Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #21
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dziś na warsztat jeden z bardziej znanych utworów grupy Parni Vajlak (mój niebieski mówi nawet, że najbardziej przereklamowany i nadużywany) i jego raczej mało znana polska wersja, czyli:

Yugopolis i Marek Piekarczyk - Czy pamiętasz [2007]
Choć może niepozorny, pan Marek bardzo dobrze wypada w tej piosence. Nie wiem, jak Wy uważacie, ale do mnie bardzo przemawiają jego teksty w piosenkach z Yugopolis (nie szukajcie w poprzednich wpisach, to pierwsza, którą wstawiam!) + bardzo dobre wykonanie. Następne za jakiś czas :)
Utwór pochodzi z płyty Słoneczna strona miasta.

Parni Valjak - Sve još miriše na nju [1994]
Utwór pochodzi z albumu Buđenje (Budzenie) wydanego już nie w Jugosławii, a Chorwacji (1994 r.). Jest to trzynasty album grupy Parni Valjak.
Oryginalny tekst piosenki Sve još miriše na nju (Wszystko jeszcze pachnie nią) nie ma nic wspólnego z polską wersją - jak już tytuł wskazuje, piosenka opowiada o rozstaniu i tęsknocie.

Ciekawostki:
- piosenka Sve još miriše na nju otrzymała w 1994 roku nagrodę Porin (taki chorwacki odpowiednik Fryderyka) dla najlepszej piosenki roku. W tym roku festiwal odbył się... 3 dni temu - 17 marca, a w kategorii "najlepsza piosenka" wygrała Detour - Zaljubila sam se. Był to 24. festiwal Porin w hostorii.
- podobnie jak w przypadku Zastave/Miasto budzi się piosenki Sve još miriše na nju/Czy pamiętasz zostały wykonane przez Yugopolis, Marka Piekarczyka i zespół Parni Valjak podczas koncertu 28 czerwca 2013. Był to koncert związany z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej, a także peirwszy koncert grupy Parni Vajlak w Polsce. Wideo w komentarzach.

Tagi na dziś:
#jugoslawia #chorwacja #parnivaljak #jugoton #yugoton #jugopolis #yugopolis #marekpiekarczyk #tsa #muzyka #rock #yurock #cover #ciekawostkimuzyczne

Sve još... czy pamiętasz?

  • Parni Valjak - Sve još miriše na nju 50.0% (3)
  • Yugopolis i Marek Piekarczyk - Czy pamiętasz 50.0% (3)

Oddanych głosów: 6

kostniczka - JUGOPOLSKIE #21
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dziś na warsztat j...
  • 4
  • Odpowiedz