Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was trafił na alternatywny do rzymskiego lub arabskiego system zapisu liczb, używając alternatywnych symboli (w systemie dziesiętnym, a nie dwójkowym czy szesnastkowym etc) - z minimalizacją użytych elementów znaków i dobrą rozpoznawalnością? Chodzi mi o zminimalizowanie fizycznego miejsca gdzie informacja jest zapisywana (to do opisu próbek gdzie nie chcę niepotrzebnie marnować materiału), a jednocześnie jej łatwą rozpoznawalność przez człowieka.
Idealnie, gdyby dało się to zrobić dla liczb całkowitych 0-999 w fizycznym obszarze odpowiadającym np. jednej cyfrze.
Co prawda mogę sam kombinować z własnym systemem - ale może jest coś, czego nie znam?

#matematyka #usability
  • 15
@bialy100k: nie sądzę żeby był alternatywny sposób zapisu dziesiętnego, bo i po co? Chcesz innych symboli po prostu? Żeby zaoszczędzić miejsca możesz użyć zapisu binarnego, poniżej tego chyba się nie da zejść.
Może przykład o co mi chodzi:
Załóżmy, że każde zero na końcu liczby (bo taką sytuację mam najczęściej) będę zapisywał przez użycie 0 z ukośną kreską. Czyli 500 będzie zapisane 5Ø - czyli z kreską w zerze.
@bialy100k: to, co proponujesz nie jest system dziesiętny, i ma duże wady w artmetyce. Przestaje działać pisemne dodawanie, dzielenie, mnożenie, itp. Jak chcesz łatwo zapisywać liczby z dużą ilością zer, to polecam zapis naukowy albo inżynierski:

1.5E10 = 1.5 * 10^10

Plus jest taki, że możesz normalnie pomnożyć/podzielić liczby przed E idodać/odjąć liczby po E i masz wynik dzielenia/mnożenia.
Może pokażę skąd pomysł na inny format zapisu. Wycinam sobie próbki materiału i przy każdej takiej próbie "marnuję" na opisy część obrzeża. Szkoda mi materiału i miejsca. Fizyczne zmniejszenie napisu prowadzi do utraty czytelności, bo i tak jest to małe. Czyli chodzi o format zapisu liczb - nie muszą być bezpośrednio dodawane/mnożone/odejmowane. W moim wypadku nie ma liczb dziesiętnych i zakres jest 0-999. Jednocześnie wiem, że w historii ludzie bardzo różnie zapisywali/zapisują
bialy100k - Może pokażę skąd pomysł na inny format zapisu. Wycinam sobie próbki mater...

źródło: comment_SVoR4AjzgFmrnXnqIPuBm5g0r5BWjGcW.jpg

Pobierz
@bialy100k:
Mówisz że chcesz liczby 1-999, a potem skupiasz się tylko na 100,200... 900
Piszesz "każde zero na końcu liczby" Czyli 50 też zapiszesz 5Ø? To czemu napisałeś tak o 500?

tellmemore moim zdaniem podał idealny system.

Możesz jeszcze zastosować rzymski zapis, gdyż składa się z samych kresek - łatwo go narysować w mini skali.
To 0 jako Ø rzuciłem, by raczej zobrazować spójność fizycznego zapisu. Liczby z zerem są częste, ale nie jedyne (na zdjęciu to tylko przykład). Przykładowe ciągi do zapisu to 1 2 3 4 5 7 10 11 12 13 15 20 25 28 30 32 35 40 45 50 55 63 68 70 75 80 90 100 110 120 150 180 200 225 250 275 300 325 350 375 400 425 450
@ocishy: Tak, to są próbki z testowania użytej mocy niewielkiego laserka i tego, jaki jest efekt na materiale. Chodzi o łatwe rozpoznanie jaka moc była użyta przy konkretnej prędkości cięcia lub grawerowania. Ze względu na to, że właściwości materiału zmieniają się w zależności od rodzaju - np. cienki papier biurowy, karton, sklejka, plexi - konieczne jest wykonanie próbek by wiedzieć jak sobie najlepiej ustawić narzędzie. Regulowane są prędkość cięcia oraz moc.
@bialy100k: Najprostszą metodą na skrócenie zapisu byłoby zapisywać jakoś tylko różnice między mocami i prędkościami (oraz pierwszą wartość). Wtedy nie musisz mieć kodu obejmującego 0-999 a powiedzmy 0-200. No ale piszę "byłoby" bo jak nie chcesz dwójkowo to nic to nie daje. No prawie nic, bo wiesz że na pierwszym miejscu (setek w zapisie dziesiętnym) będzie 0,1 albo 2 (pomijam pierwszą wartość) więc da się uprościć ten zapis (i uczynic go