Wpis z mikrobloga

Teoria Nadistot, opracowana przez Adama Wiśniewskiego-Snerga (autora takich książek jak Robot, czy choćby Jednolita Teoria Czasoprzestrzeni), zwana też Jednolitą teorią względności życia, u której głównymi założeniami są, iż niższe formy życia nie postrzegają wyższych i umysł ludzki jest osobną, odrębną częścią, istotą 3 generacji, zwaną psychologiczną. Pozostałe to:
0. Chemiczna (zerowa, bo organizmy, które obejmuje nie żyją i trudno je nazwać organizmami, jak np. minerały)
1. Botaniczna (rośliny)
2. Zoologiczna (zwierzęta)
Nasze ciała wraz z mózgiem należą do generacji zoologicznej, natomiast umysł jest w stosunku do zwierząt Nadistotą.

Za możliwością dokonania takiego podziału przemawia fakt, że życie duchowe da się odróżnić od fizjologicznego, przy czym świadomość człowieka jest niepodzielna w takim samym znaczeniu, w jakim niepodzielne jest jego ciało.

Umysły "żywią się" energią zwierząt.

1. Rośliny samożywne budują swe organizmy ze związków nieorganicznych, czyli opierają się na generacji chemicznej lub – gdy są pasożytami – na własnej.

2. Zwierzęta samożywne karmią się roślinami, więc opierają się na generacji botanicznej lub – kiedy są cudzożywne – na własnej.

3. Umysły samożywne egzystują na zwierzętach czerpiąc z nich energię, zatem opierają się na generacji zoologicznej lub – jeśli są cudzożywne... ... ale nie wyciągajmy przedwczesnych wniosków.

Teoria ta zakłada kilka wniosków:

1. Szereg generacji życia jest ciągły.

2. Każda istota opiera swój byt na przemianie materii zorganizowanej w generacji własnej lub o jeden stopień niższej w szeregu.

3. Żadna istota nie postrzega swej nadistoty.

4. Brak odpowiednich zmysłów pozwala każdej istocie sądzić, że jej generacja zajmuje najwyższe piętro w gmachu ewolucji.

5. Istota hodowana lub uprawiana może postrzegać efekty działalności swej nadistoty lub ponad-nadistoty, lecz nie odróżnia tych efektów od zjawisk, które zalicza do naturalnych.


Po rozwinięcie zapraszam tutaj, stąd też pochodzą cytaty: http://www.snerg.lh2.pl/teorie/teoria_nadistot.html

#ciekawostki #sciencefiction #nauka
t.....r - Teoria Nadistot, opracowana przez Adama Wiśniewskiego-Snerga (autora takich...

źródło: comment_z5SGtYXtu7fLsIIYdNAnDbfHN0Ja25ox.jpg

Pobierz
  • 11
@tricorder: Więc umysł ludzki jest wg. niego ostatnią generacją, czy raczej jest coś wyżej? Skoro był człowiekiem to nie mógł wiedzieć na pewno, ale od 3. generacji wzwyż możliwe jest zgadywanie
@ocishy: > Nie można wykluczyć przypadku, że kiedyś – w dalekiej przeszłości – powstała już raz na Ziemi czwarta generacja życia. Gdyby jej przedstawiciele egzystowali teraz obok nas (równolegle z roślinami i zwierzętami), nie moglibyśmy ich zobaczyć ani odróżnić efektów ich działalności od zjawisk naturalnych.

Nie ma podstaw do twierdzenia, że życie rozwija się tylko na naszym globie: gdzie indziej ewolucja mogła wcześniej doprowadzić do powstania wyższych organizmów. Istoty z czwartej
@ocishy:

ale od 3. generacji wzwyż możliwe jest zgadywanie

Owszem, ja osobiście uważam, że nawet jeśli teoria jest sama w sobie interesująca, to jednak nie jest możliwe oddzielenie mózgu od umysłu, tym bardziej jako niezależnego bytu, umysł jest przejawem jego aktywności, więc naturalnie są współzależne.
@tricorder: Ja widzę że jego teoria pozwala na to by były następne generacje. Moje pytanie dotyczyło tego w co on wierzył. A Ty mi napisałaś o swoich (i nawet bliskich tym moim) przekonaniach, trochę takich w stylu:

są na tym świecie rzeczy które się fizjologom nie śniły


choć w drugim komentarzu wycofujesz się na bezpieczniejszą pozycję ;)

Z tym zgadywaniem chodziło mi o to że choć jako istoty 3. gen. nie
@tricorder: Tylko rośliny rozpoznają zwierzęta od działań zjawisk naturalnych.

http://natemat.pl/121759,uwaga-weganie-i-wegetarianie-naukowcy-oglosili-ze-rosliny-czuja-kiedy-sa-zjadane

. Istoty z czwartej lub piątej generacji mogły już dawno przybyć na Ziemię, lecz nie podejmują one żadnej próby nawiązania kontaktu z nami, gdyż porozumienie między istotami, które należą do dwóch różnych generacji jest całkowicie niemożliwe.


@tricorder: Umysł nie porozumiewa się z ciałem? Pomyśl o tym kiedy po zażyciu LSD zmieni się Twoje postrzeganie, albo kiedy zwymiotujesz od dużej ilości
@ocishy: Samą teorię przedstawiłam w ramach ciekawostki, niżeli osobiście się z nią zgadzam, co pokazuje komentarz wyżej. Ja tylko przytaczam słowa Adama Wiśniewskiego-Snerga, odpowiadając na pytanie, które dotyczyły jego przekonań.

A Ty mi napisałaś o swoich (i nawet bliskich tym moim) przekonaniach:

Jeśli mówisz o tym: Nie można wykluczyć przypadku, że kiedyś – w dalekiej przeszłości – powstała już raz na Ziemi czwarta generacja życia. Gdyby jej przedstawiciele egzystowali teraz obok
@tricorder: Już widzę że to był cytat ze Snerga a niekoniecznie Twoja opinia

Co jedna generacja, a więc poziom wyżej, tym większe możliwości poznawcze, wystarczy spojrzeć na różnice między generacją zerową a pierwszą. To tu dopiero jest wielka przepaść!


Ja widzę tylko jedną przepaść: między mną (3. gen. here) a tym co niżej. I dopuszczam że są kolejne przepaście

@Wujek_Mietek:

Umysł nie porozumiewa się z ciałem? Pomyśl o tym kiedy
@ocishy: Poza tym zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - umysł jako 3 generacja w tym układzie jest swego rodzaju tworem wirtualnym. Wg. teorii - nadistoty umysłów też, a więc generacje 4 i 5, o których hipotetyzował Snerg, też muszą nim być. A więc czy ma sens, by twór astralny żywił się innymi tworami astralnymi?
Zastanawiam się jak przebiega to dalej, na zasadzie pozyskiwania energii w dalszych generacjach, bo jego teoria opiera
@tricorder: żywienie niższych istot to tylko pozyskiwanie małej entropii (światło dla roślin, uporządkowana materia organiczna dla zwierząt). My - można spekulować w duchu Snerga - żywimy się też informacją. Czym żywią się te wyższe gen. ? Może też informacją/wiedzą, pozyskując ją ze wszystkiego z czego się da.

Raczej nie chodzi o energię. Właściwie to nawet roślinom nie chodzi o energię, bo ich bilans energetyczny wychodzi na 0. Liczy się właśnie ta
@ocishy: Wiem, że odpisuję trochę późno, ale chcę zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Wcześniej określiłeś nas jako istoty 3 generacji, a przecież Snerg uważał nas za istoty 2 generacji (ciało oraz mózg), które mają w sobie istotę 3 generacji, która się nami żywi.
A więc ktoś kto zamieszkuje nas umysł jako swego rodzaju pasożyt informacyjny i możliwe, że ktoś żywi się jeszcze nim brzmi trochę absurdalnie (co jak wiemy, nie
@tricorder: Przyznam się że na twórczości Snerga znam się słabo i chyba muszę to sobie lepiej przemyśleć.

Opowiadanie-prototyp chętnie poczytam. Nie obiecuję rad, ale nieczęsto mi się coś takiego jak Twoja propozycja zdarza więc na pewno postaram się czytać uważnie. Nie jestem jakimś oczytanym w sajfi czytelnikiem więc nie musisz się obawiać że uznam to opowiadanie za odtwórcze. Choć cyborgizacja to niesamowicie zajechany temat. No i może nastroi mnie to prototypowe