz0qyCBA1U2.jpg
@mat759: Ma zakres średnic 90-110mm. Masz średnica obiektywu Twojego teleskopu to 90mm, do tego grubość tubusu = powinno dać się dopasować zaciski filtru. W opisie produktu są tabelki z wymiarami i rysunki gdzie mierzyć na swoim sprzęcie. Pozwolę sobie wtrącić swoją opinię :D Jeśli nie planujesz systematycznych obserwacji słońca to trochę armata na wróble. Wolałbym kupić jakiś filtr optyczny pod nocne niebo a słoneczny zmontować samemu z folii. Zrobiłem takie na