Wpis z mikrobloga

Siemka #programowanie
Uczę się Scali, #scala mam dość solidne podstawy z C++ i Javy, jednak umiem przede wszystkim obiektowo. Polecacie jakieś książki, czy kursy żeby nauczyć się programowania funkcyjnego, lub tego kiedy decydować się na jedno a kiedy na drugie?
Kompletnie nie umiem znaleźć miejsca na te funkcyjne czary, bo mi obiektowe wszędzie pasuje.
  • 3
@yoloBaklawa:
Bjarnason, Functional Programming in Scala; Functional Programming i Reactive Programming z Coursery (można gdiześ znaleźć jeszcze po jutubach)

Jeżeli idzie o to 'kiedy się decydować', to można pisać mocno funkcyjnie, mocno obiektowo lub mieszać. Z czego mieszanie zwykle nie jest dobrym pomysłem ;)

W zasadzie funkcyjne pasuje tak samo wszędzie jak obiektowe :D
@yoloBaklawa: https://www.coursera.org/specializations/scala Polecam. Najlepsza moim zdaniem książka wprowadzająca w Scalę to "Progrmmig in Scala" Odersky'ego (wydanie trzecie).

Nie zgodzę się z @yoloBaklawa . Mieszanie czasami jest konieczne, np. we fragmentach aplikacji, gdzie wydajność się liczy. Twórcy kursu "Parallel programming in Scala" (jeden z kursów z linka powyżej) wyraźnie to zaznaczają. Mowa o tym jest również (o ile dobrze pamiętam) w książce Odersky'ego.